Hepsi tek başına eczane!

  Sağlık ve Yaşam    24 Mart 2019
Yorum Yok

Hepsi tek başına eczane!

1. Limon: Limon özellikle ünlüler kadar en iyi detoks yiyeceği olarak kabul ediliyor. Oldukça yüklü bir C vitamini kaynağı olmasının yanı sıra, limon vücudunuzun PH ve asit – alkali değerlerini dengede tutmaya yarıyor. Bu demektir fakat, vücudunuzda yararlı bakteriler daha kolay üreyebilecek ve dıştan aldığınız zararlı maddeler kolaylıkla atılabilecek.

 

2. Acai çileği: Küçükcük olabilirler fakat Acai çilekleri dünyadaki en güçlü antioksidanlardan biridir, dahası enerjinizi de oldukça arttırırlar. Vücudunuzdaki pozitif yağdan, zararlı serbes radikallerden ve karbonhidratlardan arındırırlar.

 

3. Kurt Üzümü: Bu elips şeklindeki küçük kırmızı meyveler genelde kurutulmuş şekilde satılıyor.Bu küçük meyveler içinde vitaminler, beta karotenkler ve kansere karşısında bağışıklığı arttıran maddelerle doymuş minik kırmızı bombalar gibiler. Antioksidan etkisi için ise günde bir avuç kurt üzümünü atıştırmalık olarak yiyebilir ya da sabahleyin yediğiniz yulafınızın içine katabilirsiniz.

 

4. Nar: Antioksidan olarak fazla kuvvetli bir meyve daha. Mücevher görünümlü her küçük tanecik, flavenoidslerin yanı sıra A, C, E vitaminleri, folik asit ve demir içeriyor. Ayrıca cildinize de mükemmel geliyor.

 

5. Yeşil sebzeler: İşte annenizin size sürekli yeşil sebzeler yedirmek istemesinin nedeni; lifleri bir uçtan bir uca sindirimi ve dolayısıyla toksinlerden kurtulmanızı kolaylaştırdığı gibi; A, C,E vitaminleri ve demir bakımından da çok zenginler. Bu sebzelerden en fazla besin değerini elde etmek için, çiğ olarak veya salata formunda tüketmeye çalışın.

 

6. Sarımsak: Nefesinizi biraz kokutuyor olabilir ama sarımsak sağlığınız için fazla faydalıdır. Her bir dişi oldukça pozitif antioksidan içermesinin yanı sıra bununla birlikte allicin adlı maddeyi doğal olarak içinde taşır. Bu madde vücudunuzda antioksidan etkisi görür.

 

7. Keten Tohumu: Günde yalnızca 2 yemek yemek kaşığı keten tohumu günlük omega 3 ihtiyacınzın ve doymamış yağ ihtiyacınızın tamamını karşılar. Bu tohumlar ayrıca magnesyum, lifler ve antioksidanlar içerir.

 

8. Brezilya Kestanesi: Tuzlanmamış, işlemden geçirilmemiş haliyle bu kestaneler detoks diyetiniz için mutlaka zorunlu. Bu kestanelerde bağışıklığınızı güçlendiren ve dinamik olmanızı karşılayan selenyum maddesi var, bunun yanı sıra E vitamini, bakır, magnesyum, manganez, potasyum, kalsiyum ve demir de içeriyor.

 

9. Beyaz Dere: Yeşil çayın detoksunuza ne dek faydalı olduğunu eminim daima duyuyorsunuz, fakat meslek antioksidan açısından zenginliğe gelince, beyaz çayı mutaka denemelisiniz. Beyaz nehir, çay bitkisinin henüz tam olgunlaşmamışken toplanan yapraklarının kurutulmasıyla elde ediliyor.

 

10. Isırgan Otu: Yaprak olarak bakıldığında belki biraz başbelası olabilirler, fakat ısırgan otları çayınızın ya da çorbanızın içinde tüketildiğinde, doğadaki en iyi antioksidanlardan biridir.

 

11. Kahverengi Pirinç: Beyaz karbonatlar yerine tam tahıllı yiyeceklere yönelmek, zeki bir hareket olur. Kahverengi pirincin bir porsiyonundan B vitamini, protein, manganese, selenyum, magnesyum ve birkaç değişiklik protein alaabilirsiniz.

 

12. Alg: Yosunun yüzyıllardır Japon Mutfağı’nın vazgeçilmez besinlerinden biri olmasının iyi bir nedeni var.. . Suyosunu içinde ilk olarak magnezyum, edinmek üzere 25 öbür vitamin ve mineral barındırıyor.

 

13. Tere: Bir dahaki sefere kendinize bir salata hazırladığınızda, içine mutlaka tere de katın. Bu lifli yeşil sebzeler içeriğinde B1, B2, B6, C ve E vitaminlerinin yanı sıra, mangenese, caroten ve potasyum gibi mineraller de bulunduruyor.

 

14. Bakliyat ürünleri: Eğer iyileşme sürecindeyseniz ve enerji ve proteine ihtiyacınız varsa, bakliyatlar bütün da ihtiyacınız olan şeyler. Vücudunuzun sağlıklı hücreleri üretmesini sağlarlar ve detoks sürecinde de epeyce etkilidirler.

 

15. Rezene: Rezeneyi nehir olarak tüketebilir veya yemeklerinizin içine kök olarak katabilirsiniz.

 

(KAYNAK: MAHMURE )

40 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.