Hamileyken hastalanırsanız…

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

Hamileyken hastalanırsanız…

Bebek sahibi olmaya maksat eden anne adayı, kendisini ruhsal ve bedenen buna hazırlamalıdır. Aile, meslek, ev, finansman, bakım planlaması yapılırken bir doktora başvurularak; metabolik, alerjik, hormonal veya yapı bir kronik rahatsızlık var mı diye araştırılması, önlem alınması yardımcı olur.

Kronik Sinüzit, alerjik nezle, kronik kulak, boğaz ve bademcik iltihapları ile normal zamanlarda zar zor yöneticilik edilerek geçiştirilen burun içi deviasyon, konka hipertrofisi gibi tıkanma yaratan durumlar varsa tedavi edilmelidir. Bademcik iriliği nedeniyle oluşan solunum sıkıntıları varsa hamilelik başlamadan önce icabında ameliyatla çözüme kavuşturulması yerinde olacaktır. Sigara mutlaka bırakılmalı çalışma ve yürüyüşler yapılmalıdır.

 

Mevsim itibariyle sıklıkla ortaya çıkan nezle, grip, sinüzit, tonsillit ve farenjit gibi akut enfeksiyonlar hamilelikte daha sık olarak karşımıza çıkabilir. Hamilelerde bağışıklık sisteminin daha hassas olduğundan, nezle, grip farenjit gibi hastalıklara daha sık rastlanır ve iyileşme süreci de daha uzar. Bu gibi durumlarda bilhassa ilk üç aylık dönemde yatak istirahati, bol sıvı tüketimi ve vitaminler dışında hap kullanmayı nasihat etmiyoruz. Oysa bakteriyel bir enfeksiyon söz konusu ise antibiyotik kullanılmak zorunda kalınabilir. Korunmak için grip aşısı yaptırmak yardımsever olacaktır.

Bütün tedbirlere rağmen anne adayı hastalığa yakalanmışsa, el yüz temizliği düzenli olarak yapılmalı, oda kesintisiz havalandırılmalıdır. Yeterli taze sebze ve meyve tüketilmeye çalışılmalı bu olamıyorsa da vitaminler ile çinko, magnezyum gibi mineraller alınmalıdır. Yeterince balık tüketilmelidir. Hava değişimi ve klimalı ortamlarda vücudun ani ısı değişimine maruz kalmaması önlenmelidir. Etraf ve hava müsait ise uygun bir şekilde güneş ısı ve ışınlarından faydalanmak bağışıklık sistemi üstünde olumlu etki yapacaktır. Burun içinin serum fizyolojik veya birazcık daha tuz olan (deniz suyu) kıvamındaki sıvılarla temizlenmesi yararlı ve güvenli olur.

Hamilelikte sık karşılaşılan bir koşul da burun kanamalarıdır. Bu durum ağırbaşlı ve huzurlu kalması gereken anne adaylarını panikletebilir. Ama bunun manâlı bir kısmı hormonal aktivite nedeniyle artmış ve genişlemiş kılcal damarların sümkürme gibi küçük travmalarla daha kolay çatlaması sebebiyle olur. Nemlendirici spreyler yararlı olacaktır. Her Yerde eden durumlarda ise altta yatan bir neden olup olmadığı araştırılmalı ve çare edilmelidir. Kendini onarmakta zorlanan ve çoğu kez kanayan bir kılcal damar kimyasal olarak dağlanabilir. Ara Sıra bu çalışmalar sayesinde doğum sırasında ortaya çıkabilecek bıktırıcı kanama sorunları evvelden tespit edilebilir.

 

Gebeliğin 3. ayındaki kusmalar ve ilerleyen aylarda oluşan reflü; ses kısıklığı, gıcık ve öksürüklere niçin olabilir. Bu şikayetlerin uzun dönem olması durumunda olası öteki nedenler çağdaş tanı yöntemleriyle ekarte edilmelidir.
Gebelik yeniden çoğunlukla, tükürük bezi hastalıkları, farklı alanlara yönlendirilmiş baş boyun bölgesi enfeksiyonları, boyunda ele gelen yumru ve bezelere neden olabilir. Böyle durumlarda en kötü senaryoların vurgulandığı internet bilgilerinin hamileleri panikletmesine sebep olmak yerine, işin uzmanına danışarak bilgilenmek ve çare elde etmek daha içten ve daha az stresli olacaktır.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR
Kulaklarım çoğunlukla kaşınıp, tıkanıyor ve hatta sancı ve sızıntı yapabiliyor. Tedavisiz geçmeyen bu sorun için gebelik öncesinde ya da esnasında ne yapabilirim?
Kulak kaşıntısı ve tıkanıklıklar; leke, egzema, mantar ve kronik orta kulak enfeksiyonu kaynaklı olabilir. Kesinlikle kulak temizleme çubuklarını kulak kanalının içine sokmamak gerekir. Kirler doktorunuz kadar yerinde yöntemlerle uzaklaştırılır. Egzema ve mantar varsa yerinde çare planlanır. İlerlemiş durumlarda ise antibiyotik gerekebilir. Bu aşamada yerinde bir tedavi seçilmesi tartma arzeder. Alerjik ve egzematik kişilerde kulakların sudan korunması gereklidir.

