Gençlik ve sigara

  Sağlık ve Yaşam    24 Mart 2019
Yorum Yok

Gençlik ve sigara

Tez ulaşılabilir olması sebebiyle gençler aralarında sigara içmek oldukça yaygındır. Gelişmiş ülkelerde 12-17 yaş arasındaki her beş ergenden birinin sigara tiryakisi olduğu varsayım edilmektedir. Ülkemizde ise bu oran daha yüksektir.
Sigara kullanımı başlı başına zarardır, genç için neredeyse mayınlı tarladır. Şu gerçeği de unutmayalım: Sigara içen gençler bununla birlikte alkol ve uyuşturucu bağımlılığına yatkın kişiler haline gelmektedir. Çünkü sigara, kişinin öteki kötü alışkanlıklara karşısında direncini de azaltmaktadır. Zaten alkol ve uyuşturucu kullananların anında hepsinin sigara içen kimseler olması bunu göstermektedir. Diğer Taraftan birincil başlanan bağımlılık, sigaradır.
Ilk Olarak ister merak, ister akranlarına harmoni, isterse başkaldırı sembolü olarak kullanılan sigara, içenlerin çoğunda tiryakilik yapar.

Anne-baba gözetiminin zayıf olduğu,
Dağılmış ve parçalanmış ailelerde yetişen,
Akranlarının olumsuz davranışlarından etkilenen,
Kendine güveni az,
Bu nesil maddeleri kolay elde edebilen çocuklarda sigaraya alışkanlık gelişmesi riski büyüktür.

Genç nasıl engellenebilir ?
Çocuklarının sigaraya başlamasını istemeyen anne-babanın en ilk önce kendilerinin sigarayı kullanmaması gerekir. Elinde sigarayla oğluna öğüt eden babanın, vazgeçirici etkisi pek olmaz. Buna karşın anne-baba sigarayı bırakamıyorsa, yine de çocuklarının sigara içmemesi konusunda açık mesaj vermelidirler. Nikotin bağımlısı isek ve bunu da bırakamıyorsak, bundan nedeniyle pişman olduğumuzu açık yüreklilikle onlara söyleyelim. Hem çocukların yanında-içmeyelim. Fakat sigarayı bırakırsak, kendimiz ve çocuklarımız için en güzelini yaptığımızı bilelim.
Çocuklar sigara almaya gönderilmemelidir.
Sigaranın zararlarından ve bağımlılıktan kurtulmanın zorluğundan bahsetmekte yarar vardır. Özellikle sigaranın idareli yükünden, söz edelim ve kötü ağız kokusuna sebep olacağını belirtelim.
Çocuğun sigara içip içmediğini araştırmalı, bu konuda meraklı olunmalıdır. Oysa onu sıkboğaz da etmemek gerekir.
Sigaraya gençlik döneminde alışmayan birinin tiryaki olması zordur. Çünkü sigara içenlerin yüzde 95′i 21 yaşma dek sigaraya başlamışlardır. Bu yüzden bir genç, bu yaşa dek sigara içmezse onu tebrik edelim ve sigaraya başlamamakla mükemmel yapmış olduğunu söyleyelim.
Gerektiği yerde sigara hakkında konu açalım. Sözgelimi sigara dumanından rahatsız olunan ortamlarda ya da sigaradan nedeniyle çevremizden biri hastalandığında, ne düşündüğünü sorarak sigaranın ne dek nahoş ve iğrenç olduğunu görmesine asistan olalım.
Yeniden anne-baba davranışlarında istikrarlı, iyi kalpli, kabul edici, çocuğun düşüncelerine layık verici bir tutuma sahip ise tehlikenin daha kolay atlatılacağını bilelim. Çocuklarımızın korkmadan bizimle her şeyi konuşabileceği bir aile ortamı oluşturalım.

Ya içiyorsa ?
Çocuğumuzun dinç, mutlu ve kendinden kesin bir hayata adım atmasını sağlamanın en önemli yolu, ona kendini iyi hissettirecek şeylerden söz etmemizdir. Kendilerini sevmeye başlamaları, onları sağlıklarına kavuşturacaktır. Çocuklarımız, bedenimizin de bir emanet olduğunu, kendimizi seviyorsak onu korumamız gerektiğini bilmelidir.
Bırakması konusunda onu yüreklendirelim. Arkasında olursak ve onu hoşgörüyle karşılarsak daha basit başaracaktır. Onunla samimi iletişime girelim.
Evde ve yanımızda sigara içmesine elbette müsaade etmeyelim. Doğrusu büyüklerin yanına sigara içilmemesi bir Anadolu geleneğidir ve çok akla yatkın sebeplere dayanır. Bu gelenek çiğnendikçe sigara tüketimi de artmaktadır.
Ara Sıra gence ihtiyacından pozitif harçlık verilmesi de sigaraya teşvik olabilir. Bunu araştırmak ve icabında harçlığını azaltmak, çözümü kolaylaştırabilir.

Sigara içilen ortamlar çocuklar için çok tehlikelidir.

18 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.