Günde bir domates yemek daha iyidir

  Sağlık ve Yaşam    24 Mart 2019
Yorum Yok

Günde bir domates yemek daha iyidir

Amerikan Yürek Derneği’nin öğüt ettiği tipik diyet rehberi halen güvenli olmayan bir diyettir. Sizi yürek krizi geçirme riskinden koruması ihtimali zayıftır ve kalp krizinin gerilemesine olanak tanımaz. Ölçülülük öldürür. Fiilen bu çeşitlilik bir perhiz aşırı derecede pozitif sayıda insanın yürek rahatsızlığının ilerlemesine sebep olur.
UYARI: Amerikan Kalp Derneği’nin fazlasıyla müsa­mahakar tavsiyelerini uygulamayın; somurtkan halde büyük muhtemelen kalp krizi sonucu ölürsünüz.

* Toplam yağ alımı jurnal kalorilerin yüzde 30′unu aşmamalıdır.
* Günlük kolesterol alımı 300 mg’dan eksik olmalıdır.
* Tuz alımı günde altı gram sodyum kloridi geçme­melidir

Amerikan Yürek Derneği’nin diyeti ile benim diyetim arasın­daki minik bir fark şudur: Benim diyetim hafta başına 300 mili­gramdan daha eksik kolesterol ve altı gram sodyum klorid içerir. Bir düzinenin üzerinde çalışma gösteriyor oysa, Amerikan Yürek Derneği’nin 1. veya 2. adım diyetini uygulayan koroner damar rahatsızlığına sahip hastaların büyük bir çoğunluğunun şart­ları kötüye gitmiştir. Hiçbir çalışma Amerikan Yürek Derneği’­nin diyetini uygulayan hastaların durumunun tersine döndüğü ya da kötüye giden koroner damar rahatsızlığının durduğunu göstermemiştir.

Buna karşılık, sayısız çalışmada hastaların büyük bir ço­ğunluğu için yürek rahatsızlıklarının vejetaryen bir diyetle ter­sine çevrilebilir olduğu belirlenmiştir. sıkça bu diyetler, en verimli diyetlerden değillerdir; yani, Omish programı gibi tamamlanmış tahıllara, tuza ve öteki besin değeri düşük yiyeceklere yeterince hudut koymazlar. yine de birçok hasta üzerinde etkin olmuşlardır.

Tıbbi literatür, Milli Kolesterol Eğitim Programı tarafın­dan önerilen diyeti halen “düşük yağlı” bir perhiz olarak adlan­dırmaktadır. Dünya ölçütlerini kullanırsak yüksek yağlı olarak adlandırılması gereken bu diyet, daha da önemlisi bitkilerden alınacak besinler konusunda tehlikeli bir biçimde eksik olması dolayısıyla, beslenme değeri düşük bir diyet olarak anılabilir.
neticede, bu değersiz sayılabilecek tavsiyeyi uygulayan kalp hastaları kalorilerinin yüzde 80′ini işlenmiş yiye­ceklerden ve hayvansal gıdalardan aldıkları bir diyetle beslen­mektedirler.

Hastaların diyetleri ne kadar beceriksiz olursa olsun, çoğu zaten düşük yağlı perhiz uyguladığını iddia etmektedirler. Sa­dece daha az kırmızı et yedikleri için tavuk ve makarnaya dayanan bir diyetin bir şekilde daha sağlıklı olduğuna inanır­lar. Ancak tavuk kalbe yaklaşık olarak kırmızı et değin zararlıdır; kırmızı etten beyaz ete devretmek kolesterolü azaltmaz. Bu çeşit geleneksel diyetler kolesterolü tatmin edici oranda düşürmeme­lerinin yanına lif, antioksidan, folate, bioflavonoids, ve diğer fitokimyasallar gibi kalbi koruyucu etkenler içermezler.

Düşük yağlı denilen diyetlerin bir öteki esas sorunu da çoğunlukla lif ve fitokimyasal düzeyi yüksek bitkilerden değil­sun olmaları ve tasarlanırken kalbi koruyucu yağlan içerme konusunda itinalı davranılmamasıdır. Örneğin omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan cevizin tüketilmesinin koruyucu etkilerini tespit eden çoklu incelemeler yapılmıştır. 34.192 Kali­forniyalı Yedinci Gün Adventist üyesi üzerinde yapılan çalış­ma, sık sık işlenmemiş fındık tüketenlerin hayat boyu iskemik yürek rahatsızlığına yakalanma riskinin yüzde 31 oranında azaldığını göstermiştir. O zaman, yürek rahatsızlığını ortadan uyandırmak için ideal perhiz dolu yağ, trans yağ ve koles­terolden arınmış; beslenme değeri ve lifi bol ve zayıflığı sağlamak için kalorisi az yiyeceklerden oluşmalıdır. Ancak aynı vakit­da tatmin edici derecede temel yağ asitleri de içermelidir, böylece ceviz ve keten tohumu gibi eksik miktarda fındık, ceviz ve çekirdek eklemek de önemlidir.

14 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.