Hindistan cevizi yağı saç uzatır mı?

  Sağlık ve Yaşam    14 Şubat 2019
Yorum Yok

Hindistan cevizi yağı saç uzatır mı?

Hepimiz saçlarımızın parlamasını, şampuan reklamlarındaki gibi dolgun ve güzel gözükmesini isteriz. Bilhassa yaz aylarında güneşin de etkisiyle daha fazla yıpranan saçlar için geliştirilmiş çoğu bakım yöntemi var. Bunlardan bir tanesi…

Hepimiz saçlarımızın parlamasını, şampuan reklamlarındaki gibi dolgun ve hoş gözükmesini isteriz. Bilhassa yaz aylarında güneşin de etkisiyle daha pozitif yıpranan saçlar için geliştirilmiş çoğu bakım yöntemi var. Bunlardan bir parça başına de son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz ve doğal olması nedeniyle ilgimizi çeken Hindistan cevizi yağı.

Aktarlarda ve marketlerde zahmetsizce bulabileceğiniz Hindistan cevizi yağı katı bir görünüme sahipken, avucunuz içerisinde eriyebilen yapısı baştan sona saça ve cilde rahatça uygulanabilir.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞININ SAÇA FAYDALARI NELERDİR?

Hindistan cevizi yağı yoğun nemlendirme özelliğine sahip olması nedeniyle saçlarınızı besler ve güçlendirir. Tatlı ve güzel kokulu bir meyve olan Hindistan cevizinden üretilen Hindistan cevizi yağı son zamanlarda çoğu alanda kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağının içeriğindeki güçlü vitamin ve mineral deposu doğru tıbbi alanda rahatsızlıkları tedavi etmede, cilt ve saç bakımı ürünü olarak sektörde çoğu alanda kullanılır. Yapısında; kalsiyum, C vitamini, B6 vitamini, magnezyum, demir, sodyum, potasyum, karbonhidrat, diyet lifi ve şeker bulunur. Hindistan cevizi yağı bolca antioksidan içerdiği için cilt bakımında da rahatça kullanılabilir.

Hindistan cevizi yağının içeriğinde laurik asit olarak aşina bir yağlı asit bulunur. Bu asit saçınızdaki doğal proteinleri andırır ve saçların daha dinç ülkü gelmesine tezgâhtar olur. bununla beraber içeriğindeki antibakteriyel ve antifungal özellikler bir uçtan bir uca saçtaki bit ve kepek oluşumunu da önler. Alkol, silikon ya da saçınıza zarar verebilecek herhangi bir kimyasal içermeyen bu yağın çeşitli saçlar üzerindeki etkisi bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Saçları Uzatır

Hindistan cevizi yağı saç köklerini besler ve nemlendirir. Saç diplerine uygulanırken yapılan masaj tamamen saç derisindeki dolaşımı arttırır ve saçların süratli uzamasına tezgâhtar olur. Aralıksız kullanımda saçlarınızın gür, uzun ve parlak görünmesinde etkilidir. İçeriğindeki Laurik asit dahil olmak üzere zorunlu besinler saça nüfuz eder ve saçın sağlıklı ve hızlı uzamasına yol açar.

Kuru saçları onarır

Boya ve kimyasallar saçlarımızı kurutur, yıpratır ve nemini kaybetmesine niçin olur. Nem saç sağlığı açısından çok önemli bir etkendir. Hindistan cevizi yağı sahip olduğu yoğun nemlendirme özelliği tamamen saça içeriye doğru nüfuz ederek nemi saça hapseder. Aralıksız kullanımda saçları canlandırır ve onarır.

Saça parlaklık verir

Hindistan cevizi yağının içerisinde yer alan antioksidanlar ve besinler saçı kökten uca besleyerek saça doğal bir parlaklık verir. Doğal olması nedeniyle öteki kimyasal yağların tersine geçici yok daimi bir çözüm sunar.

Kepeği önler

Kepek en manâlı saç problemlerinden biridir. Hindistan cevizi yağında bulunan çeşitli yağ asitleri, kepek önleyici bir özelliğe sahiptir. Düzenli ve içten kullanımda, kepekten kurtulmaya yardımcı olur. Saç ve saç derisine periyodik olarak masaj biçiminde uygulanması oldukça etkilidir. Bu etkiyi almak için, kafa derisine ayda bir ila dört defa Hindistan cevizi yağı uygulamanız yeterlidir.

Saçlarınızı şekillendirir

Hindistan cevizi yağı saç şekillendirmede zahmetsizce kullanılabilir. Katı halde yer alan ancak avuç içerisinde eriyen yapısı baştan sona saça rahatça uygulanır ve saçı şekillendirir. İçerisindeki doğal besinler doğruca saç şekillendirmede kullanılan diğer kremlerin tersine saça zarar vermez. Saçı şekillendirirken bununla beraber besler.

