Gram altın 2019’da rekor kırar mı

  Kredi - Borsa    17 Ocak 2019
Yorum Yok

Gram altın 2019'da rekor kırar mı

2018 yılı boyunca ekonomide küresel düzeyde meydana gelen en manâlı olayları şöyle sıralayabiliriz:

FED’DEN TARİHİN EN BÜYÜK PARA YAKMA OPERASYONU

ABD Merkez Bankası (Fed) 2008 krizinde batan bankacılık sistemini kurtarmak için 200 yıllık tarihinde bastığı 800 milyar dolar baz paranın 4 katını krizi takip eden birkaç yıl içerisinde basmış ve bilançosunu yaklaşık 4 trilyon dolara yükseltmişti. Fed 2017 yılı sonunda çok küçük miktarlarla piyasaya verdiği bu parayı geri çekmeye başladı. 2018 yılı ardına kadar Fed gitgide hızlanan bir tempoyla piyasalardan yaklaşık 450 milyar dolar çekti ve bu paraları yok etti. Tarihin gördüğü en büyük para aydinlatma operasyonu sonuçta bir çok dünya borsasının ayı piyasasına girmesine niçin oldu. Borsalar 2008 ardından basılan para ile coşmuştu. Para muslukları kapatılıp bundan başka sistemdeki para yakılmaya başlanınca özellikle para yakma hızının çoğalma gösterdiği sene sonuna içten tüm dünya borsa beri ciddi satışlarla sarsıldı. Takriben 100 trilyon dolarlık dünya hisse senedi piyasalarında para yakma operasyonu sonucunda kaybolan diğer 18.2 trilyon doları buldu. Para işiklandirma operasyonu özellikle gelişmekte olan ülke para birimlerinde dolar karşı bedel kaybetmesine yol açtı. Yaz aylarında Türk lirası, dolar aleyhinde 7.24’e değin bedel yitirdi.

TİCARET SAVAŞLARI

ABD Başkanı Donald Trump daha seçim kampanyası sürecinde özellikle Çin’e aleyhinde bir ticaret mücadelesi vereceğini beyan etmişti. Başkan Trump Pekin yönetiminin Amerikalıların fikri sahiplik haklarına uymadıklarını düşünüyor. Bu sebeple Amerika’nın yıllık 600 milyar dolara kadar hasar gördüğünü iddia ediyor. Başkan Trump bu sorunu ortadan uyandırmak için Çin’e karşı gümrük duvarları koymaya başladı. Çinli yöneticiler de buna bir fazla amerikan ürününe gümrük vergileri getirerek karşılık vermeye çalıştı. Yıl sonunda Arjantin’de düzenlenen G20 zirvesinde iki taraf ticaret savaşlarına üç aylığına ara verme kararı aldı. Buna karşın yılın ilk on ayında Amerika’nın Çin’e yaptığı tarım ihracatı %42 düştü. Çin’in ABD tarım ürünlerine gümrük uygulaması ile her iki ülke yaklaşık 2.9’ar milyar dolar zarara uğradı. Consumer Technology Association adlı bir kuruluşun yaptığı araştırmaya göre ABD’nin uyguladığı gümrük vergileri ise Çinli teknoloji imalatçılarına takvim 12 milyar dolar zarar olarak yansıdı. Ticaret savaşlarında Detroit’te üretim yapan en büyük üç Amerikalı araba üreticisinin yıllık zararı ise 3 milyar doları bulacak. Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev aralık ayı başında yaptığı bir açıklamada “Ticaret savaşları küresel ekonomiye takriben yarım trilyon dolara mal oldu. Ülkemize yönelik yaptırımlar ve bizim karşı adımlarımız nedeniyle de toplam kayıp 100 milyar dolara ulaştı” ifadelerini kullandı.

İRAN’A YAPTIRIMLAR

ABD Başkanı Donald Trump, İran ile varılan nükleer uzlaşma neticesinde kaldırılan yaptırımların tamamının yeniden uygulamaya koyacağını da yeniden daha tercih sürecinde vaat etmişti.

Mayıs ayında İran’a yaptırımları her tarafta getireceğini duyuran Trump yönetimi İran hükümetini sıkıştırmayı ve Orta Doğu’daki “hasmane” bulduğu politikalarında geri adım attırmayı hedefliyor. Keza İran’ın nükleer silah geliştirmesinin de önüne geçilmek isteniyor.

Yaptırımlar petrol satışlarını, daha genel olarak enerji sektörünü, deniz taşımacılığını, bankacılığı, sigorta ve güya İran ekonomisine en fazla hasar verebilecek sektörleri hedefliyor. Başlıca hedef üçüncü tarafların İran’dan petrol almasını alıkoymak ve bu yolla İran’ın en büyük kazanç kaynağını kurutmak.

İran’a yaptırımları kasım ayında baştan devreye alan ABD, Türkiye, Çin, Hindistan, Yunanistan, Güney Kore, Japonya, Tayvan ve İtalya’nın ise geçici olarak yaptırımlardan muaf olacağını açıkladı.

EN MANÂLI FAİZ ORANI REKOR KIRDI

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 2019’da 3 yok 2 faiz artışı yapacağına dair açıklamasına karşın küresel piyasalar için en kayda değer faiz oranlarından biri olarak gösterilen Libor rekor kırdı.

3 ay vadeli dolar Libor faizi 2018’in son günlerinde 2.75’e tırmandı. Bu son 10 yılda görülen en yüksek düzey.

Londra’da büyük bankaların kendi aralarındaki borca girme faizini açıklayan Libor’da yaşanan bu yükseliş, son 8 ayda görülen en büyük jurnal çoğalma olarak da kayda geçti.

Libor, küresel piyasalarda birçok kredi ve türev araçta maliyeti belirleyen Faiz oranı olarak kullanılıyor.

Bütün dünyada Libor’un etkilediği finansal varlıkların değeri 200 trilyon dolar civarında.

13 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.