Göz Kuruluğu Neden Olur Tedavisi Nasıldır?

  Sağlık ve Yaşam    14 Şubat 2019
Yorum Yok

Göz Kuruluğu Neden Olur Tedavisi Nasıldır?

Günümüzde en sık karşılaşılan sağlık problemleri başında göz kuruluğu da yer almaktadır. Peki, göz kuruluğunun sebepleri nelerdir ve göz kuruluğu nasıl çare edilir? İşte bu sorularınızı uzmanlarımızı yanıtladı.

Göz kuruluğu yakıntısı artık çok daha fazla kulağınıza geliyor olabilir zira teknolojiyle beraber, gözümüzü kırpmadan baktığımız parlak ekranların sayısı her geçen gün artmakta. Tek kapı aralamasa da, gözleri kırpmadan uzun müddet telefon, tablet, dizüstü bilgisayar gibi ekranlara odaklanmak göz kuruluğuna sebep olan etkenlerin başında kazanç. Göz kuruluğu gözlerin yeterince göz yaşı üretmemesi olarak özetlenebilir. Kuruluğun bir başka nedeni de gözyaşlarının yeterince yoğun olmaması ve fazla çabuk buharlaşması olabilir.

Göz Kuruluğu Neden Olur?

Gözyaşlarımız, göz sağlığımızı korumakta, gözlerimizi her türlü enfeksiyona aleyhinde savunmaktadır. Gözde kuruluk şehvetli olması ve bulanık görme de gözyaşları bir uçtan bir uca engellenmiş olur. Ama, gözlerde kuruluk, batma, yanma, net görememe gibi şikayetler laf konusu ise, göz yaşının azlığı veya bazı göz sağlığı sorunları akla getirilmelidir. İşte, gözde kuruluk nedenleri.

Yaşa bağlı göz kuruluğu: Yaşlandıkça gözde kuruluk başlaması normaldir zira cisim kendi kendine gözyaşı üretimini azaltır.

Hormonal farklıklar: Bilhassa menopoz sonrası kadınlarda hormonal değişiklikten ötürü sık yaşanır.

Gözyaşının az üretilmesi: Belki yaşlanmaya veya hormonal farklıklara tabi değilse, gözyaşının daha eksik üretilmesi A vitamini eksikliği ya da şeker hastalığına bağlı olabilir.

Gözü eksik kırpmak

Kontakt lens kullanımı

İlaçlar: Yaygın olarak kullanılan pek çok hap göz kuruluğuna kapı aralayabilir.

Bağışıklık sistemi bozuklukları

Çevresel etkenler : Sert rüzgar, klima veya havadaki polenlerin artması gibi durumlar göz kuruluğuna kapı aralar.

Göz kapağı işlev bozukluğu

Göz Kuruluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın belirtileri, kendini anında hissettirmeye başlamaktadır. En bariz özelliklerin başında yanma, ağrı, flu veyahut daha eksik görme, kızarıklık, gözde batma, kaşıntı, gözde toz veyahut kirpik varmış gibi algılama, göz kapağında tartma, fazla derece sulanma gibi vaziyetler, göz kuruluğunun başlıca belirtileridir. Tedavi olasıdır oysa birincil belirtileri hissettiğiniz anda bir hekime müracaat ederseniz daha erken sonuçlar elde edersiniz. Ilk metot gözün gereklilik duyulan olduğu nem miktarını dengelemek için yapay gözyaşı metodu uygulanmaktadır. Şayet ilerlemiş bir olay ise cerrahi müdahaleye müracaat edilmektedir.

Göz Kuruluğu Niçin Olur Tedavisi Nasıldır?

11 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.