Blog

Hafızanızı öldüren 5 şey

  Blog    4 Ocak 2019
Yorum Yok

Hafızanızı öldüren 5 şey

Oysa, hayatınız için büyük öneme sahip olan hafızanızı gözetmek için sizin de yapmanız gerekenler var.

Foxnews’te yer alan habere kadar, psikolojik bir süreç olarak, bilginin depolanması ve geri çağırılması beceriksiz olabiliyor ve bu nedenle belirli yıkıcı güçler aleyhinde zihin savunmasız oluyor. Bu güçler ayrıca iç keza de dıştan gelebiliyor ve kısa süreli ya da uzun süreli hafızanın herhangi bir alanını etkileyebiliyor.

İşte kaçınmanız gereken düşünce öldürücüler:

1. Sigara içmek: Çoğu araştırma sigara içenlerin bilhassa orta yaş döneminde ve yaşlılıklarında hafızalarında ve genel bilişsel yeteneklerinde büyüyen bir azalma olduğunu gösterdi.

2. Kötü gıda: Beyninizin yakıta, özellikle glukoza ihtiyacı vardır. Eğer beslenmenizi kısıtlarsanız, beyin gücünüzde de azalma olacaktır. Aç ya da fazla yorgun olduğunuzda, yoğun ve süresiz duygular hissedersiniz. Fena beslenmeden diğer, Korsakoff sendromu gibi daha önemli bozukluklar ile sonuçlanabilir. Bu sendrom, özellikle B1 vitamini gibi eksik vitamin alınması veya vitaminlerin eksik emilimi sonucu oluşan bir vitamin eksikliği belirtisidir.

3. Herpes: Alzheimer, felç veya buhran gibi farklı alanlara yönlendirilmiş afiyet koşullarından veya bozukluklarından biri olan Herpes, reel bir hafıza öldürücüdür. Çoğu herpes vakası iş arkadaşınızın ismini unutmanıza veya anahtarlarınızı unutmanıza yol açmaz. Oysa herpes simplex encephalitis olarak tanıdık önemli bir enfeksiyon şekli ciddi us kaybına yol açıyor.

4. Hipnoz: Hipnoz aşağı yapılan şeyler unutulabilir. Bu doğaüstü olayda, her ne değin etkisi geçici de olsa “posthypnotic amnesia (hipnoz sonrası amnezi)” aşaması oluyor, bu aşamada bazı olayları veya iyice geçmişi unutabiliyorsun.

5. Stres: Incelemeler, stresli olayların hafızayı bastırdığını gösteriyor.

11 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.