Alerjik nezlem olduğundan baharda aylarında ve tozlu ortamlarda çok hapşırıyorum. Bebeğime bir zararı olur mu?
Alerjiler kalıtımsal geçiş belirten ve yerinde ortamlarda çoğalan bir rahatsızlıktır. Maalesef alerji hapları tüm gebelik esnasında rahatça kullanabileceğimiz ilaçlardan değildir. Hamileliğin ileri aylarında tuzlu su ve bir takım kortizonlu spreyler önerilen dozlarda kullanılabilir. Başlıca üstünlük alerjen maddelerden ve stresten uzaktan durmaya çalışarak elde edilir. Adi hapşırıklar bir sorun teşkil etmez. Ancak çok nadir durumlarda şiddetli gıcık öksürükler gebeliğin ilk başlama haftalarında düşük olasılığını kolaylaştırdığı yada son haftalarda doğumu başlatabildiği bilinmektedir.

 

Kronik sinüzitim var ve sıkça tekrarlıyor. Ağrılarım hap kullanmadan geçmiyor. Hamileyken yine sinüzitim tutarsa ne yapmalıyım?
Esasında hamilelik öncesinde sinüzitinizi tetikleyen deviasyon, polip, konka hipertrofisi sinüs kanallarının yapı darlıkları vb. gibi nedenlerin ameliyat yada yerinde tedavilerle giderilmesi en dürüst seçimdir. Ama bu safhayı aştı iseniz özellikle ilk 3 aydan sonradan bir takım tedaviler yapılabilir. Baş ağrıları için gebelikte ve emzirirken güvenle kullanabileceğiniz tek sızı kesiciler parasetamol grubu olanlardır.

Hamileyken nezle yada grip gibi bulaşıcı bir rahatsızlık kaptığımda bu bebeğime de geçer ve onu hasta eder mi?
Bu gibi hastalıklar solunum yoluyla geçtiğinden bebeğinize geçmez. Fakat siz çok ağır geçirecek olursanız bebeğinizde dolambaçlı olarak etkilenecektir. Ceset ısı ve enerjinizi yerinde seviyede tutacak şekilde yatak istirahatı yapıp yerinde sıvı ve gıdayla desteklemeniz yeterlidir.

Burun tıkanıklığından fazla rahatsızım, hiç uyuyamıyorum. Hamile iken burun ameliyatı olabilir miyim? Keza tam doğum öncesi grip olursam ve sezaryen icabında?
Hamile iken ameliyat ancak yaşamsal durumlar laf konusu olduğunda yapılmalı ve geveze risk alınmamalıdır. Üst solunum yollarından akut hasta iken de mecburen sezaryen ameliyatı olabilirsiniz. Bebek fazla kısa süre anesteziye maruz kalacaktır. Buradaki en manâlı sıkıntı, ameliyat sonrası öksürdüğünüzde dikiş yerlerinizde sızı duyacak olmanız ve bebeğe solunum yolu enfeksiyonu bulaştırmanızdır. Enfeksiyonun ilerleyerek daha aşağı solunum yolu enfeksiyonuna dönüşme riski azdır.

 

Ben hasta iken emzirirsem bebeğime de bulaşır mı ? Süt emzirirken hap kullanabilir miyim? Bebeğimden ayrı durmam gerekir mi?
Doktorunuz göre somurtkan söylenmediği sürece elbette emzirebilirisiniz emzirmeniz yararlı olur. Kendiniz için cerrahi maskeler kullanabilirsiniz ama yine de bu bulaşmayı önlemenin belirli çözümü değildir. Buna karşın bebeğinizden ayrı kalmayın ve huysuz söylenmedikçe emzirin. Sizde oluşacak koruyucu antikorlar bebeğinizin bağışıklık sistemini destekleyecektir. Süte geçecek bebek için sakıncalı olabilecek ilaçları doktorunuz önermeyecektir zaten. Bebeğinizin nezle olması durumunda ise en iyi hap, anne şefkati ve sütüyle beraber ola ki biraz da buruna serum fizyolojik damlatmak olacaktır.

Yeni hamile olduğumu öğrendim, grip ve grip aşıları hakkında endişelerim var sizce grip aşısı olmalı mıyım? Aşının bana ya da bebeğime bir sakıncası olur mu?
Grip aşıları hakkında son yıllarda çok artı spekülasyon oldu. Aşının yüzde yüz koruyucu olmadığı, alıngan bir takım kişilerde ara sıra de olsa bazı bağlı etkilere niçin olduğu ve fazla fazla abartıldığı gibi durumlar söz konusu. Bana Kalırsa kendilerine iyi bakan iyice sağlıklı erişkinlerin grip aşısı olmaları koşul yok. Bu kuvvetli enfluenza H1N1 ve H3N2 suşları için de geçerli. Ama bu konuda en yetkili otorite kabul edilen Amerikan FDA kurumunun da önerdiği gibi çocuk ve yaşlılar, kalp, akciğer, astım, şeker hastalığı gibi kronik aşındırıcı hastalığı olanlar ile hamilelerin grip aşısı olmasında MENFAAT var. Bir grip salgınında hamilelerin grip kapma olasılıkları öteki bireylere tarafından en az 2-3 kat daha pozitif bulunmuş çünkü. Kendinizi yeterince kuvvetli ve dinç hissetmiyorsanız aşı yaptırmalı yada bu kararı doktorunuzla birlikte vermeniz en açık konuşmak gerekirse olabilir. Yoğun şeker taşıyan gıdalardan uzak durmak, sigarayı kesmek ve uyumlu egzersiz yapmak, grip virüslerine karşısında daha kuvvetli bir bünyeye sahip olmamızı sağlar. Esasen bizi hasta eden şey, grip virüsünün kendisinden fazla bizim kuvvetsiz düşmüş bünyemizdir. bu nedenle kendimize bakmamız gereklidir, bu koşul hamilelerde çok daha önemlidir.

19 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.