Hirschsprung hastalığı

  Sağlık ve Yaşam    28 Mart 2019
Yorum Yok

Hirschsprung hastalığı

Hirschsprung hastalığı nedir ?
Doğuşta mevcut olan ve kalınbağırsakta görülen bir hastalıktır. Kalınbağırsağın bir bölümünde büyük ölçüde bir genişleme ve yükselme meydana getirmektedir.

Hirschsprung hastalığı genel bir hastalık.mıdır ?
Nispeten az rastlanan bir hastalıktır. Başlıca erkeklerde olan bu hastalık hastaneye yatırılan hastalarda onbinde bir oranında görülür.

Hirschsprung hastalığı neden ileri kazanç ?
Tahmin edildiğine tarafından belli başlı rahmi içindeki gelişmedeki bir hatadan ileri gelmektedir. Bu şekil bozukluğunda bağırsakların kasılmış bölümünde (sigmoid kolon) bazı sinir hücreleri yetersiz bulunmaktadır. Bu eksiklikler bu kısmın rahatlama ve genişleme olanaklarını önlemektedir. Böylece dışkıyı ileri itebilmek için, sıkışık kısmın üstündeki bağırsak bölgesi genişlemekte ve sıkışık kısmen ötesine dışkı ve gaz geçirilemediği için, üst kısımdaki bağırsak olağandışı derecede büyümektedir.

Hirschsprung hastalığı nasıl teşhis edilir ?
Hastaya bağırsakların durumunu röntgen filminde görülebilmesi için baryum verilir. Röntgen filmi genel olarak hastalığı gösterir. Keza, rektum adalesinden biyopsi yoluyla alınan ufak bir parçanın tetkikiyle sinir hücrelerinin eksikliği saptama edilebilir.

Bu hastalığın gelişimi ve tedavi usulleri nedir ?
Hafif vakalar yıllarca sürebilecek tıbbî müdahale ve çare ile iyileşme göstermektedirler. Ciddî vakalarda kalınbağırsaktaki kasılmış kısmın ameliyat yoluyla alınması gerekir.

Hirschsprung hastalığının tedavisinde cerrahî müdahale başarılı olmakta mıdır ?
Evet. Ameliyat sistemleri günümüzde çok ilerlemiş durumdadır ve bu durumlarda ameliyat güvenli olup büyük oranda tam tedavi taahhüt etmektedir.

4 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: