Güvenli liman arayışı arttı! Faizler dip yaptı

  Kredi - Borsa    14 Ocak 2019
Yorum Yok

Güvenli liman arayışı arttı! Faizler dip yaptı

İstanbul Sanayi Odası ve IHS Markit’ten elde edilen PMI® anket verileri, son aylarda kısmi bir istikrar sağlanmış olsa da Aralık ayında Türk imalat sektöründe engebeli etkinlik koşullarının devam ettiğini ortaya koydu. Üretim ve yeni siparişler yavaşlamaya devam etti oysa gerileme Kasım ayındakine kıyasla daha düşük oranda gerçekleşti.
Maliyet enflasyonundaki düşüş tamamen, firmalar müşteri talebini arttırmaya karşın çabaları desteklemek üzere satış fiyatlarını azaltma imkanı buldu.
İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Satın AlmaYöneticileri Endeksi (PMI), imalat sanayinin kaydettiği performansı göstermek nedeniyle tasarlanmış tek rakamlı, bileşik performans göstergesidir. Manşet gösterge yeni siparişler, fabrika çıkışları, istihdam, tedarikçilerin teslim süresi ve satın alma stokları gibi göstergelerden elde edilmektedir. 50,0 değerinin üstünde ölçülen tüm rakamlar sektörde genel anlamda iyileşmeye dikkat çekici etmektedir.Kasım’da 44,7 olarak kaydedilen PMI endeksi
Aralık’ta 44,2’ye gerileyerek sektörün faaliyet koşullarının daha da yavaşladığını gösterdi.
Zorlu etkinlik koşulları üretim ve yeni siparişlerin daha da yavaşlamasına neden oldu. Oysa her iki göstergede de yavaşlama önceki avuç içi göre hafif gerçekleşti. Yeni ihracat siparişlerindeki ivme kaybı toplam yeni iş hacmine kıyasla fazla daha sınırlı gerçekleşmeye devam etti.
Üretimdeki yavaşlama sonucu istihdam 2018 sonunda azalmaya devam etti. Hem satın alma faaliyetleri de Aralık ayında yavaşlamayı sürdürdü.
Döviz kurunun görece kararlı seyri, girdi maliyetleri enflasyonunun daha da düşmesini sağladı. Girdi fiyatlarındaki çoğaltma hızı, Eylül’deki rekor seviyesinden sonra Aralık’ta defalarca üçüncü ay geriledi ve Eylül 2016’dan bu yana minimum düzeyde gerçekleşti.
Maliyet enflasyonundaki gerileme, imalatçıların talebi yeniden can vermek için müşterilerine indirim yapmasına olasılık sağladı. Böylece nihai ürün fiyatları yaklaşık son altı buçuk yılda başta geriledi.
İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI anket verileri hakkında değerlendirmede yer alan IHS
Markit Direktör Yardımcısı Andrew Harker, şunları söyledi:
“Yakın dönemdeki istikrar belirtilerine karşın Türk imalatçıları 2018’in son ayında da zorlu piyasa koşulları ile mücadele etti. bununla beraber enflasyon cephesinde bir tedarik daha rahatlama laf konusu.
Girdi maliyetlerindeki artışın yavaşlamasının etkisiyle firmalar, talebi canlandırmaya yönelik çabaların bir parçası olarak satmak fiyatlarını düşürme olanağı buldu.”

0 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: