Haber Sitesi Açmak için 7 Adım

  Webmaster    3 Kasım 2018
Yorum Yok

Haber siteleri son zamanlarda çok ilgi duyulur hale geldi. Haber sitesi açmak için veya kurmak içinde sizlere bir rehber hazırladık. Türkiye’de yaklaşık 30 milyon İnternet kullanıcısı var ve çoğu sosyal ağlardan sonra haberleri takip etmek veya okumak için haber sitelerini ziyaret ediyor. Bunu keşfedenler haber sitesi açmaya karar veriyor ama görüldüğü üzere bir çok hatta haber sitelerinin yüzde 70’lik bir kısmı çöplük haline gelmiş bir durumda. Eğer amacınız ilk bilgi vermek ve sonra para kazanmaksa sabırlı olmanız gerekiyor ve büyük bir bütçeye sahip olmak gerekir. Etkili bir haber sitesi için önceden bu iş için fikir almak gerekiyor. Mutlaka bu işin içinde olan biri ile fikir alışverişi yapın. İnternet haberciliği diğer bir deyimle online habercilik çok kolay gibi görünüyorsa o fikirden koşarak uzaklaşın çünkü çok zor bir işe adım atıyorsunuz. İnternet haberciliği için bir çok yapmanız gerekenler var, şimdi onları da sıra sıra açıklayacağız. Ama öncesinde haber sitesi kurmak için  ve online habercilik yapmak için yasal prosedüre bir bakalım…

Haber sitesi açarken kurallar

7 Adımda Doğru ve Yasal Haber Sitesi Açmak.

Haber Sitesi için Ön Hazırlık

#Adım 1: Etkili Bir Alan Adı

Etkili Bir Alan Adı Seçin İlk olarak haber siteniz için bir domain (alan adı) gereklidir. Alan adınızın uzantısı .com olması İnternet kullanıcılarının ilk akıllarına gelen bir uzantı olduğu için akılda kalıcılığı artar. Alan adınız 15 karakteri geçmemeli, kısa ve öz bir şekilde haber sitesi olduğunu yansıtmalıdır. Alan adınızda mutlaka haber veya gazete geçmelidir. Günümüzde haber siteleri için domainler tükenmiş olsa da istediğiniz domaini alan kişilerden ücretli olarak alabilirsiniz. Alan adınızı 1 yıl gibi kısa süreli değilde 48 ay, 60 ay gibi uzun vadeli alın.

#Adım 2: Hedef Kitlenizi Belirleyin

Hedef Kitlenizi Seçin İnternet haberciliğine adım attığınızdan itibaren kendinizi büyük bir rekabetin içinde bulacaksanız. Bu sorunu hafifletmek için bir hedef kitle seçin. Haberlerinizi ulusal haber, yerel haber ve bölgesel haber olarak üç ana gruptan birini seçerek bir kitle oluşturabilirsiniz. Bu işi yeni adım atan biri kat’iyen ulusal haber işine girmemelidir, yoksa haber hevesiniz başlamadan biter. Tavsiyemiz bölgesel habercilikten yanadır, hedef kitleniz belli ve rakibiniz azdır.

#Adım 3: Haber Siteniz için Tema Seçimi

Etkili Bir Arayüzü Seçimi Yapın Haber siteleri için rakiplerine en büyük kozu site görünüşü yani tasarım (tema,script)’dır. Herhangi bir sitenin arayüzü ne kadar kolay ve sade ise o site hafızada kalır. Siteniz için kapsamlı bir özel tema veya script yazdırın. Mutlaka özel olsun bu sizi özel kılar, başka haber sitelerindeki temalara benzememesi sizin için artı bir yöndür. Temanızı mutlaka bir kuruluşa yaptırın, profesyonel görünüm ve kolaylık size de yansıyacaktır. Ne kadar kolay içerik girebilirseniz size o kadar zevk verecek ve eğlenceli bir hale dönüşecektir.

#Adım 4: Akılda Kalıcı Bir Logo

Tüm siteler için geçerlidir aslında, akılda kalıcı bir logo sizin sitenizi tümden kurtarabilir. Markalaşmak için en önemli unsurdur. Logonuzu sıfırdan bir tasarımcıya yaptırmanız ve mutlaka ama mutlaka temanız ile uyumlu olmalıdır. Renkli logolardan uzak durun ama siyah veya beyaz gibi renkleride tercih etmeyin, iki renk kullanın dilerseniz maskot ekleyebilirsiniz ama abartılı olmamalıdır. Kurumsal logolar gibi tasarlanmalıdır, 1 logoya bağlı kalmayın sürekli değiştirin tabi en iyisini bulana kadar.

#Adım 5: Haber Ajanslarına Abone Olun

Haber siteniz için alan adını aldık, tema ve logoyu da yaptırdınız, hedef kitleyi de seçtik. Son olarak içerikleri alabileceğimiz bir kaynak gerekiyor. Etkili bir haber sitesi başka siteden alıntı yapacaksa hiç açmasın daha iyi. Bir muhaberiniz yoksa yada bir haber ajansınız yoksa el mahkum haber ajansına abone olacaksınız. Haber ajansları olarak bilinen ajanlardan; Doğan Haber Ajansı (DHA), Cihan Haber Ajansı (CHA), İhlas Haber Ajansı (İHA) gibi ajanslara abone olup haber yayını alabilirsiniz. Bu konuda bölgesel ve yerel haberlere göre fiyatlar değişebilir. Haber ajanslarına yıllık abone oluyorsunuz dilerseniz aylık olarak paranızı ödüyorsunuz. Dileyenler yıllık olarak peşin veriyorlar. Haber ajanslarından gelen haberler ile ilk yayın yapan siz olabiliyorsunuz ve bu sizin takipçilerinizi büyük oranla arttırıyor ayrıca SEO açısından da büyük fayda sağlıyor.

#Adım 6: Kendi Ekibinizi Oluşturun

Haber sitelerindeki vazgeçilmez şey bir ekiptir. Mutlaka editör ve yazarlar ücretli olarak veya ortak olarak alınmalıdır. İleride reklam geliri almaya başlayınca zaten bu iş ücretini kolaylıkla halledebilirsiniz. Eğer büyük hedefleriniz yoksa en az iki tane yazar size büyük fayda sağlar.

#Adım 7: Sosyal Medyayı Kullanın

Sosyal medya her iş için büyük tanıtım rolü oynar. Sosyal ağlar (Facebook, Twitter, Google+) gibi popüler ve çok kullanıcıya sahip alanlarda sitenizdeki son haberleri saniyesinde otomatik paylaşmak sizin takipçilerinizi arttırır. Ayrıca sitenize kemik bir ziyaretçi oluşturursunuz. Ek Olarak; Haber sitenizi Google reklamları ile tanıtabilirsiniz, bir çok kemik ziyaretçiyi buradan da sağlayabilirsiniz. Unutmayın habercilik zor ve emek isteyen bir iştir. Eğer emek veremeyeceğinize inanıyorsanız ve bütçeniz çok kısıtlı ise bu işe bulaşmadan önce iki kere düşünmenizi tavsiye ediyorum.

Haber Sitesi Açmak için Yasal Prosedür Nedir

Yeni bir haber sitesi açacaklar için yasal prosedür aslında gazete yayınlamakla benzerdir. Beyanname vermeniz hatta buna bile gerek kalmadan sizden istenen sadece hukuki süreçlerde sorumluluğu üstlenecek kişilerin sitenizin künye bölümünde yazmasıdır. İmtiyaz sahibi, telefon numarası ve genel yayın sorumlusu. Genel yayın sorumlusu yazacağınız kişiye dikkat etmekte fayda vardır çünkü oluşabilecek herhangi bir sorunda genel yayın sorumlusu hukuki işlemlere tabi tutulacak kişi olacaktır. Şimdi geçelim haber sitemizi açmaya…

Online Habercilik Yapanlar Basın Kartı Alabilir Mi?

Online olarak yerel veya bölgesel haber sitesi açmak istiyorsunuz ve yasal prosedürü merak ediyorsunuz ve artık öğrendiniz. Haber yapmak içinde her olay yerine giremeyeceğiniz ve haberlerinizin özgün olması için de haber yapmanız gerekiyor. Başka sitelerden haber çalmayacağınız (yasal sonuçları vardır) için haber yapmak için ve polisin size bilgi vermeyeceği için basın kartı almanız gerekiyor. Basın kartı almak için Basın Kanun 212’ye tabi olmanız gerek.

Haber sitesi yasal prosedürü

Haber Sitesi Açmak Yasal Mı: Basın kartı ve telsiz dinlemekle ilgili.

Sigortalı olmak ve ek iş olarak değil ana işiniz olarak gazetecilik yaptığınızı kanıtlamanız gerek. Ya haber sitenizin kurumsallaşması yada bir gazete, dergi gibi basın-medya alanında sigortalı olarak çalışmanız gerekiyor. Kurumsallaştığınızda ise belirli sayıda iletişim fakültesi mezunu çalıştırmanız karşılığında basın kartı alabiliyorsunuz.

Polis Telsizi Dinlemek Yasal Mı?

Kısa ve net olarak hayır. Kaçak olarak eskiden dinleniyordu fakat artık buda neredeyse mümkün değil. Bu gibi durumlarda bölgenizdeki karakollara haber yapmak istediğinizi ve bilgi vermelerini isteyebilirsiniz.

Dijital Habercilik Öncüleri

1 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: