Hayatları değişecek! Ünlü mahalleye piyango vurdu

  Güncel Haberler    27 Şubat 2019
Yorum Yok

Hayatları değişecek! Ünlü mahalleye piyango vurdu

1960’lı yıllardan beri yıkımlara direnen, 1970’li yıllarda çekilen Yeşilçam filmlerine set olan İstanbul’un en ünlü gecekondu mahallesi Derbent için yeni imar planı değişikliği yapıldı.

Sözcü’den Arzu Güvemli’nin haberine kadar, İstanbul Sarıyer ilçesinde Derbent ve Darüşşafaka mahallelerinde kalan yaklaşık 280 bin metrekarelik tehlikeli alana ilişkin hazırlanan imar planı değişikliği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından itirazlar için 26 Şubat günü askıya çıkarıldı.

1600’e yakın gecekondunun bulunduğu semt için bahşedilen riskli bölge kararları ve buna ast olarak hazırlanan imar planları daha önce açılan davalar sonucunda iptal edilmişti.
Şu lahza plansız durumda olan Boğaziçi “Geri görünüm ve etkilenme” bölgesinde kalan semt için hazırlanan plandaki en dikkat çekici değişiklik “Mutasyon Modeli” bölümü oldu.

“YARGI SAHİPLERİNE EV GÖREV EDİLECEK”

Plan izah etme raporuna yeni eklenen “Dönüşüm Modeli” bölümünde, bölgedeki yerleşimin iyice gecekondulardan meydana geldiği için hak sahiplerinin tespitinde ve gecekondu mahallesi sahiplerine yönelik yapılacak işlemlerde “Gecekondu Kanunu” ve “İmar Affı” yasaları çerçevesinde hareket edileceği bildirildi. Bu yasalar çerçevesinde hak sahipliği bulunan kişilere ev görev edileceği, kalan konutların benzeri uygulamalarda “stok-rezerv ev” olarak değerlendirilebileceği kaydedildi.

1 YILLIK KİRA BEDELİ ÖDENECEK

Riskli alan içerisinde İBB mülkiyetindeki parsellerde yer alan vatandaşlar için en yakın rezerv (yeni) ev alanında geçici konut yapımı sağlanacak. Boşaltılacak alanda ise daha aşağı yapısıyla birlikte anahtar teslim yapılacak sosyal konutlar Derbent Mahallesi’ndeki vatandaşlara verilecek. Gecekondu sakinlerinin tahliyesi sırasında taşınma masrafları karşılanacak ve kiracılara 1 takvim kira bedeli ödenecek.

PROJELENDİRME VE UYGULAMALAR İÇİN İBB YETKİLİ

Gecekonduların bulunduğu parseller, Maliye Hazinesi, İBB, Oto Sanatkarları Ev Inşa Kooperatifi ve Darüşşafaka Cemiyeti mülkiyetinde. Mahalledeki parsellerin takriben 100 bin metrekaresi İBB’ye ait. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Şehirsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 2017 tarihli yetkilendirme yazısı ile tehlikeli alanda gerçekleştirilecek saptama, etüt, planlama, projelendirme ve uygulamalar için İBB Başkanlığı geçici olarak yetkilendirilmiş durumda. 280 bin metrekarelik alanda 4 adet büyük konut alanı planlandı. Planlanan konut alanlarının büyüklüğü toplam 192 bin metrekare. Derbent Mahallesi için yapılan yeni imar çalışmasında yüzde 15 inşaat hakkı ve 5 kat doruk sınırı tıpkı korundu.

1 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: