Göz Altı Torbaları Neden Oluşur?

  Sağlık ve Yaşam    14 Şubat 2019
Yorum Yok

Göz Altı Torbaları Neden Oluşur?

Hepimizin ara sıra başına gelen ve yaygın şekilde felakete uğramış olduğumuzu söylediğimiz göz altı torbaları ne eyvah ki bazılarımızı çok daha ciddi etkilediği için, göz altı torbaları nedenleri hakkında öğretmek istedik. Bu Nedenle göz altı torbası sebeplerine karşı önlem alabiliriz.

Estetik açıdan epeyce kötü bir görünüme niçin olan, bizi olduğumuzdan yaştan daha büyük gösteren göz altı torbaları bir türlü geçmiyorsa, altında yatan başka sorunlar var demektir. Genelde ara ara karşılaştığımız göz altı torbaları nedenleri yorgunluktur. Oysa uzun süredir geçmiyor ve bitkinlik kaynaklı değilse işte göz altı torbası oluşmasının diğer sebepleri:

Göz Altı Torbaları Nedenleri

Yaşlanma: Yaşın ilerlemesine ast olacak deride incelme ve sarkma olması, göz altında torbalar oluşmasına niçin olur.

Yetersiz Uyku: Uzun ve yorgun bir gecenin arkasından sabah göz altı torbaları ile uyanmak hepimizin başına gelmiştir. Eğer sürekli uykusuzluk sorunu yaşıyor ve uyku düzensizliği mevcutsa göz altı torbalarınız geçmeyecek demektir.

Gerginlik: Her sorunun başı olan stres, göz altı torbalarının da oluşmasında rol oynuyor. Stres göz kaslarını etkilediği için zamanla gözler diri tutan yağ kesecekleri fıtıklaşıyor ve göz altı yer çekimine karşısında koyamıyor.

Su Kaybı: Gün içinde yeteri oranda su içilmemesi cildi fena etkiliyor. Erkekler günde 13 bardak, kadınlar ise 9 kadeh su içmelidir.

Genetik: Fiilen göz altı torbalarının en sık rastlanan esas nedeni aileden kaynaklanıyor olmasıdır.

Alerji ve Soğuk Algınlığı: Toz duman alerjisi veya yiyecek alerjisi, soğuk algınlığı ve sinüzit gibi rahatsızlıklarda göz altı torbalarını tetikler.

Gözleri kesintisiz ovup kaşınmak: Göz altı derisi fazla alıngan bir yapıda olduğu için, aralıksız gözleri ovup kaşınmak dokunun hasar görmesine neden olur.

Ödem: Vücudun su toplaması sorunu da göz altı torbalarına yol açar.

Alkol ve sigara tüketimi: Içki ve sigaranın vücuda zararlarından biri de, göz altındaki alıngan deriyi olumsuz etkilemesidir.

Göz Altı Torbaları Niçin Oluşur?

7 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.