Gündeme bomba gibi düştü: Gelecek hafta bu iş bitecek

  Güncel Haberler    23 Mart 2019
Yorum Yok

Gündeme bomba gibi düştü: Gelecek hafta bu iş bitecek

ABD Başkanı Donald Trump’ın işgal altındaki Golan Tepeleri’nde “İsrail’in egemenliğini” tanıyan belgeyi gelecek hafta imzalayacağı belirtildi.

 

 

İsrail’in Kanal 12 televizyonun haberinde Trump’ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun 25-26 Mart’ta Washington’a oluşturacağı ziyaret esnasında ABD’nin Golan Tepeleri’deki “İsrail’in egemenliğini” tanıyan belgeyi imzalayacağı aktarıldı.

Beyaz Seray yetkililerinin Suriye’ye ait Golan Tepeleri’ni “İsrail’in toprağı” olarak kabul edilecek evrak üstünde çalıştıkları açıklama edilen haberde, Başkan Trump’ın laf konusu belgeyi imzalaması halinde bu adımın İsrail’de 9 Nisan’da yapılacak erken tercih üzerindeki etkisine işaret edildi.

 

 

İSRAİL BASINI: TERCIH ÖNCESİ NETANYAHU’NUN ELİ RAHATLADI

Trump’ın Golan Tepeleri’ne ilişkin açıklamasının tercih öncesi Netanyahu için “büyük bir nimet” olduğuna aksan yapılırken, ABD Başkanı’nın “İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini” tanıyan belgeyi Netanyahu’nun Beyaz Saray’a yapacağı ziyaret esnasında imzalaması halinde bunun erken seçimde İsrail Başbakanına büyük bir destek olacağı kaydedildi.

öte yandan her ne değin Trump, Golan Tepeleri’ne ilişkin kararını “uzun zamandır” düşündüğünü ileri sürse de, İsrail basını bu adımın 9 Nisan’da ülkede yapılacak erken seçimde Netanyahu’nun elini güçlendireceği konusunda anlaşmaya varılmış.

TRUMP İLE NETANYAHU BİR ARAYA GELECEK

Devlete Ait ziyaret kapsamında Washington’a gidecek olan Netanyahu, 25 Mart’ta Beyaz Saray’da ABD Başkanı Donald Trump ile görüşecek. Trump ile Netanyahu 26 Mart’ta da tekrar Beyaz Saray’da akşam yemeğinde bir araya gelecek.

“GOLAN’I TANIMANIN ZAMANI GELDİ”

ABD Başkanı Donald Trump, 21 Mart’ta Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “52 yılın arkasından ABD için İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini bütünüyle tanımanın zamanı geldi” değerlendirmesinde bulunmuştu.

İsrail, Suriye toprağı olan Golan Tepeleri’ni 1967’den bu yana işgal altında tutuyor.

KAYNAK: AA
2 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: