Göz tansiyonu hastalığı (Glokom = Karasu)

  Sağlık ve Yaşam    24 Mart 2019
Yorum Yok

Göz tansiyonu hastalığı (Glokom = Karasu)

Dekolman nedir?
Tıbbi bir deyim olan dekolman, “ayrılma” anlamına kazanç. Göz içinde birbirine sı­kı sıkıya yan birkaç katman vardır. Bunlar ortaya içten çökmeyecek şekilde bir­birine bağlanmıştır ve en apaçık bulunan yumurta akı kıvamındaki şeffaf madde de bunların büzüşmesini önler. Eğer birbirine bağlı tabakalardan birinde bir delik olursa veya bu tabakaları ortaya çeken örümcek ağı gibi bir çekinti olursa dokular birbirinden ayrılır ve buna dekolman denir.

Dekolmanda görme niçin bozulur?
Gözü oluşturan birbirine sıkı sıkıya emrindeki dokular aralarında en içteki, resim fil­mi gibidir; görülen görüntüyü kayıt eder ve bir dıştaki tabakaya elektrik iletisi şek­linde iletir. İleti, oradan da asap uzantılarıyla göz sinirine ve beynin tescil edilen iletiyi yorumlayan bölümüne saliseler içinde gönderilir. Bu tabakalar aralarında temas bozulunca, görme kaydı o bölgelerde yapılamaz ve iletilemez, haliyle.

Dekolman kimlerde olur?
Özellikle yüksek miyoplarda olabilir. Yüksek miyopların gözleri herkese göre da­ha büyüktür. Ama gözün içini kaplayan duvardan duvara halı gibi doku, atama edilen miktar defalarca aynı olduğu için herkeste aynı milimetrekare büyüklüğündedir.

Dekolmanın belirtileri nelerdir?
Biraz önce laf ettiğim şekilde, tabakalar arasındaki iletişim bozulunca elektrik akımı tabakalar arasından ilerleyemez ve şelale biçiminde ortaya dökülür. Bu eğilim sürekli bir yıldırım çakması şeklinde görülür. Çakmanın yanı sıra temas kopukluğu sebebiyle iletinin yapılamaması da, örümcek ağı manzarası-sürekli sinek uçuşmaları, kurum veya kar yağması görü­nümü veya siyah bir perde görülmesi gibi yakınmalara yol açar. Ağrı olmaz.

Bu durumda ister istemez duvar kenarlarında halı çekiştirilerek yerleştirilmiş gibi gerilmeler ve kolayca yırtıklar oluşabilir. Bu yüzden yüksek miyopların ağır spor­lar yapmamaları ve normal doğum yapmamaları önerilir. (Bkz. Miyopi)

Miyop olmadan da doğuştan bu halı sağlam olmayabilir, o süre da dekolman görülebilir. bundan başka şeker hastalığında olduğu gibi, göz içinde ağır kanamalar ve ka­namaların iyileşmesinde dokuları birbirine çekecek gergin yapışıklıklar olursa de­kolman olabilir.

Dekolmanın tedavisi nedir?
Her şeyden önce dekolmanın tedavisi acildir. O yüzden yukarıdaki yakınmala­rı olan şahısların acilen göz hekimine başvurmaları gerekir. Dekolmanın nedeni küçük bir yırtık ise, bölünme az önce çok ilerlemeden Japon yapıştırıcı ile yapıştırır gibi, bir nesil lazer ile çevresine kaynak yerine getirmek mümkündür.
Eğer sorun gecikmişse ve geniş bir alanda ayrılma varsa kaynak tutmaz, o süre gözün dışına bir yastık ya da bir kemer takarak dıştan baskıyla ayrılan dokular bir­birine yaklaştırılır.

Bazen bu işlem de tatmin edici olmayabilir. O süre da gözün içinde ayrılan doku, uçan balona konana benzer bir tür gaz ile bulunması gereken yere yaslanmaya çalışılır. Yaşamış için sabır gerektirir, çünkü göz içine verilen gazın çoğalma tesir­siyle ayrılan tabakaya dürüst zorlama yapabilmesi için bir zaman uygun bir pozisyonda yatılması gerekir. Dekolmanın yerine göre bu öyle de rahat bir pozisyon olmayabi­lir. Yapan açısından da uzmanlık ve tecrübe gerektiren bir işlemdir. Her gün ye­ni yöntemler de geliştirilmektedir.

Dekolman çare edilmezse ne olur?
Göz bir zaman daha sonra ortaya dürüst büzüşür ve geri dönülmez şekilde görmesini de doğal görüntüsünü de kaybeder.

16 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.