Göz sağlığı ile ilgili sık sorulan sorular

  Sağlık ve Yaşam    27 Mart 2019
Yorum Yok

Göz sağlığı ile ilgili sık sorulan sorular

Hiç geçmeyecek mi, kurtulamayacak mıyım bu illetten? Her kış, her yaz, her yorgunluk ve düşkünlükte yakama yapışacak mı yine? Hastam bunları sorduğunda sadece başımı öne eğip, hafifçe “evet” diye­bildim.

Uçuk mikrobu nedir?
Virüs denilen, gerçekten çevremizde daima olan lakin direncimiz düşünce hastalık ya­pan mikroplardan biridir. Tüm virüsler gibi ölmez, öldürülemez lakin uykuya yatı­rılabilir. Vücudun direnci onları bu nedenle daha alçak edebilir. Kışın dudağınızın kenarında hafif bir kızarıklık, şişlik yapan 1-2 haftada geçen bu virüs, uçuk mikrobudur (Herpes).

Uçuk virüsü gözde nelere yol açar?
En sık korneada (transparan tabaka) yaraya (keratit) yol açar. Daha nadiren göziçi ilti­habına (üveit) çok çok daha nadiren gözün görebilen tabakasında (retina) iltihaba yol açar fakat, bu sonuncusu daha çok vücutta da etkin ve ağır bir virüs enfeksiyonu ol­duğunda görülür.

Belirtileri nelerdir? Nasıl tanı edilir?
Kızarıklık, sızı, batma ile beraber flu görme belirtileridir. Göze mikroskop­la bakıldığında kendine has yaralar ve irin biçimi görülünce teşhis edilir.

Nasıl çare edilir?
Özel virüs çare edici merhemler, ara sıra ek olarak göz direncini artırıcı damla­larla çare edilir ve göz kapatılır. Çare mutlaka göz hekiminin gözetiminde ve sıkı kontrolü altında yapılmalıdır. Çünkü gerek ilaç dozu, lüzum kapama süresi, gerekse de ara sıra uygulanan, gözden mikrobu kazıma işlemi mutlaka uzman doktor tarafından ve mikroskop altında bakılıp karar verilerek yapılmalıdır.

Kazıma işlemi göz uyuşturularak yapıldığı için ağrısızdır ama gece birazcık ağrı ola­bilir. Çünkü yapılan operasyon korneayı soymak olduğu için yara yeri sızlayabilir. Zaten oysa gerekli olduğunda yapılır ve iyileşmeyi hızlandırır.

Çare ne dek sürer?
Hastanın ve gözünün korunma mekanizma­larının gücüne ek olarak, virüsün gücüne kadar 1 hafta ile 4 hafta arasında çare süre­bilir. Lakin kapama sürekli gerekmez.

Tekrarlayınca nasıl çare edilir?
Yeniden aynı merhemler ve bazen (ilginç fakat gerçek) kortizon damlaları göstermek gere­kebilir.

Tedavi boyunca uyarı edilmesi gerekenler ne­lerdir?
Dinlenmek, sağlıklı beslen­mek, bol C vitamini hatta Aspirin almak gerekir. Benzer grip olduğumuz süre olduğu gibi. Çorbalı anne bakımı ve yatak istirahatı!

Hastalık tekrarlar mı?
Ah evet, direnç tekrar düşerse (aşırı soğuk, aşırı güneş, aşırı dermansızlık ve uyku­suzluk, fazla stres ile gribal durumlar) virüsün uyuduğu yerden uyanıp harekete geçmesine refah sağlayabilir. Bunlara dikkat etmek gerekir. Eğer diğer bir ne­denden kortizon veya kanser ilacı kullanılıyorsa yeniden direnç düşüklüğü nedeniyle tekrarlayabilir. diğer taraftan miyop ameliyatı tipinde lazer işlemleri hastalığın uyanması­na neden olabilir. Nüksettiğinde ara sıra yalnızca sızısız flu görme olabilir.

Benzer hastalıklar var mıdır?
Genellikle ileri yaşlarda görülen, yüzün bir yarısında (alın, kaş, kapak, dudak kenarı) ve­ya sırtta görülen döküntülü bir hastalık var­dır, hani sonra şiddetli sızı da yapan: zona. İşte zona herpes virüsü­nün kuzenidir. Birbirlerinin işine karışmazlar, beraber rahatsızlık yapmazlar neyse fakat. Zona, dermatoloji uzmanı ve göz çevresinde dö­küntü varsa göz hastalıkları uzmanı tarafın­dan peşine düşüp takip ve tedavi edilir. Umarım olmazsınız ara sıra pek ağrılı olur fakat sonuçta geçer.

Virüsler bulaşıcı mıdır?
Hastalığın birincil dönemlerinde yakın temas, öpüşme ile bulaşabilirler. Sonra aralıksız bulaşıcı olarak kalmazlar, uykuya yattıklarında.

18 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.