Göz siniri kuruması nedir? Göz siniri kuruması tedavi edilebilir mi?

  Sağlık ve Yaşam    28 Mart 2019
Yorum Yok

Göz siniri kuruması nedir? Göz siniri kuruması tedavi edilebilir mi?

Gece uyandığında, ışığı açmadan tuvalete giderken masaya çarpıp yere düşmüş ve gözü morarmış bir genç kızı muayene etmiştim. Ailesi gözündeki morlukla ilgiliyken ben daha çok masaya çarpmasına tartı verdim. Gözbebeğini büyütüp muayene ettiğimde karanlıkta gör­meyi sağlayan hücrelerin olmadığını gördüm. Bunun üzerine, karanlık­ta görmesinin ve çevre görmesinin nasıl olduğunu sorduğumda ve lüzum­li testlerle tetkik ettiğimde, fiilen keza karanlıkta görme sorunu olduğunu hem de çevreyi dar olarak gördüğünü anladım. Kendisi herke­sin o kadar gördüğünü yani bunu bayağı sandığını söyleyince koşul en ince ayrıntısına kadar açıklığa kavuşmuş oldu.

Gece körlüğü nedir?
Irk aralarında Tavuk Karası da denilen, karanlıkta aydınlıktaki değin net göreme­me durumudur.

Gece körlüğü neden olur?
Gözün içinde, aydınlıkta ve karanlıkta görmeyi sağlayan hücreler bambaşka ayrıdır. Işık yakmak için elektrik düğmesine basmak gibi, parlak olunca bu hücreler egzersiz­ya başlarlar. Karanlıkta çalışan hücreler ise azıcık yavaş harekete geçerler, elektrik düğmesine hücum etmek gibi hemencecik çalışmaya başlayamazlar. böylece karanlığa alışmak daha uzun zaman alır. Ailevi veya yapı olarak bazı kişilerde bu hücre­ler hep eksiktir. böylece bu kişiler karanlıkta iyi göremezler. Genellikle ya­kın akraba evliliği çocuklarında görülür.

Gece körlüğü ile beraber başka sorunlar da olabilir mi?
Gece körlüğü olan kişilerin bir kısmında çevre görme de bakımlı olur. Nadiren de işitme kaybı olabilir.

Gece körlerinin dikkat etmesi gereken şeyler nelerdir?
Ailevi olabilen bu durumun çocuklara da geçmemesi için yakın veya uzak, akra­ba evliliği yapmamaya dikkatli olmak yardımcı olur. bunun dışında gece veya karan­lıkta el feneri taşınması pratik bir çözümdür.
Çevre görmesi bakımlı olanların, evdeki eşyala­rın yerini en ince ayrıntısına kadar öğrenmeleri ve sokakta kar­şıdan karşıya geçerken sağa sola gözleriyle yok başlarını da çevirerek bakmaları ev ve trafik kazalarından korunmaları açısından önemlidir. Ayrıca yanlarında tekrar tekrar el feneri bulundurmalıdırlar.

Gece körlüğünün tedavisi var mıdır?
Tedavisi yoktur, çünkü has­talık değildir. Aynı kıvırcık saç, mavi göz, miyopi gibi, hatta renk körlüğü gibi yapısal bir özelliktir.

37 okunma

Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.