Göz spazmı, sık göz kırpma veya göz seğirmesinin nedenleri nelerdir?

  Sağlık ve Yaşam    26 Mart 2019
Yorum Yok

Göz spazmı, sık göz kırpma veya göz seğirmesinin nedenleri nelerdir?

Kuruma tıpkı tarladaki ekinlerin susuzluktan kuruması gibidir. Tarla su­suzluk kadar, yangın, ekinlerin ezilmesi, filizlerin yerinden sökülme­si gibi kazalarla da kuruyabilir. Vücuttaki sinirler aynı buna benzer şekil­de kurur, fakat göz sinirlerinden öbür olarak cisim tarlası bitmiş filiz verir­ken göz sinirleri nadide çiçekler gibidir, baştan kendiliğinden sürmezler. Hastalarım göz nakli veya sinir nakli yapılsın isterler, fakat bu tıpta az önce olası olan bir tedavi yöntemi değildir. Fakat sinir henüz kurumadan yapılabilecekler belki kurumayı engelleyebilir.

Göz siniri kuruması nedir?
Göz siniri herhangi bir nedenden nedeniyle hücrelerini kaybettiği vakit tam kapasi­teyle çalışamaz. Buna göz sinirinde kuruma denir.

Neden “kuruma” denilmektedir?
Göz siniri sahiden pembe renklidir, hücreler yaşamlarını kaybedince beyazlaşan bir renk alır, “kuruma” ifadesi bu görüntüden kaynaklanır.

Hangi hastalıklar göz sinirinde kuruma yapar?
Göz sinirini besleyen damarların birinde tıkanıklık, göz tansiyonu hastalığı, göz si­niri iltihabı, göz sinirinin kılıfında zarar (mültipl skleroz), beyinde veya göz arka­sında göz sinirine baskı yapan ur, gözün yaslandığı yağ yastığında yükselme (tiroide alt göz hastalığı) beyinde veya beyin zarlarında irin, beyin çevresindeki sı­vıda çoğalma ya da doğuştan, ailevi hastalıklar göz sinirinde kuruma yapabilirler. Yani bu koşul niçin yok, çoğu nedenin yol açabildiği bir sonuçtur.

Göz siniri kuruması çare edilebilir mi?
Bu sorunun yanıtı kurumanın nedenine tabi olarak değişir. Lakin yaşamlarını kay­gövde hücrelerin her yerde yaşama döndürülmesi elimizde değildir. Tam kayıp ol­madan nedene yönelik tedaviler, hasta fakat canlı hücreleri kurtarabilir. Siniri tam kurumamış gözlerde özel gözlüklerle mevcut görme bütün randımanla kullanılabilir.

Ufukta yeni tedavi yöntemleri var mı?
Gerçekte var, favori ya da göz sinirinde hasar olanlarda beyin çalışması olağan ise gözün içine bir bilgisayar yongası takıp kablosunu kafanın dışından beyne bağla­yarak bir çeşitlilik kısa devre gerçekleştirmek ile ilgili manâlı adımlar atılmakta.

Aynı şekilde, kalıtımsal hastalıklara tabi göz siniri kurumalarında kanı o genden temizleme yöntemi de ilerlemekte.
Ancak ufuktaki çare yöntemleri az önce herkese uygulanacak durumda rafta yeri­ni almış yok.

Göz siniri nakli veya göz nakli yapılabilir mi?
Maalesef hayır. Günümüzde henüz böyle bir nakil muhtemel değildir. Yalnızca gözün saydam kısmının nakli mümkündür, ki o da göz siniri kuruma­sının tedavisine yardımsever değildir.

Göz Siniri Hasarından Korunmak İçin Yapılabilecekler Nelerdir?
* Ani görme kaybı durumunda şimdi göz hekimine başvurulmalıdır.
* Kafa veya göze darbe alanlar mutlaka göz doktoruna muayene olmalıdır.
* Arabada mutlaka ayrıca ön hem arkadaki koltuklarda kemer takılmalıdır.
* Bisiklet veya motosiklet kullanırken mutlaka kask takıimalıdır (bilhassa çocuklar).
* Çocuklar arabanın ön koltuğuna katiyen oturtulmamalıdır (kucakta bile).

26 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.