Hong Kong’lu fuar devi Türk firmalar için geldi

  Güncel Haberler    12 Eylül 2019
Yorum Yok

Hong Kong’da yaklaşık 1.250 firmanın katılacağı ve 26 bin milletlerarası ziyaretçinin beklendiği Hane ve Mutfak Eşyaları Fuarı’nın Türk firmalarına Asya’ya açılmak için büyük bir fırsat sunduğunu belirten Mega Show’un organizatör firması Comasia Limited’in Kurucu Direktörleri’nden Peter Cheung yerkürenin önde gelen tüm küresel alıcılarının bu fuardaki tarafını alacağını söyledi.

Hane ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) Lideri Burak Lider de fuara beşinci kere katıldıklarını ve iştirakçi sayılarının her yıl arttığını belirtti. 

Comasia’nın düzenlediği Mega Show fuar serisi Hong Kong’da her yıl Ekim ayında düzenleniyor. Ikramlık Eşya ve Promosyon, Mesken ve Mutfak Eşyaları, Oyuncaklar ve Bebek Eserleri, Noel ve Bayram Eserleri, Spor Eserleri, Kırtasiye, Giysi ve Moda Aksesuarları ile Sıhhat ve Banyo Eserleri olmak üzere en önemli 8 fuar 20-23 Ekim ve 27-29 Ekim olmak üzere iki münferit tarihte düzenlenirken, bu fuarlara 130’dan ziyade memleketten 4 bin firma ve 50 bini aşkın memleketler arası alıcı katılıyor.

Mega Show fuar serilerinin Çin’de yapılan Canton Fuarı’ndan sonra yerin en kapsamlı fuar hareketliliği olduğunu ve yalnızca milletlerarası alıcılarla buluşmak değil birebir devranda Asya pazarına girmek için büyük fırsat yarattığını belirten Comasia Limited’in Kurucu Direktörleri’nden Peter Cheung, geçen sene 51 bin 500 alıcıyı ağırladıklarını belirtti. Bu fuarların 1992 yılından bu yana yapıldığını belirten Cheung, Türk firmaları için de yeni pazarlara açılmak ve mevcut pazarlarını kuvvetlendirmek için çok kıymetli bir baht olduğunu kaydetti.

Tüm yerküreden alıcılar gelecek

20-23 Ekim tarihlerinde düzenlenecek olan Mesken ve Mutfak Eşyaları Fuarı için Türkiye’de bölümün önde gelen isimleri ile buluştuklarını anlatan Cheung, Türkiye’den her geçen sene daha ağır bir iştirak olduğuna işaret etti.

Yaptıkları temaslarda ilginin devam ettiğini gördüklerini kaydeden Cheung, “Mega Show fuar serisinin yalnızca Hane ve Mutfak Eşyaları Fuarı tarafına baktığımızda bu sene yaklaşık 1.250 firmanın katılması bekleniyor. Ziyaretçi sayısının da 26 bini geçeceğini düşünüyoruz. Bu fuar yerkürede kalite ve fiyat olarak kendini kanıtlamış Türk mesken ve mutfak dalı için değerli bir fırsat sunuyor. Fuara katılan firmalar Avrupa ve ABD’den alım yapmaya hazır çok sayıda küresel alıcının yanı sıra Çin ve gelişmekte olan Asya memleketlerinden alıcılarla temasa geçebiliyor. Zahir bir eser temasına yönelik bilirkişilik fuarı olarak, Türk mutfak, yemek odası, züccaciye ve yemek kadrosu imalatçı ve ihracatçılarının pazar erişimlerini genişletmeleri ve işlerini süratli büyütmeleri için ülkü bir platform sunuyor.” dedi.

Mega Show fuar serilerinin her yıl 130’dan ziyade memleket ve ortamdan 50 binden çokça milletlerarası alıcıyı çektiğini vurgulayan Cheung, Hong Kong ve Güney Asya tedarik cinsine çıkan tüm küresel alıcılar için buluşma noktası haline geldiklerini söz etti. Cheung, fuara en çokça ziyaretçinin Hong Kong, Çin, ABD, Japonya ve Tayvan’dan geldiğini de kelamlarına ekledi.

