Her şeyin suçlusu mikrobiyal dental plak

  Sağlık ve Yaşam    28 Mart 2019
Yorum Yok

Her şeyin suçlusu mikrobiyal dental plak

Bir diş hekimine gittiğinizde, kapıdan girdiğiniz andan iti­baren sizi oraya götüren sorunlarınızın çözümü dışarıya, öbür süprizlerle de karşılaşabilirsiniz. İşte o süprizlerden iyisine kısmet, kötülerine de komplikasyon diyoruz. Diğer bir deyişle bunlar, herhangi bir tıbbi işlem sırasında ve son­rasında muhtemel fakat istenmeyen sorunlardır.

1. Duyumsuzlaşma (dişin uyuşturulması) sırasında baygınlık geçirebilirsiniz: Çoğunlukla nefret edilen şey nedeniyledir. Doktor kol­tukta sizi yatırıp ayaklarınızı yukarı kaldırdığında hemen ayılırsınız. Ayılmanız uzun sürerse, çarpıntı, sızı vs. eşlik ederse sistemik bir hastalıktan kaynaklı olabilir, araştırın. Diğer hekimlerinizi de uyarın.

2. Yanlış diş çekilebilir, içten diş çekilirken yan komşu diş de yuvasından çıkabilir. Fazla fena ve hiç hoş ol­mayan bir durumdur. Diş anında yerine konabilir lakin öyle başarılı sonuç vermez.

3. Diş çekilirken yandaki1 porselen dişiniz çıkabilir, kı­rılabilir. Yerinden çıkarsa korkmayın hekiminiz temizler her tarafta yapıştırır. Kırılırsa tamir edilecek gibi ise tamir edilir. Genelde porselenin estetik (beyaz) kısmı ayrılır ve me­tal kısmı ortaya çıkar. Ön bölgede değilse, estetik olarak sorun çıkarmıyorsa veya kırık küçükse hekiminiz keskin kenarları, pürüzleri düzeltip parlatırsa sorun olmaz.

4. Diş kırılabilir. Bu durumda kalan parça kökün üçte birinden küçükse bırakılabilir. Büyükse sabırlı olun her şe­yi hekiminize bırakın. Ara Sıra 1-2 saat süren çaba sonucu çıkar ara sıra de doktor dişin sinirlerini alır zorunlu antibiyo­tik sızı kesicileri verir, 2-3 hafta sonra çekimi gerçekleşti­rir.

5. Uyuşma sırasında üstteki çenede, yanak içinde hematom dediğimiz iç kanama olabilir. Gözünüzün altındaki bölge şişer. Bahşedilen antibiyotiklerinizi düzenli kullanın ve geçmesini bekleyin.

6. Hissizlik esnasında bazen daha alçak göz kapağı kapatıla­maz. Birkaç saatte geçer merak etmeyin.

7. Daha Aşağı çene arka dişlerin çok kuvvet çekimlerinde bu böl­gedeki sinirlerin zedelenmesi sonucu uyuşukluğun geçme­mesi. Bir gün geçmesine karşın çeneniz hâlâ uyuşuksa derhal hekime başvurun sinirler hafif hasar görmüşse bi­raz ilaç biraz vakit sonucu düzelebilir ama kopacak de­recede büyük bir zarar varsa ömür boyu durağan bir du­dakla gezebilirsiniz.

8. Üst çenede sinüsün açılması. Sinüslerle diş kökleri arasında kemik vardır. Bazen uzun süren çürük, apse vs. nedeni ile aradaki kemik erir, kadınsı çektiğiniz anda da sinü­sünüz açılır. Anında fark edilirse dikilip kapatılır gerekli ilaçlar verilir. Siz de 2-3 hafta hapşırmaz, tıksırmaz, ağır kaldırmaz herhangi bir basınca niçin olmazsanız, iyileşir.

9. Kanal tedavisi esnasında sinüse akıcı kaçması. En ber­bat komplikasyonlardan biridir. Kullanılan sıvılar dezen­fekte etme özellikleri olan sıvılardır. Sinüs içini tahriş eder.
Basınç sebebiyle korkunç bir sancı yapar. Ara Sıra sinüslere hava kaçabilir ve yüz şişer bu da dehşet ağnlara niçin olur. Zorunlu analjezik ve antibiyotikler verilip beklemek­deri başka yapacak öyle bir şey yoktur. Çok nadir de olsa karşılaşılabilecek bir durumdur. Bir hafta içinde durum düzelir.

10. Kanal tedavisi esnasında kanal aletleri diş içinde kırılabilir. Eğer çok mikropsuz bir ortamda çalışılıyorsa kırık parça içerde bırakılarak dolgu tamamlanabilir. Lakin kirli bir kanal aleti kırıldıysa kısa sürede apseye sebep olacak­tır, dişin çekimi gerekebilir.

11. Kanal tedavisi sırasında bazen ısıtılmış aletler kul­lanılır. Bu sıcak aletler dudakların ya da dilin yanmasına neden olabilir.
12. Kanal aleti veya öteki ufak aletler yutulabilir. Hemen röntgen çektirip aletin izi bulunmalı, icabında bir ameliyatla çıkarılmalıdır. Röntgen sonucuna tarafından uzman doktorunuz size yapılması gerekenleri yapar. Ara Sıra de kendi kendine dışkı ile atılabilir.

13. Kullanılan anestezik maddeye veya ilaçlara karşı alerji gelişebilir. Zorunlu ilaçlar alınır ve yeniden alerjiye niçin olan maddeler kullanılmazsa sorun kalmaz. Gidilen diğer diş hekimlerini de bu soruna aleyhinde ihtar etmek gerekir.

21 okunma

Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.