Göz Kapağı Kaşıntısı Neden Olur?

  Sağlık ve Yaşam    14 Şubat 2019
Yorum Yok

Göz Kapağı Kaşıntısı Neden Olur?

Göz kapağında kaşıntı olmasının nedenleri hakkında uzmanlarımız bilgilendirdi. Göz kapağı kaşıntısı sebepleri bakın neler ve göz kapağı kaşıntısı hangi hastalıkları habercisidir?

Göz kapaklarındaki kaşıntıya sıklıkla göz kapaklarının tahriş ve enfekte olması gibi vaziyetler kapı aralar. Yanı sıra alerjiler, enfeksiyonlar ve uyku eksikliği de göz kapaklarınızın kaşınmasına kapı aralayabilir. Göz kapağı kaşıntısı çoğu vaziyette tek bir belirti değildir buna sıklıkla kızarıklık, şişme, gözlerde kum varmış gibi bir his, tahriş duygusu, şişlik ve göz yaşı imalatımın artması ve keza de sızıntı gibi belirtiler de eşlik eder.

bahar nezlesi yada göz için kullanılan makyaj malzemeleri göz kapaklarında alerjik tepkiye kapı aralayan etmenlerdir. Alerjinin göz kapağı iç astarında yada göz akında alana gelirse bu hastalık “alerjik konjonktivit” olarak isimlendirilir.

Göz kapağı kenarı yada hududundaki enfeksiyonlardan Blefarit (göz kapağı kenarındaki inflamasyon), Salazyon (göz kapağındaki bir yağ bezinin irini) ve arpacık (göz kapağındaki kirpik folikülü veyahut bir yağ bezine kurulmuş bakteriyel enfeksiyon) birçok vaziyette göz kapağında kaşıntı olarak bulgu verir.

Nadir rastlanır bir koşul olsa da, göz kapağı kaşıntısı anafilaksi habercisi olabilir. Anafilaksi hayatı eden bir vaziyettir ve göz kapağı kaşıntısını akla getirmeyecek kadar ani görüş kaybı, şuur farklıkları, kuvvet solgun alma, yüzde, dilde ve dudaklarda ani şişme gibi daha önemli belirtilere kapı aralar.

Göz kapağı fazla hassastır ve bu bölge kan damarı ve sinirler itibariyle zengindir. Bu yüzden buradaki hafif bir enfeksiyon göz kapaklarınızın kaşıntı biçiminde cevaplamasına kapı aralar. Yaygın nedenler aşağıdaki gibidir;

  • Blefarit
  • Salazyon
  • Soğuk algınlığı (viral solunum yolu enfeksiyonu)
  • Konjonktivit (göz yüzeyinin irini)
  • bahar nezlesi ya da hayvan tüyü, toz, kozmetik ürünler ya da polene karşısında gösterilen alerjik tepki
  • Makyaj veya şahsi bakım ürünlerine karşısında alrjik tepki (kontakt dermatit)
  • Arpacık

Göz kapağı kaşıntısı nasıl geçer?

Göz kapağındaki enfeksiyon hayatı tehdit edecek yada görüşünüzü etkileyecek dek ciddi değildirler ve birçok vaziyette birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolur. Evde soğuk pres yapılarak yada reçetesiz satılan antihistaminikler kullanılarak göz kapağı kaşıntısı azaltılabilir fakat ellerinde gözlerden uzak tutulması önemlidir. Aksi durumda tahriş gelişir.

Göz Kapağı Kaşıntısı Neden Olur?

11 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.