Bit tedavisinde etkilidir

Bitler, epeyce yaygın ve önemli bir saç rahatsızlığıdır. Bit tedavisinde kullanılmak üzere aşina çoğu mahsul ve usul vardır. Fakat saça uygulanan çoğu kimyasal mahsul saç ve saç derisine hasar verir. Hindistan cevizi yağı ise, anti-bakteriyel yapısı baştan sona saçın bitlerden arınmasına muavin olurken, saçı koruyarak bit probleminin tekrarlanmasını önler. Bu çare için Hindistan cevizi yağının yanında elma sirkesi kullanılması da önerilir. Saçı elma sirkesi ile adilane ıslatın, yıkamayarak kurutun. Sirke kuruduktan sonra, saça bol miktarda hindistan cevizi yağını saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Yağı saçlarınızda bir zaman beklettikten daha sonra sirke tarağı kullanarak her zamanki gibi tarayın, şampuanlayın ve bakım yapın. Eğer bu yöntem işinize yaramadıysa bit nasıl temizlenir konusunda 150 kişiden tatbik yöntemlerini de taşıyan bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI NASIL UYGULANIR?

Hindistan cevizi yağından faydalanabilmemiz için içerisinde katkı maddesi barındırmayan, doğal ve katı halini kullanmamız gerekir. Siz de marketlerden, aktarlardan ya da internet üzerinden rahatça temin edebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağının çoğu başvuru yöntemi vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Hindistan cevizi yağı ile saç maskesi yapımı

1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağını saç diplerinden başlayarak uçlarına dürüst masaj yaparak uygulayın ve yağı saçınızda bekletin. Eğer saçlarınız fazla kuru ve yıpranmışsa bekleme süresini uzatabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı çok hafif ve basit emilen bir yağ olduğu için gece boyu saçınızda kalması saçınıza zarar vermez. Saçınıza duş bonesi takarak yağın gece boyu saçınızda kalmasını sağlayabilirsiniz. Adi saçlar için 30 dakika bekletip yıkamak yeterlidir.

  • Bitlerden kurtulmak için tarif

3 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı 1 çay kaşığı ylang ylang, anason ya da dere ağacı yağları ile karıştırın. Saç derisinden başlayarak saç uçlarına doğru en ince ayrıntısına kadar uygulayın. Saçlarınızı bir duş bonesi ya da havlu ile kapatın ve 2 saat baştan başa bekletin. Saç kurutma makinesi yardımıyla prebiyotik olarak saçlarınızı ısıtmanız halinde maskenin etkisi artacaktır. 2 saatin sonunda saçınızı iyice yıkayın ve ince bir tarakla tarayın. Saç hala nemli iken, ufak bir sprey şişesi içinde 2 bardak elma sirkesi ve 1 kadeh su koyun. Karışımı saç ve saç derisine uygulayın. Lavaboya yaklaşıp, kalan karışımı saç üzerine hafifçe masaj yaparak dökün. Ardındaki iyice durulayın ve ince bir tarakla bir kere daha tarayın. Bu işlemin haftada 1 defa ahenkli olarak tekrarlanması tedavinin faydasını arttıracaktır.

  • Kepekleri değil eden tarif

2 nehir kaşığı hindistan cevizi yağını lavanta, kekik veya dere ağacı yağı ile karıştırın ve kafa derisine masaj yaparak uygulayın. Karışımın saç derisine nüfuz ettiğine belirli olduktan sonra bir duş bonesi ile saçınızı örtün. Mümkünse belirli aralıklarla, bir kurutma makinesi yardımıyla saçlarınıza ısı uygulayın. Boneyi çıkarın ve saçlarınızı doğal bir şampuanla yıkayın. Dilerseniz saç uzama maskesi uygularken yaptığınız gibi karışımı gece baştan başa saçınızda bekletebilirsiniz. Haftada 2 ila 3 kere tekrarlamanız halinde tarifin etkisi artacaktır.

Saçlarınızı canlandırmak istiyorsanız aloe vera ve Hindistan cevizi yağını birleştirin Aloe vera bitkisinden aldığınız 10 adet yaprağı keserek içinlerindeki berrak jeli ayıklayın. Bu jeli Hindistan cevizi yağıyla karıştırın. Aynı Yapılı Olan bir karışım elde edinceye değin fazla düşük sıcaklıkta ısıtın. Isıttığınız karışımı saç diplerinden uçlarına içten uygulayın ve 30 dakika bekletin. Bu sürenin sonunda saçlarınızı durulayın ve kurutun.

  • Saç dökülmesini önleyen tarif

Güzellik uzmanı Suna Dumankaya’nın tarifine göre ; 1 yemek yemek kaşığı hindistan cevizi yağını 1 yemek yemek kaşığı buğday yağı ve 1 yemek yemek kaşığı ceviz yağını karıştırın. İçerisine yarım olgun avakado ve 2 adet bıldırcın yumurtası ekleyip en ince ayrıntısına kadar karıştırın. Karışımı saçlarınıza sürün ve 2 saat bekletin. Peşinde saçınız yağdan arınana değin saçlarınızı durulayın.

Hindistan cevizi yağı ve süt karışımı da saç dökülmesini önleyici bir karışımdır. Hindistan cevizi yağı ve sıcak sütü karıştırın ve saçınıza uygulayın. 30 dakika beklettikten sonra saçlarınızı durulayın.

Hindistan cevizi yağı saç uzatır mı?

12 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.