Göz ve beyin yalancı tümörleri nedir? Hakkında bilgi

  Sağlık ve Yaşam    27 Mart 2019
Yorum Yok

Göz ve beyin yalancı tümörleri nedir? Hakkında bilgi

Beyinde yalancı tümörü olan çoğu hastam, önce gerçekte bir ot gibi yaşama olmadığına bir türlü inanamazlar; aileleri yalnız konuşmaya, kendileri yakınlarını dışarı çıkarıp bitmiş bana sormaya çalışırlar, üzülmesinler diye böyle söylediğimi sanırlar. İçlerinden hoşsohbet bir amca “bitkiler yalan söyler mi” diye sormuştu. Yalan söyleyen tümör yok, onun gibi davra­nan bir fazlalıktır.

Palavracı ur ne demektir?
Gerçekten bitkiler (kitle) olmayıp, varmış gibi, olmaması gereken bir yerde yer alan ve bulunduğu yerde fazlalık oluşturarak etraftaki dokulara baskı yapan hastalıklara genel olarak palavracı bitki örtüsü diyoruz. Yalancılıkları yatsıya değin yan, bunların ger­çekten ot gibi yaşama olmadıklarını derhal anlıyor ve ona tarafından çare ediyoruz.

Gözün palavracı tümörleri ne gibi belirtiler verirler?
Gözde önemli kızarıklık, sancı, şişkinlik olur. Bazen görme bozukluğu bazen de çift gör­me olur. Göz öne doğru büyür, hareketle büyüyen ciddi sızı olur. Farkına varılmaya­cak bir durum değildir.

Hangi tetkiklerle tanı konulur?
Göz Manyetik Rezonans (MR) tetkiki ve senet dokusu ile bağışıklık sisteminin ince­lendiği kan tetkiklerinin yapılması gerekir.

Çözün yalancı tümörlerinin nedenleri nelerdir?
Genelde bono dokusunu ilgilendiren ya da bağışıklık sisteminin bozulmasına tahvil­lı olan durumlardır.

Gözün palavracı tümörleri nasıl tedavi edilir?
Ağızdan kortizonlu ilaçlarla tedavi edilir. Bu hastalıkların tekrar eğilimi var­dır, tekrarlarsa yine benzer şekilde çare edilir ve sonuçta iyileşir.

Beyin palavracı tümörü hastalığı nedir?
Beynin civarda kafa kemiklerine çarpmasını önleyen bir sıvı bulunur. Bu değişken bütün akarsular gibi doğar, akar ve denize, yani lekeli kan olarak kalbe ulaşır. Bu sı­vının baharda karların erimesi ve akarsuların kabarması gibi üretimi artar ya da kalbe ulaşımı engelle karşılaşırsa beyne bas­kı yapmaya başlar. Beynin en çelimsiz ve korunmasız bölgesi olduğu için de, göz sinirleri zedelenir.

Beyin palavracı tümörü hastalığı nasıl semptom verir?
Başta baş ağrısı, arada bir mide bulan­tısı ve baş dönmesi olabilir. Gözlerde ka­rarma sonradan da yavaşça ilerleyen görme kaybı olabilir. Bazen de çift görme görülebilir.

Beyin yalancı tümörüne tanı nasıl konur?
Bu hastalıkta çoğunlukla, görme azlığı ya da baş ağrısı ile doktora başvuran hastaların göz sinirinde şişme (ödem) görülür. Görme alanı testinde bölge darlığı saptanır.

Beyin yalancı tümörü hastalığının nedenleri nelerdir?
1. En sık nedeni fazla kilodur. Biliyorum şaşırdınız ama bu doğru. Fazla kilo beyinden kalbe akma­sı gereken lekeli kanın boyun bölgesin­de akışını zorlaştırır ve çay denize ulaşamayınca beyin çevresinde birikir.
2. Artı miktarda kullanılan vitamin hapları ve enerji hapları ile enerji de beyinde istikrarsız basıncını artırabilir.
3. Hormon düzensizlikleri (nitelik­le tiroid ve paratiroid hormonları), kadınlarda kullanılan hormon çare­leri, kortizon hormonu kullanımı ya da bir anda kesilmesi de akıcı dengesini bozabilir.
4. Toplardamarlarda tıkanıklık olması da benekli kanın kalbe dönüşünü en­gelleyebilir. Ülkemizde özellikle Behçet Hastalığında beyinde palavracı ur olabilir.

Beyin tümörü korkusuyla yapılan Beyin Manyetik Rezonans (MR) testi normal bulunun­ca herkesin içi rahatlar. Fakat bir test daha yapılması gerekir. O da belden beyin su­yu alınarak basıncına bakılması testidir. Bu test ile keza basıncın yüksek olduğu doğrulama edilir ayrıca de beyinde başka bir hastalık olmadığına (ör; menenjit) kesin olunur.

Beyin palavracı tümöründe çare nasıl yapılır?
1. Eğer niçin aşırı kilo ise, kilo vermeden rahatsızlık iyileşmez, iyileşse bile yineler.
2. Eğer niçin vitamin-hormon tedavileri ise, geveze olanların mutlaka bırakılması gerekir.
3. Neden ne olursa olsun, beyin sıvısının yapımını azaltan haplar ve bu hapların tabi etkisini yok eden hapların kullanılması gerekir. Bu ilaçların fazla uzun vakit (6 ay-2 yıl) kullanılması gerekebilir.
4. Toplardamar tıkanıklığı laf konusu ise kan sulandırıcı haplar kullanılır.
5. Eğer görme kaybı hapların etkisi beklenemeyecek kadar ileri ise ya da haplara rağmen iyileşemeyecek gibiyse göz sinirlerini rahatlatıcı bir ameliyat yapılması gerekebilir.
6. Baş ağrısı fazla fazla ise beyin sıvısını belden karına boşaltacak bir makine takılabilir.

Beyin yalancı tümörü çare edilmezse ne olur?
Kendi kendine iyileşmez ve maalesef görme kaybı giderek ilerleyip tam kayba ne­den olabilir.

Belden su alma işlemi nasıl yapılır?
Bu deneme ya nörolog veya beyin cerrahı kadar yapılır. Operasyon sevimsiz­dir, lakin ağrılı ya da tehlikeli değildir.
Beyni çevreleyen sıvı bel seviyesine dek dolaşır, yapılan iş bel seviyesin­den özel bir aletle akışkan basıncının birleşik kaplar prensibine kadar ölçülmesi ve laboratuvara yollamak için misal alınmasıdır. Sıvının basıncının siklet­sek olması kadar işlemden sonra baş ağrısında ve görme bozukluğunda bir arz rahatlama da tanı için yardımcıdır.
Bu işlemden sonradan çok çokça su içilmeli ve 24 saat yatılmalıdır. Belden alınan bir damla akıcı vücutta bir bardak suya eşit eksiklik yarata­bilir ve öbür bir baş ağrısına yol açabilir. Yani, bu işlemle hem baş ağrısı rahatlar ayrıca de başka tarzda bir sancı olabilir. Bu yeni ağrıyı engellemek için günde 3 litre su içilmesini öneririm.

26 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.