Çeşitli devletlerdeki birçok kıymetli sektörel kuruluş ile yakın bağlantı kurduklarını ve işbirlikleri gerçekleştirdiklerini anlatan Cheung, başkaca düzenledikleri fuarlarda Çin, Tayvan, Hindistan, Tayland, Filipinler, Güney Kore, Vietnam, Türkiye ve Bangladeş üzere devletler tarafından ulusal ve bölgesel pavyonların kurulduğunu tabir etti. Cheung, ziyaretçi tarafında da yerküre umumunda tesirli kesim kuruluşları ve devletlerin ilgili ticaret kurumlarıyla yakın işbirliği yaparak, fuarları tanıtmaya ve satın alma kümelerini organize ederek fuarlarına katılmalarını sağlamaya çalıştıklarını belirtti.

e- ticaret fuarı geliyor

Comasia olarak Mega Show serileri dışında ikisi Tayland ve biri Almanya’da olmak üzere 3 münferit fuar tertibi daha yaptıklarını anlatan Cheung, bu fuarlara yekunda 4 bin 700 firmanın ve 60 bin ziyaretçinin katılmasını beklediklerini aktardı.

Cheung, Comasia’nın Çin’in süratle büyüyen online alışveriş tüketici pazarına ve had ötesi e-ticaret işine dokunmak için Çin’de bir yahut iki yıl sonra yeni bir had ötesi e-ticaret fuarı düzenlemeyi düşündüklerini de kelamlarına ekledi.

Burak Rehber: Beşinci sefer katılıyoruz

Içtimada kelam alan Mesken ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) Yöneticisi Burak Kılavuz de, EVSİD olarak Mega Show Fuarı’na bu yıl beşinci sefer katılacaklarını ve her geçen gün iştirakçi sayılarının arttığını söyledi.

Rehber, “Hong Kong’daki fuar, Çin Guanzou da düzenlenen Canton fuarının derhal öncesine denk gelmesi nedeniyle yerkürenin dört bir yanından alıcılar tarafından ziyaret ediliyor. Canton fuarının en kıymetli olan 2. fazı yalnızca Çinli üreticilere açık ve Türk firmaları yahut gayri Asya memleketlerinden üreticiler bu fuarda taraf alamıyor. Bu nedenle biz Mega Show fuarına katılarak Canton fuarına gelen ziyaretçilere de ulaşmayı hedefliyoruz.” tabirlerini kullandı. 

Kılavuz, şöyle devam etti:

“Çin’in şiddetli vize süreçlerine rağmen Hong Kong’a Türkiye dahil birçok memleket ziyaretçisi vizesiz girebiliyor. Oteller ve restoranlar garp standartlarında ve Mega Show fuarını ziyaret edip üreticilerle iş görüşmesi yapmak çok daha konforlu. Fuar yönetimi her yıl olduğu üzere ithalatçı firmalara konaklama ve gayrı harcamaları için destek veriyor ki bunlar da çok değerli. Fuarı ziyaret eden alıcılar birinci etapta kayıt olduklarında VIP statüsü alıyorlar ve fuarı birinci ziyaret ettikleri gün 100, 2. ve üçüncü günlerde 125’er olmak üzere yekunda 350$ nakit iade alabiliyorlar. Başkaca fuar yönetimi alıcılar ile iştirakçi firmaları bir araya getiren iş görüşmeleri hizmetini de fiyatsız sunuyor. Bu nedenle Mega Show un ziyaretçisi her geçen yıl artıyor.”

Mega Show’un bir satış fuarı olduğuna dikkat çeken Kılavuz, fuara gelen ziyaretçilerin büyük bir çoğunluğunun satınalma kararını fuarda verdiğini ve iştirakçilerin siparişle döndüğünü kaydetti. Başkan, “Biz iştirakçilerimiz ile görüştüğümüzde Amerika, Meksika, Arjantin, Portekiz Avustralya üzere çok farklı pazarlardan alıcılardan sipariş aldıklarını belirtiyorlar. Her geçen yıl da fuar bizim için daha verimli hale geliyor. Bu nedenle bizim kolumuz için Mega Show vazgeçilmez bir konumda.” formunda konuştu.

5 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.