Gözyaşı kanalı darlığı tıkanıklığı ve sulanma

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

Gözyaşı kanalı darlığı tıkanıklığı ve sulanma

Göz spazmı, sık göz kırpma veya göz seğirmesinin nedenleri nelerdir?
Bazen gözlerden biri veya her ikisi, bazen de yüz kasları da dahil olmak üzere ta­mamı istemsiz olarak kasılır.

Bunun nedenleri:
1. Net görmeye çalışırken farkına varmadan gözü kısmak
2. Çift görme varsa farkına varmadan onu ortadan kaldırmaya çalışmak
3. Göz kuruluğunda farkına varmadan gözü nemlendirmeye hedeflemek
4. Göze kaçmış bir yabancı cismi farkına varmadan çıkarmaya çalışmak
5. Tik
6. Minik çocuklarda alaka sağlama nedeniyle (gözleri baskı yapmak)
7. Asap sistemiyle ilgili olarak istemsiz kasılma (tek veya iki favori kasılma, ara sıra yüz yarısında).

Refleks olarak net görmeye niyetlenmek nasıl olur ve ne yapmak gerekir?
Kırma kusuru olan bir kişi eğer karşıdaki bir cisme veya yazıya iğne deliği gibi dahası­likten bakarsa gözlüksüz bile net görebilir. Bu durumda bakış çok ufak bir alandan geçeceği için dosdoğru görme noktasının (sarı nokta) üzerinde toplanır ve birey net görebilir.Gözlük ihtiyacı olup bunu ayrım etmeyen kişiler bazen istemsiz hareket olarak gözleri­ni kısar ve net görmeyi sağlar. Uygun numarada gözlük uygulamak gerekir.

Çift görme varsa istemsiz hareket olarak onu ortadan kaldırmaya kastetmek nasıl olur ve bunun tedavisi için ne yapmak gerekir?
Gözlerden birinin kaslarının ya da sinirlerinin çalışmasında sorun varsa, bir göz bir yere bakarken diğeri diğer yere bakar. Her ikisi beyne öbür görüntüler ile­teceği için beyinde çift görme meydana gelir. Bundan beyin çok rahatsız olur. Görüntülerden birinin hemencecik ortadan kaldırılmasını göze emreder. Bu şart, 6-7 yaşından ufak çocuklarda bir tarafın tembelleşmesi ile bünye tarafından sağlanır. Dinç olmayan şart sadece rahatlatıcıdır. Bazen baş, hareketi kısıtlı göz tarafı­na çevrilerek kendiliğinden çift görme değil edilmeye çalışılır. Ya Da bünye bir gözü kısarak çift görüntülerden birini yok etmeye çalışılır. Çift görmenin nedeni saptan­malı ve ona tarafından tedavi planlanmalıdır.

Göz kuruluğunda refleks olarak gözü nemlendirmeye niyetlenmek nasıl olur ve ne gerçekleştirmek gerekir?
Seğirmelerin en sık nedeni budur. Gözyaşı eksik olan bir favori doğal göz nemliliği sağlamak amacıyla gözün silecekleri olan kapaklar kasılmaya başlar. Keza kasıl­ma esnasında daha çok gözyaşı salgılanmasını keza de olan gözyaşının gözün önü­ne eşit olarak dağılmasını sağlamak nedeniyle bünye bunu istemsiz hareket olarak yapar. Yapay gözyaşı damlaları yararlı olur.

Göze kaçmış bir tanıdık olmayan cismi istemsiz hareket olarak çıkarmaya çalışmak nasıl olur ve ne yerine getirmek gerekir?
Gözümüze bir yabancı karoser kaçtığında bunu atmaya kastetmek kapısının önünü pak tutmaya çalışan gözyaşının görevlerinden biridir. Gözyaşı bir yana da te­davi edici etkisiyle ağrıyı azaltır. Tanıdık Olmayan gövde çıkana dek gözyaşından azami şekilde faydalanmak isteyen göz kapalı durmaya çalışır. Göz hekimince yabancı cismin çıkarılması ve gözün 24-48 saat kapalı tutulması gerekir. Antibiyotik damla ve merhemler de gerekebilir.

Ufak çocuklarda alaka toplamak nedeniyle gözleri zorlamak nasıl olur ve ne yerine getirmek gerekir?
Nadir de olsa, bilhassa yeni kardeşi olmuş çocuklarda rastlayabiliyoruz. Dikkatini başka şeylere yöneltmekle zahmetsizce geçiyor.

Tik nedir ve ne yapmak gerekir?
Psikolojik bir nedenle emin bir hareketi sıkça tekrarlayan kişilerin bağlandıkları hareketlerden biri de sık göz kırpmadır. Dikkatlerini diğer bir konuya yöneltince ya da uyurken tikin geçtiğini izah etmek yardımsever olur.

Sinir sistemiyle ilgili olarak istemsiz tek ya da iki gözde kasılma ile bazen yüz yarısında kasılma nasıl olur ve ne yerine getirmek gerekir?
Ara Sıra beyin içinde kendiliğinden genişlemiş bir damar, bazen bir kitle yanından geçen yüz sinirine değerinde ve değdikçe siniri uyarır. Bu uyarı da yüzde istem dışı kasılmalara neden olur. Bazen de bir nedeni olmaksızın, gergin kişilikli kişilerde göz kapakları çoğu kez kasılır.

Önce beyinde bir niçin olup olmadığına bakılması gerekir. Eğer bir kitle yahut o zaman ya ağızdan ilaçla çare edilir veya yüzde kasılan bölgeye botulismus (ba­sındaki adıyla Botox) iğnesi yapılır. Ağızdan alınan ilaçlar her hastada etkili ola­mamakta, bazılarında da can sıkıcı alt etkileri olmaktadır. böylece çoğu durumda bu konuda tecrübeli bir göz hekiminin oluşturacağı iğne ile kasılmalar dur­durulmaktadır. Hap etkisi geçici olacak şekilde hazırlanmıştır. Etkisi yaklaşık 5-7 günde başlar ve 3-4 ay sürer. Daima tekrarlanmasında hiçbir sakınca veya yan etki görülmemiştir. Fazla nadiren geçici bir zaman kapak düşüklüğü yapabilir. Doğrusu Botox bu hastalıklar için geliştirilmiştir. Bağlı etki olarak ciltteki kırışıklıkları da düzelttiği fark edilince estetik amaçla yaygın bir uygulama alanı bulmuştur.

Ilave olarak yapay gözyaşları hem kasılmaları azaltıcı keza de sık kasılmanın gözde gözyaşı dolaşımını bozucu etkisini azaltır.

32 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.