Gözünüzün düşmanı olmayın

  Sağlık ve Yaşam    28 Mart 2019
Yorum Yok

Gözünüzün düşmanı olmayın

Atasam Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Candan Yoğurtçu,güneş gözlüklerinin, oluşan fazla ışığı süzerek gözlere iletmesi neticesinde koruyucu avantaj sağladığını kaydederek, bununda fakat zorunlu kalitede gözlük camı ile donatılan gözlüklerle gerçekleştirilebileceğini söyledi. Dr.Yoğurtçu, “Bilinenin aksine çarşı pazarda, hatta bakkal ve marketlerde bile satılan kalitesi düşük çakma gözlüklerinin göz sağlığına önemli anlamda hasar verdiğini rahatlıkla anlatmak olası. Ucuz ve niteliksiz gözlüklere karşı oluşan talebin artma göstermesi göz sağlığı problemlerini de aynı oranda yükseltiyor. Bu herif gözlükler göz sağlığı için zararlı olan ultraviyole güneş ışınlarını engellemediği gibi, göz bebeklerinin büyümesine sebep olarak ultraviyole ışınların etki ettiği alanın genişlemesine, katarakt ve retinadaki hücrelerde bozulmaya neden oluyor” diye konuştu.

Piyasada bilhassa ünlü markalarının taklitlerinin ciddi bir satış trendi yakaladığını belirtien Atasam Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Candan Yoğurtçu, “Çakma diye adlandırılan güneş gözlüğü takılacağına, hiç takılmadan dışarıda bulunulması fazla daha korunaklı.Güneş gözlüğü alınırken her gözlüğün Ultraviyole ışınları engellediğine dair bir sertifikası olup olmadığına bakılmalı, gözlüğün camında katiyen çizik olmamalı,cam rengi kahverengi tonlarda olan gözlükler tercih edilmelidir” dedi.

Gözlüğün gözlük mağazalardan alınması ve üzerindeki markaya dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Op.Dr.Candan Yoğurtçu,”Nitelikli güneş gözlüklerinin, camlarının içerisinde markanın bir simgesi vardır. Ufak bir logo bile olsa gözlüğü ışığa tutup bakarak, markayı veya logosunu görebilirsiniz. Camın üzerinde anti-uv tabakası olmalı.ı? Cam polaroid mi? Polaroid olması koşul yok, anti-uv de olabilir, her ikisi de koruyucu ve kaliteli camlardır.Garanti belgesi veya sertifikası olan bir cam veya gözlük kesin kalitelidir, kalitesini belgelemiştir” dedi.

37 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.