Genel sağlık sigortası prim borçları silinmeye başlandı

  Kredi - Borsa    10 Ocak 2019
Yorum Yok

Genel sağlık sigortası prim borçları silinmeye başlandı

2012 yılından itibaren kazanç testi yaptırmayıp Genel Sağlık Durumu Sigortası primlerini ödemeyen gençler keza prim borcuyla karşı karşıya kalmış keza de afiyet hizmetinden yararlanamamıştı. Yayımlanan genelgeyle 25 yaşın altındakilerin prim borçları silinecek 1 ya da 2 ayın ardındaki sıhhat hizmeti almaya başlayacaklar.
 
3.5 milyon gencin merakla beklediği genelge yayınlandı, 25 yaşın altındakilerin Genel Sağlık Durumu Sigortası (GSS), prim borçlarının affı ile ilgili ayrıntı da netleşti. 

Konunun detayına geçmeden önce kısa bir hatırlatma yapayım. 18 yaşından küçükler,anne-babası sigortalı olsun olmasın otomatik GSS kapsamında sayılıyor. 20 yaşına dek lise ve dengi öğretim gören, 25 yaşına kadar da üniversitelerde okuyan gençler de yine anne-babaları üzerinden prim ödemeksizin devletin sunduğu sağlık hizmetinden yararlanıyor. Ancak, 18-25 yaş arası okumayan veya çalışmayan gençlerin, gelir testi yaptırarak, kendilerinin sigorta kapsamına dahil olması gerekiyor. İşte, bu koşul GSS’nin uygulanmaya başladığı 2012 yılından bu yana büyük sorun oldu. 18 yaşından büyük olup da okumayan veya 25 yaşından büyük olup eğitimhayatı devamlı veya da üniversite mezunu olup da meslek bulamayan 3.5 milyona yakın genç; 400-500 lira prim borçları ile aleyhinde karşıya kaldı. Borcunu ödeyemeyen sıhhat hizmetinden yararlanamadı, kimilerinin borçlarını da anne-babalar üstlenmek zorunda kaldı. Bu koşul aylarca kamuoyunda ‘işsiz evlat vergisi’ olarak tartışıldı.

ÖDEYENE İADE YAPILMAYACAK
Nisan ayında çıkan torba kanun ile sorun çözüldü ve gençlerin prim borçlarına bağışlama geldi. Fakat aftan, kimlerin, nasıl yararlanacağının netleşmesi için SGK’nın genelge yayınlanması bekleniyordu. Beklenen genelge yayınlandı.
Buna göre; 25 yaşını geçmemek kaydıyla, 25 Nisan 2016 günü de dahil, önceki ödenmemiş tüm GSS prim borçları silinecek. 25 yaşından önce gelir testi yaptırıp, primlerini ahenkli ödeyenlere ise herhangi bir iade yapılmayacak, mahsup da edilmeyecek. Prim borcunun silinmesi için herhangi bir girişimde bulunulmayacak; SGK, otomatik silecek. Eminim, kafanızda birçok soru vardır. Birkaç örnekle cevaplandırmaya çalışayım.
Örneğin; 1995 yılında doğdunuz, 2014 yılında GSS kapsamına girdiniz ve o günden bu yanlamasına da prim borçlarınızı ödemiyorsunuz. 25 Nisan 2016 yılına değin ödemediğiniz bütün borçlarınız affedilecek, ancak bu tarihten sonraki primlerinizi cebinizden ödeyeceksiniz. Eğer halen ödemiyorsunuz, SGK’ya, takriben 42 günlük sağlık durumu prim borcunuz var demektir.

25 NİSAN SONRASI İÇİN AF YOK
Farklı bir misal daha vereyim. 1992 yılında doğdunuz, 2013’de de GSS kapsamına girdiniz. Diyelim oysa, 2014’ün sonuna kadar da kazanç testini yaptırıp, primlerinizi uyumlu ödediniz, oysa 2015’in başından itibaren ödememeye başladınız. 2015’den, 25 Nisan 2016’ya dek olan vakit içindeki borcunuz affedilecek. Geçmişte ödediğiniz primler ise iade edilmeyecek veya gelecek prim borçlarınıza sayılmayacak.
Mesela, 1990 yılında doğdunuz ve 2013 yılında GSS kapsamına girdiniz, bu tarihten itibaren de borcunuzu ödemiyorsunuz. 2015 yılında 25 yaşını doldurmuş olduğunuzdan, 2013’den 2015’e değin olan borçlarınızı devlet affediyor. 2015’den bu yanlamasına olan borçlarınız ise duruyor.

SAĞLIK HİZMETİ İÇİN 30 GÜN SÜRE
Peki, prim borcu olup da geçmişte bu borcunu taksitlendirerek, yapılandıranların durumu ne olacak? Yeniden 25 yaş kuralı geçerli elde etmek üzere, 25 Nisan 2016’ya dek olan taksitli borçlar silinecek. Ödenen taksitler ise geri alınmayacak.
GSS ile ilgili merak edilen konulardan biri de prim borçları silinince, afiyet hizmetinden yararlanıp, yararlanılamayacağı. Konuyu en basit haliyle şöyle anlatayım: Bugüne dek hiçbir prim ödememiş kişinin, prim borçları silinse bile, 60 gün sonra afiyet hizmetinden yararlanabilecek. Ama geçmişte, prim ödeyen kişi, prim borçları silindikten 30 gün daha sonra devletin sunduğu afiyet hizmetinden faydalanabilecek. Yani, geçmişte bir şekilde prim ödeyip, sonradan ödemeyen kişiler, 25 Mayıs 2016’dan itibaren sağlık hizmeti alabilecekler.

32 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.