Göz spazmı, sık göz kırpma veya göz seğirmesinin nedenleri nelerdir?

  Sağlık ve Yaşam    27 Mart 2019
Yorum Yok

Göz spazmı, sık göz kırpma veya göz seğirmesinin nedenleri nelerdir?

Ünlü bir Fransız sanatkâr, Charles Meryon (1821-1868), uzun süre gerçekçi tarzda fotoğraf yaptıktan sonradan renk körü olduğunu ayrım etmiş. Az Kalsın harap; varsayım edeceğiniz gibi, yaptığı onca resmin doğrusu gerçe­ğe hiç uymadığını anladığı için… Fakat yetenek engel tanımayan bir dürtü olduğu için gerçi fotoğraf yapmaya devam etmiş. Tabii, sadece kara kalem çalışarak.

Renk körlüğü nedir?
Gözümüzün içinde renk görmeyi sağlayan birkaç grup hücresel vardır. Bunlar kırmı­zı, mavi ve yeşil renkleri algılayacak şekilde uzmanlaşmıştır. Bu hücreli grupların­dan biri, ikisi ya da tümü ailevi olarak eksikse, renk görme bozukluğu ya da renk körlüğü ile doğulur.

Renk körlüğü kimlerde görülür?
Ailevi geçiş çoğunlukla kadınları atlayarak anneden oğla doğrudur. Dolayısıyla er­keklerde daha sıktır. Doğrusu zaten erkeklerin renk bilgi ve tanınma becerisi ka-dınlannki kadar gelişmiş olmamaktadır!!! Fakat meslek yaşamında renk görme gereği (askerlik, şoförlük) daha fazladır.

Renk körlüğü tanısı nasıl konur?
Renk körlüğü, çoğunlukla ilk önce aile ve dost çevresinde (ör; bambaşka renk çorap giymekle) fark edilir. Muayenede renkli yumak veya renkli harfler, renkli kutucuk-lar gösterilerek, ya bunların adının söylenmesi ya renkli olarak yazılmış harflerin okunması veya renklerin birbirine yakınlığına kadar sıraya konulması biçiminde de­ğerlendirilir.

Renk körlüğünün tedavisi yoktur, çünkü bu bir hastalık yok, ya­pısal bir durumdur. Aynı kıvırcık saç, miyopi veya mavi göz gibi bir özelliktir. Fiilen renk körleri karanlıkta herkesten daha iyi görürler.

Renk körleri otomobil ehliyeti alabilirler mi?
Ülkemizdeki kanunlara göre renk körlerinin otomobil kullan­ması yasaktır. Dünyanın diğer ülkelerinde böyle bir yasaklanmış yoktur, bildiğim kadarıyla. Çün­kü trafik ışıklarının kırmızı-san-yeşil elde etmek üzere sırası stan­darttır. Kişinin bunların sırasını öğrenmesi yeterli olmalıdır.

Meslek seçimi açısından renk körlüğünün durumu nedir?
Askerlik, trafik ışıklarıyla ilgili açıklamaya rağmen yine de uzun yol şoförlüğü, pi­lotluk, patoloji ya da cerrahi dallar gibi hekimlikte uzmanlık alanları renk körleri için uygunsuz işlerdir. öte taraftan renk körü olan meşhur ressamlar vardır.

Renk körlerinin uyarı etmesi gerekenler nelerdir?
Bana sorarsanız, meslek ve çorap teki seçiminde dikkat etmek gerekir! Çorap teki derken, kahverengi ve koyu yeşil çorapları kastediyorum. Ya hep aynı renk çorap almak veya iplikle işaretlemek pratik çözümler olabilir.

29 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.