Haluk Bayraktar: Yeni geliştirdik, ‘Akıncı’ya koyacağız

  Güncel Haberler    24 Mart 2019
Yorum Yok

Haluk Bayraktar: Yeni geliştirdik, 'Akıncı'ya koyacağız

Bayraktar, Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde moderatörlüğünü Google Türkiye Ülke Direktör Vekili Mehmet Keteloğlu’nun üstlendiği “Çığır Açan Teknolojiler” başlıkla oturumda yaptığı konuşmada savunma dünyasının, içine kapalı, büyük oyuncuların yer aldığı bir alan olduğunu söyledi.

 

 

Savunma alanında değişikliklerin çok zorlama uygulandığını bildiren Bayraktar, şöyle devam etti:

“Havacılıkta da böyle çünkü insan canıyla ilgili bir husus havacılık. 1903 yılında ilk motorlu uçak yapılıyor ve tüm birikimler, bundan böyle ondan daha sonra 100 yıl her tarafında Batı dünyasında insanlı platformlar üzerine gelişiyor. Bizim de Cumhuriyet’in ilk yıllarında manâlı atılımlarımız var ancak bunlar bir şekilde kesintiye uğratılıyor, o dönem ki özel sektör girişimcileri engelleniyor, fabrikalar kapatılıyor. 90’lı yıllarda bugünün içinde bulunduğumuz bilişim çağının getirdiği olanaklar, artık bir uçağın içinden insanı alıp, onun yerine bir bilgisayar, yazılım, sensör sistemleri donatıp, insanın alamayacağı riskleri alabilen, insanın uçuş yapamayacağı alanlarda uçabilen teknolojilerin gelişmesine olanak sağlıyor. Bir anlamda havacılıkta yepyeni çığır açıcı bir ortam oluşmaya başlıyor 90’lardan sonradan. Türkiye’nin savunma sanayi hikayesinde de işte o dönemlerde karşılıklı imal, hazır alım metotları uygulanıyordu. Türkiye’de 2000’li yıllardan daha sonra ulusal ve benzersiz üretim modeline karşın en manâlı kararlar ve adımlar da savunma sanayisinde alındı.”

 

 

Bayraktar, şirketlerinin bir aile girişimi olduğunu ve 2000’li yıllarda bu alanda Ar-Ge çalışmalarına başladıklarını dile getirdi.

“Baykar’da 600 kişilik bir ekibiz”

İnsansız hava arabulucu teknolojisinin Türkiye için büyük bir fırsat olduğunu anlatan Bayraktar, şunları kaydetti:

“Bundan 20 yıl önce konferanslara gittiğimiz baştan bunu dillendirdik. ‘Türkiye ama bu alanda adım atarsa koskocoman bir galibiyet örneği, bu bir kıvılcım etkisi olur’ diyorduk. Biz 8 kişiyle başladık. 10 yıl boyunca tek bir fatura kesmeden adamakıllı kendi finansmanımızla bu işlere yatırım yaptık. Şu lahza geldiğimiz durum itibarıyla da keza ülkemizin bağımsızlığı, güvenliği için gece gündüz semalarımızda, hudut içi, hudut dışı operasyonlarda devir alan, bugün 75 adet kendi klasmanında dünyadaki en ileri teknolojili Bayraktar TB2 sistemini geliştirdik. Ilk 2007 yılında ufak sınıfı, Bayraktar Ufak İnsansız Hava Arabulucu sistemini geliştirdik. 5-10 mühendis bir araya geliyor, çok küçük odada, çok büyük yatırım imkanları değil. Bir hedefle ortaya çıkıyorlar ve bu noktaya geliyorlar. Bu doğrusu çok önemli ve Türkiye’miz açısından ulusal teknoloji hamlesi olarak açıklama ediyoruz. Bu tarz başarı örneklerinin yayılması açısından bizim teşebbüs yankı sistemimizin güçlendirilmesi önemli. hemen 600 şahsiyet bir ekibiz Baykar olarak. Bünyemizde yapay zekadan elektronik sistemlere, yazılımlardan gömülü sistemlere, dedektör sistemlerinden havacılıkta kompozit malzemelere kadar çok geniş yelpazede katma değeri yüksek, stratejik ürünler geliştiriyoruz.”

“Geleceğin yarışlarına hazırlanmış olmalıyız”

Bayraktar, başarı örneklerinin yayılması için Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve paydaşlarıyla geçen yıl “Teknofest” isimli bir organizasyon düzenlediklerini anımsatarak, Türkiye’deki önemli potansiyeli gördüklerini vurguladı.

Dünyada roket yarışmasının iki ülkede yapıldığına değinen Bayraktar, “Birincil defa geçen sene Teknofest kapsamında, üçüncü havalimanında yapıldı. Anadolu’nun çoğu yerinden 150 ekip başvurdu. Liseli bir takım birinci oldu. Bu sene yeniden aynı yarışmaya 550 takım başvurdu. Bizim savaşan insansız hava araçları yarışmamız var. Ona da 400 takım başvurdu. Uçak otomobil yarışmamız var, 400 ekip başvurdu. Bizim toplumumuzda gençlerimiz, firmalarımızla yapmamız gereken, geleceğin yarışlarına hazırlanmak. Biz geleceğin yarışlarına hazırlanmış olmalıyız. Şu Anda otonom araçları konuşuyoruz fakat çok yakın bir zamanda uçak arabalar gündemimize girecek.” diye konuştu.

Tüm esas teknolojilerin birbirine geçişken olduğunu gösteren Bayraktar, şu ifadeleri kullandı:

“Biz ‘insansız hava arabulucu’ diyoruz fakat gerçekte altında yatan yazılımdan elektroniğine, algılayıcı teknolojisinden haberleşmesine gerçekte biz defalarca uçak gibi algılıyoruz lakin bizim uğraştığımız konular bir network sistemi ayarlamak. O network sisteminin de bir parçası uçak. Bizim, Bayraktar TB2’lerin 90 bin saatin üzerinde uçuşu var. Bu 90 bin saatlik data, uçuş derhal sürekli fazla ayrı merkezlere emin katmanlarda yayılıyor. O bilgiler işlenerek belli kararlar alınıyor. Bizim yapay akıl ekibi, o 90 bin saatlik uçuşu, bir takım teknolojiler yardımıyla öğreterek bir yapay akıl bilgisayarı geliştirdi. O suni akıl bilgisayarından iki adet, yeni geliştirdiğimiz ‘Akıncı’ ismi verilen uçağa koyacağız.

16 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.