Genital bölgede çıkan herpes (uçuk) nedir ?

  Sağlık ve Yaşam    27 Mart 2019
Yorum Yok

Genital bölgede çıkan herpes (uçuk) nedir ?

Dış üreme organlarında görülen uçuktur. Bulaşma yoluyla vücuda geçer. Genital bölgenin uçuk vürusu bulunan bir kimseyle teması sonucu bulaşır. Genellikle cinsel temas sonrasında oluşur.

Genital bölgede yanma, ağrı, idrar yaparken sancı duyma, ağrılı cinsel ilişki, akış, alev yükselmesi ve lenf bezlerinde şişme görülebilir.

Rahatsızlık bir geçirildikten sonra ara sıra vücudun direncinin düşmesine emrindeki olarak tekrarlama (nüksleri) görülebilir.

Lezyonları çok tipiktir. Ilk Olarak içi su dolu toplu iğne başı büyüklüğünde çıkıntılar oluşur. Bunlar son derece ağrılıdır. Bir süre daha sonra üzerindeki epitel dökülür, kızarık minik yaralar halini alır. bir bir ya da birkaç adam başına bir arada bulunabilir.

Akıntı bol mikterde gri beyaz transparan bir değişken haline kazanç.

Herpes enfeksiyonu özellikle gebelikte önemlidir. Akut herpes enfeksiyonu ya da herpes nükslerinde lezyon mevcudiyetinde doğum kanallarından geçerken bebeğin herpes enfeksiyonu ile kontamine olması sebebiyle doğumdan sonradan bebeğin boğazında enfeksiyon olması mümkündür. bu nedenle bu durumda sezeryenle doğum ilk seçim edilecek yöntemdir.

Genital uçuk tedavisinde kremler ve ağızdan alınan haplar kullanılır. Lezyonların üzerine sürülen kremler ağrıyı hafifletip hastalık hissini azaltır. Ağızdan alınan haplar da semptomları azaltıp enfelksiyonun tez iyileşmesini sağlar. Fakat ne haplar ne de yerel kullanılan kremler hastalığın bütün iyileşmesini bağlamaz.

Aynı şekilde birincil geçirilen enfeksiyon sırasında yapılan çare daha sonraki nüksleri önlemez. Karoser direncinin düşmesiyle her tarafta alevlenir.

Bulaşmayı durdurmak için lezyonların ortaya çıktığı dönemde ilişkide bulunmamak, temizlik ve hijyen kurallarına dikkat edilmeli, vücud direncini sağlamlaştırmak için gıda ve vitamin almaya dikkat etmeli ve semptomları hafifletici ilaçlar alınmalıdır.

16 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.