Göğüs Küçültme Ameliyatı ve 2018-2019 Fiyatları

  Sağlık ve Yaşam    14 Aralık 2018
Yorum Yok

Göğüs (meme) küçültme ameliyatları, son zamanlarda özellikle genç kızlarımızın tercih ettiği bir estetik cerrahidir. Özellikle sürekli kilo alan ve sonrasında kilo veren kadınların şikayetçi olduğu ve araştırdığı bu konuyu sizler için derledik.

Sarkan göğüslerde sıkça görülen bir durumda meme uçlarının aşağıya dönük olmasıdır. Bazı doktorlar meme küçültme ameliyatının herkes için sağlıklı olmadığını söylüyor ve bu ameliyatı gerçekleştirmiyor. Birde bilmeniz gereken bir diğer unsur, meme dikleştirme ve küçültme ameliyatları birbirine son tahlilde benzese dahi, bu ameliyatlar farklı işlemlerdir. Öncelikle en çok merak ettiğiniz şeyle başlayalım:

Ameliyat Olmadan Göğüs Küçültmek Mümkün mü?

Çok büyük göğüsleriniz ve sarkmış göğüsleriniz için göğüs küçültme ameliyatı harici de kesin olarak alternatif yok diyemeyiz. Ameliyatsız, lazer ile meme küçültme yapılıyor. Bir kesme olayı gerçekleşmeden meme dokusundan küçük bir delik ile fazla yağlar eritiliyor. Ne kadar etkili ve sizin istediğin küçültme gerçekleşir, yada ne kadar sağlıklı bir işlem tartışılır.

Göğüs küçültmek için ameliyata karar verdiyseniz veya verme aşamasındaysanız:

Göğüs Küçültme Ameliyatına Karar Verme Aşaması

 • Öncelikle meme küçültme ameliyatı için kilo vermeniz gerekecektir. Bundan dolayı buna hazır olup olmadığınıza karar vermelisiniz.
 • Büyük göğüsler sağlığınıza da zarar verecektir. Mesela bazı kadınlar büyük göğüsleri nedeniyle bel ağrısı çekebiliyor. Sizde bu durumdan şikayetçiyseniz göğüs küçültme ameliyatını düşünebilirsiniz.
 • Süt bezlerine zarar vermeden meme küçültme ameliyatı yapabilecek bir doktora danışmalısınız. Eğer gerçekten referans gösterebilen bir uzman varsa mutlaka o kişiyi doktorunuz olarak seçmelisiniz.
 • Meme küçültme ameliyatı sonrasında memelerinizde iz olacaktır ve bunun bir çözümü yok. Genel olarak memenin altında iz kalacaktır. Çok sarkık memeleriniz varsa ameliyat sonrasında oluşacak izde o kadar büyük olacaktır.
 • Unutmadan bu ameliyata karar vermeden önce gerçekten çok sarkık veya çok büyük memeleriniz yoksa kilo vermeyi deneyin.
 • Meme ameliyatı konusunda endişeleriniz “Ameliyat sonrası meme kanseri olabilir miyim?” böyleyse, buda yanlıştır, büyük ve küçük bu kanseri etkilemiyor. Fakat yine de doktorunuza bu endişenizi paylaşmalı ve bilgi almalısınız.

Göğüs Küçültme Ameliyatı ve Sonrası

 • Meme küçültme ameliyatı için öncelikle uzman bir doktor bulmalısınız. Genel olarak mamografi çekilecektir. Yapılması gereken kontrollerde yapıldıktan sonra doktorunuz ameliyat için hazırlıkları ve genel isteklerinizi alacaktır. Ameliyat öncesi sizden eğer verilmesi gereken kilolar varsa bu kilo belirtilecektir.
 • Göğüs küçültme ameliyatı genellikle 3 ila 4 saat arası sürmektedir. Ameliyatta fazla yağlar alınacak ve tekrar deri dikelecektir. Bu dikişler iz bırakıyor, bunun dikiş uzunluğu göğüs büyüklüğü ve sarkıklığına göre uzuyor. Ameliyat sonrasında doktorunuzdan özel bir sutyen takıp-takmamanızın gerekliliğini mutlaka öğrenin.
 • Meme küçültme ameliyatında süt bezleriniz korunmakta fakat yine de doktorunuzdan bu konuda bilgi almayı unutmayın.
Göğüs küçültme ameliyatı adım adım.

Göğüs küçültme ameliyatı nasıl olur?

 • Ameliyat sonrasında meme çevresinde ağrılar ve morluklar muhakkak olabilir. Bundan dolayı endişelenmeyin. Ödem de mutlaka olacaktır.
 • Genellikle ameliyat sonrasında hemen duş almanızı önermeyiz fakat doktorunuz bununla ilgili size bilgi verecektir. Tabi meme küçültme ameliyatı sonrası bel ağrısı devam edebilir fakat zamanla düzelecektir.
 • Meme küçültme ameliyatına karar verip, uzman bir doktor seçtikten ve ameliyat gerçekleştirdikten sonra belirli bir süre pansumana gideceksiniz.
 • Ameliyattan 3 ay sonra ise spor yapabilecek hale geliyorsunuz.

Göğüs Küçültme Ameliyatı 2018 Fiyatları

Meme küçültme ameliyatları 2018 yılı itibari ile 6.000 Türk Lirası ile 15.000 Türk Lirası arasında değişmektedir. Bu fiyatlar özel hastanelerin fiyatlarıdır ve değişiklik gösterebilir. 2020 yılı itibari ile daha fazla olacağını düşünüyoruz. Göğüs küçültme ameliyatı devlet hastanelerinde ne kadar ücretsiz dense dahi 2.500 liradan başladığını görüyoruz.

Sizlere 2018 fiyat listelerinin ortalama fiyatlarını verdik fakat bu yaşadığınız bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Özel hastanelerin fiyatlarında değişiklik olabiliyor. Devlet hastaneleri ise bazı durumlarda SGK tarafından meme küçültme operasyonları yapıyor. Bunun için en yakında devlet hastanesinden bilgi almanız en sağlıklı yoldur.

Aşağıda yorumlar kısmından ameliyat önce ve sonrasında yaşadıklarınızı veya ameliyat öncesi düşüncelerinizi, sorularınızı yazabilirsiniz.

69 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: