Günde bir domates yemek daha iyidir

  Sağlık ve Yaşam    28 Mart 2019
Yorum Yok

Günde bir domates yemek daha iyidir

Benim sıkı ve beslenme temelli olarak tedavim koroner damar gizli­sızlığı teşhisi konan hastalar konusunda damar açıcı tıbbi müdahalelerden birine karar verilmeden uygulanmaya başlan­malıdır. Deneyimlerim, kesintisiz rehberlik yapan ve yardım veren akıllı ve ilgili bir hekim nezaretinde hastaların katı bir rejime üçgenin taban olmayan kenarı uydurduğunu gösteriyor. Geleneksel yaklaşımın risklerini birlikte gözlemlediği bir doktorla yeteri dek süre geçirdikten ve katı, beslenme yönlendirmesiyle iyileşmenin olası olduğunu gördükten sonradan, kaç hastanın bypass ameliyatıyla göğsünün yarılması yolunu seçeceğini düşünüyor­sunuz?
Bypasstan, ameliyat sonrası hiçbir komplikasyonla karşı­laşmayacak kadar uğurlu kalksanız deha, yürek ciğer cihaz­sinde geçirilen süre yüzünden nerdeyse her hastada emin derecelerde beyin hasarı görülür. Altı ay sonradan yapılan nöropsikolojik testlerde hastada yüzde 20 oranında kötüleşme görü­lür. Beyin hasarları asgari derecede zihinsel zayıflamalardan, us kaybına, kişilik değişimlerinden, daimi beyinsel hasar­lara dek çeşitlilik gösterir.
Anjiyoplastiden, stent yerleştirmeden veya bypasstan sonra iyi hissetseniz bile, damar tıkanıklığı, bypass veya anji-yoplasti uygulanan damarlarda daha süratli bir şekilde yayılır. Ameliyat sonrası tıkanma hızı artar. Anjiyo uygulanan damar­ların takriben üçte biri dört ila altı ay sonunda bitmiş tıka­nır. Buna restenosis denir.
Restenosis, iatrojenik (doktorun sebep olduğu) bir rahatsız­lıktır. Restenosise neden olan şey yara izleri olduğundan, asıl damar tıkanıklığının sürecini izlemez ve sonradan hayat şeklinde yapılacak değişimlere istenen veya beklenen tepki­leri vermez. Başka bir deyişle, damar sertliği tıkanıklığında anjiyoplastiyle meydana getirilen değişimler yüzünden tıkan­ma tekrarlandığında beslenmesel müdahalelere daha eksik tepki verilir. Birçok hasta tedaviden daha sonra iyileşmek yerine daha da kötüleşir. Eğer benim KKR (koroner yürek rahatsızlığı) iyileş­tirme planımı takip etselerdi, kalplerinin her geçen hafta daha iyiye gittiğini göreceklerdi.
Stent yatırma bu yüksek retenosis riskini üye indirmeye çalışmaktadır ama sorunu çözememiştir. Stentler, anjiyo-plasti ile gerdirilen daralmış damar bölgelerinin içine yer­leştirilen ufak kablo-örgü tüplerdir. Stent, kendisinden sonradan ana tıkanmanın başladığı yerde uyumsuzluğa ve yanmalara niçin olabilir; ancak bu da koroner thrombosis riskini artırabilir. Bir şeyi hastalara hatırlatmakta yarar var: Damar açıcı operasyon­ler ana rahatsızlığı etkilemez. Operasyon yapılsa da yapılmasa da anjiyografı ile görünmeyen tıkanıklıklar yayılarak koroner damarların diğer bölgelerini gelecekteki yürek sorunları için risk altında bırakmaktadır.
Kalp krizleri en fazla lipit yoğunluklu bir tıkanma bölgesi çatladığında meydana gelir. Bu kibar tıkanma bölgeleri, daima katerizasyonda ayrıntılarıyla inceldiği görülen yerler olmaya­bilir. Yürek krizleri daralmanın en düşük olduğu, katerizasyon ve stres testlerinde normalmiş gibi görünen bölgelerde de mey­dana gelebilir.

0 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: