Günde bir meyve yemenin mucizevi etkisi

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

Günde bir meyve yemenin mucizevi etkisi

İçerdiği şeker bakımından tüketirken dikkatli olunmasını öneren bazı uzmanların aksine Oxford Üniversitesi’nin yaptığı bir alıştırma, meyve tüketiminin hayati önemini ortaya çıkardı. Bu konuda yapılmış en büyük araştırma özelliğini taşıyan çalışmaya tarafından, her gün bir meyve yenerek alınan vitaminler ve mineraller, yürek krizi ve felç riskini üçte bir oranında azaltıyor.

STATİN KADAR ETKILI

Bir De çalışmaya kadar meyve yemek yemek statin olmak kadar etkin. Statin (yüksek kolesterol tedavisinde kullanılan ilaç grubu) olarak adlandırılan haplar, kalp krizi riskini üçte bir oranında azaltıyor ama adale ağrıları ve takâtsizlik gibi alt etkileri şikayet konusu.

NTV’nin haberine kadar bu detaylı araştırmada için yedi yıl baştan başa Çin’de yarım milyon orta yaşlının gıda alışkanlıkları incelendi.

Çinliler’in seçim edilmesinin nedeniyse, batılıların tersine genelde taze meyve tüketmiyor olmaları.

Araştırmadan, taze meyve yemenin sağlık durumu için çok yardımcı olduğu ve tüketiminin teşvik edilmesi gerektiği sonucu çıktı.

MEYVE SUYU YERİNE TAZE MEYVE

“New England Journal of Medicine” dergisinde yayımlanan araştırmada, taze meyvenin tansiyonu düşürdüğü, meyvelerdeki liflerin bir takım hastalıklardan korunmada faydalı oldukları ve ayrıca antioksidanlar içerdiklerine göze çarpan ediliyor.

Batılı ülkelerde meyve yerine daha çok meyve suyu tüketildiğine uyarı çekilirken, meyve suyu yerine taze meyveyi iyice yemenin önemine aksan yapıldı.

Fakat uzmanlar, hastaların gerçi hekim tavsiyesine tarafından hareket etmeleri ve meyve yedikleri için ilaçlarını bırakmamaları gerektiğine dikkat çekiyor.

5 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: