Hepatit A Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

  Sağlık ve Yaşam    14 Şubat 2019
Yorum Yok

Hepatit A Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Karaciğer Iltihabı A hastalığından korunmada epeyce etkin olan aşı, ilk olarak risk grubunda bulunan hastalara ve sonradan da herkese vurulmalıdır. Kara Sarılık A aşısı vurduktan sonra ortaya çıkan bağlı etkiler makalemizin devamında.

Sağlık sorunları aralarında tehlikeli boyutlara ulaşabilen Kara Sarılık hastalıklarının bir türü olan Kara Sarılık A, ölümcül derece de olabilen bir rahatsızlıktır. Kara Sarılık A hastalığına aleyhinde tedbir elde etmek için mutlaka Karaciğer Iltihabı A aşısı yaptırılmalıdır.

Aşı vurulurken itinalı muamele etmek gerekir ve bilinçli bir şekilde aşıyı vurdurmak şarttır. Bu yüzden sağlık merkezlerinin yönlendirmelerini ve uyarılarını dikkate alarak bilinçli bir şekilde aşı yapılmalıdır. Huysuz takdirde bilinçsiz vurulan aşıların sonucu ölüme değin varabilecek ağır sonuçlar doğurabilir.

Kara Sarılık Aşısı Nedir?

Virüs kökenli karaciğer iltihabı bütün dünyada manâlı bir sağlık sorunudur. Bugüne kadar virüs hepatitine neden olan beşten fazla virüs saptanmıştır.Bunlar A, B, C, D ve E tipleridir.

Hepatit Aşısı Nasıl Yapılır?

Kara Sarılık A aşısı, erişkinlere kolun dış yüzeyinden adale içine,bebeklerde kalçanın üst bölümüne uygulanır. Yeterli bağışıklık temin etmek için birincil dozdan sonraki birinci ve altıncı aylarda aşı yenilenmelidir. Bağışıklık asgari 4-5 yıl sürer ve bu süre sonunda aşının yinelenmesi önerilir.

Karaciğer Iltihabı Aşısı Bağlı Etkileri

En sık görülen yan etkiler aşı yerinde kızarıklık, kaşıntı ve şişliktir. Bunlar fazla hafif seyreder ve genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolur. Ender olarak alev,bulantı ve yorgunluk görülebilir. Aşı karaciğer iltihabı A virüsüne karşısında tam bir bağışıklık sağlar.

Hepatit A Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

8 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.