Gözünüzün düşmanı olmayın

  Sağlık ve Yaşam    31 Aralık 2018
Yorum Yok

Gözünüzün düşmanı olmayın

Atasam Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Candan Yoğurtçu,güneş gözlüklerinin, oluşan aşırı ışığı süzerek gözlere iletmesi neticesinde koruyucu üstünlük sağladığını kaydederek, bununda fakat zorunlu kalitede gözlük camı ile donatılan gözlüklerle gerçekleştirilebileceğini söyledi. Dr.Yoğurtçu, “Bilinenin aksine çarşı pazarda, hatta bakkal ve marketlerde bile satılan kalitesi düşük çakma gözlüklerinin göz sağlığına önemli anlamda zarar verdiğini rahatlıkla söylemek olası. Ucuz ve niteliksiz gözlüklere aleyhinde oluşan talebin yükselme göstermesi göz sağlığı problemlerini de aynı oranda yükseltiyor. Bu alıcı gözlükler göz sağlığı için zararlı olan ultraviyole güneş ışınlarını engellemediği gibi, göz bebeklerinin büyümesine sebep olarak ultraviyole ışınların etki ettiği alanın genişlemesine, katarakt ve retinadaki hücrelerde bozulmaya neden oluyor” diye konuştu.

Piyasada bilhassa meşhur markalarının taklitlerinin önemli bir satış trendi yakaladığını belirtien Atasam Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Candan Yoğurtçu, “Çakma diye adlandırılan güneş gözlüğü takılacağına, hiç takılmadan dışında bulunulması fazla daha korunaklı.Güneş gözlüğü alınırken her gözlüğün Ultraviyole ışınları engellediğine dair bir sertifikası olup olmadığına bakılmalı, gözlüğün camında katiyen çizik olmamalı,cam rengi kahverengi tonlarda olan gözlükler seçim edilmelidir” dedi.

Gözlüğün gözlük mağazalardan alınması ve üzerindeki markaya uyarı edilmesi gerektiğinin altını çizen Op.Dr.Candan Yoğurtçu,”Nitelikli güneş gözlüklerinin, camlarının içerisinde markanın bir simgesi vardır. Küçük bir logo bile olsa gözlüğü ışığa tutup bakarak, markayı ya da logosunu görebilirsiniz. Camın üstünde anti-uv tabakası olmalı.ı? Sırça polaroid mi? Polaroid olması koşul değil, anti-uv de olabilir, her ikisi de koruyucu ve kaliteli camlardır.Garanti belgesi veya sertifikası olan bir cam veya gözlük belirli kalitelidir, kalitesini belgelemiştir” dedi.

247 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.