Güney Afrika’da ‘İkinci Yılbaşı’ kutlandı

  Güncel Haberler    6 Ocak 2019
Yorum Yok

Güney Afrika'da 'İkinci Yılbaşı' kutlandı

Güney Afrika’nın turizm kenti Cape Town’da, kölelerin yeni yıl kutlama günü olarak tanıdık “İkinci Yeni Yıl Festivali” gerçekleştirildi.

Ülkede ırk ayrımcılığıyla mücadelede kayda değer yere sahip Cape Town’nun Distrix 6 bölgesinde düzenlenen festivale on binlerce kişi katıldı.

Festivale katılan bando takımlarından Ken Fac Entertainer bando takımı şefi Darryl David, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Ümit Burnu’na yerleşen Avrupalılar tarafından yüzyıllar önce Uzakta Doğu’daki sömürgelerden getirilen köleler, her yıl 2 Ocak’ta “İkinci Yeni Yıl” kutlamaları düzenliyor. Ümit Burnu’na köle olarak getirilen insanların torunları olarak biz de bu geleneği devam ettiriyoruz.” dedi.

David, “Bu yıl Cape Town’da düzenlenen kutlamalara binlerce kişi katıldı. Her bando takımında ortalama bin kişi var ve bu yıl festivalde 60’ın üzerinde bando takımı yer aldı. Yani burada 60 binin üzerinde performans sergileyen insan var. Bizim takımımız 850 kişiden oluşuyor.” ifadesini kullandı.

Karnaval ile geçmiş ve gelecek aralarında köprü kurduklarına dikkati çeken David, bir takım bando takımlarının yıl boyunca sırf bu festivale hazırlandığını söyledi.

Bando ekipleri işçi ve yoksul kesimdeki insanlardan oluşuyor

Juvie Tepe Entertainers bando takımı şefi Ikraam Van Witt ise bu festivalde performans sergileyen bando takımlarının toplumda huzura katkı maddesi sağladığına dikkati çekti.

Bando takımı üyelerinin çoğunlukla işçi sınıfı ve yoksul kesimden oluştuğunun altını çizen Witt, “Bütün sene hazırlık yaptığımız için çocuklara ve gençlere müzik öğretme, onları kabahat ve fena alışkanlıklardan koruma imkanımız oluyor. Takımlarda her yaştan insan var. Bizim takımımız bin 500 kişiden oluşuyor. Gençler yetişkinlerle daha artı bir araya gelme imkanı buluyor ve onlara daha fazla rol model olma imkanımız oluyor.” diye konuştu.

Hint ve Malay asıllı Güney Afrikalılar ve yerli siyahiler tarafından 150 yıldır 2 Ocak’ta kutlanan festival, ülkenin en büyük festivali olma özelliği taşıyor.

26 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.