Her şeyin suçlusu mikrobiyal dental plak

  Sağlık ve Yaşam    27 Mart 2019
Yorum Yok

Her şeyin suçlusu mikrobiyal dental plak

Diş hastalıklarının ve diş ağrılarının nedenini anlamak için dişin yapısını terbiyesizce bilmek gerekir. Dişlerimiz damar ve sinirlerden oluşan diş özü dediğimiz yumuşak bir katman ile diş özünü çevreleyen, koruyan mine ve “dentin” dediği­miz iki sert tabakadan oluşur.

Mine, dişin görünen en üstteki tabakasıdır. Diş rengi cilt rengi gibidir. Nasıl derinizin rengi ile dinç olup olmadı­ğınızı belirlemezse, dişleriniz de san diye sağlıksız ya da fazla beyaz diye dinç olmazlar.

Ağzımızda normalde her bir çenede 4 ön diş (kesici­ler), 2 köpek dişi, 4 ufak azı, 4 büyük azı ve 2′şer de 20 yaş dişi edinmek üzere toplam 32 diş vardır.

Diş hekimlerinin “kron” adını verdiği dişlerin ağızda görülen kısmına diş deriz. diğer taraftan görmediğimiz diş kökleri vardır fakat bu kökler ön dişlerde tektir. Azı dişler ise iki veya üç köklü olabilir. Yani bütün azı dişleri sanıldığı gibi üç köklü değildir.
Diş kökleri göz alıcı bir konudur;

* Üstteki büyük azı dişleri 3 kök
* Daha Aşağı büyük azılar, üst ikinci ufak azılar 2 kök
* Ön dişler, köpek dişleri, alt minik azılar ve üstteki birin­ci ufak azılar tek köktür.
* 20 yaş dişleri ise bir muammadır 1, 2, 3 ya da 4 köklü olabilir, yani kafasına göre takılır.

Diş kökleri şekilde görüldüğü gibi çene kemiği içine gömülüdür ve üzeri dişeti ile çevrilidir. Dişeti kemiğin bir mm üstünde yer alır. Kemikle kökler aralarında da “liga-mentler” dediğimiz, kemikle diş arasındaki bağlantıyı ve çiğneme kuvvetleri esnasında esnemeyi sağlayan bir yapı vardır. Bütün bu temel bilgileri öğrendiğinizde dişlerinizi niçin fırçalamanız gerektiğini daha iyi anlayacaksınız.

14 okunma

Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.