Gözde Çapak Neden Olur Nasıl Geçer?

  Sağlık ve Yaşam    14 Şubat 2019
Yorum Yok

Gözde Çapak Neden Olur Nasıl Geçer?

Gözlerde ortaya çıkan çapak nedenleri ve tedavisi hakkında sizleri bilgilendirdik. Makalemizde keza bebeklerde göz çapağı nedenleri ve tedavisi keza de yetişkinlerde favori çapak sebepleri ve nasıl geçer sorularının yanıtlarına ulaşacaksınız.

Sabahtan uyandıktan daha sonra çoğu birey gözünde çapak olduğunu fark eder ve bu durum biz uykudayken gerçekleşir. Sebebi ise uykudayken gözyaşları kanalıyla nemlenen gözlerde, nemin sabaha dek kurumasıdır. Ancak uyandıktan sonradan, gün içerisinde gözlerde sümük sanki, yoğun kıvamda, renkli bir çapaklanma husule geliyor ve net görmeyi engelliyorsa, bu durumda enfeksiyon gibi faktörler düşünülür. Gözde çapak nedenlerini anlayışlı olmak çözüm bulmayı kolaylaştıracaktır ancak her koşulda, özellikle de çapakla birlikte gözlerde kızarma, yanma, bulanıklık güya diğer belirtiler de varsa, mutlaka bir doktora gözükmek en iyisidir.

  • Göz İltihabı
  • Göz Alerjileri
  • Göz Kuruluğu
  • Kornea Ülseri

Bebeklerde göz çapaklanması niçin olur?

Göz çapaklanması meselesi da bebeğinizin birincil haftalarında karşılaştığı sorunların başında gelmektedir. Daha açıkçası yetişkinlerde de oluşabilen bu sorunun gözyaşı kanalının tıkanmasından husule gelir. Bilindiği gibi gözyaşı gözün, kendi çukurunda sıcacık hareket etmesine muavenet eder. Buradaki işlevini gördükten sonradan gözyaşı kanalları yolu ile burun içine akar. İşte, bu noktadaki bir tıkanma çapaklanma şeklinde tarif edilir.

Yetişkin ve Bebeklerde Favori Çapak Nasıl Geçer?

Bebeklerde görülen göz çapaklanmasının tedavisi ekseri birincil 6-9 ayda kendiliğinden geçiş gösterir. Uzman bir hekimin tavsiyesi üzerine hekiminiz kadar size gösterilen şekilde bebeğinizin gözaltına masaj yaparak kanalın açılmasını kolaylaştırabilir ve bu sayede bebeklerde görülen göz çapaklanmasının geçmesi daha da kısa zamanda ve basit olur. Eğer tedaviye yanıt alınmazsa, hekiminize başvurunuz. Bu gibi durumlarda çelik sonda müdahalesi ile kanalın açılması sağlanıyor.

Yetişkinlerde husule gelen göz çapaklanması kendinden geçebilecek zararsız bir şey olabileceği gibi enfeksiyon kaynaklı bir hastalık da olabilir, kesinlikle tedavisi ihmal edilmemelidir. Yetişkinlerde göz çapaklanması tedavisi yapılmadığı sürece daha büyük rahatsızlıklara yol açabildiğinden, bu gibi durumlarda mutlaka uzman bir hekime muayene edinmek gerekir.

Favori Çapak Niçin Olur Nasıl Geçer?

19 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.