Blog

”Gençlik hapı bulundu”

  Blog    7 Ocak 2019
Yorum Yok

''Gençlik hapı bulundu''

Bilim insanları, bağışıklık sistemini güçlendirerek ömrü uzatan gençlik hapını bulduklarını öne sürdü. Çare, yaşlanmayla azalan lökosit üretimini özendirme eden lenalidomide adlı ilacı içeriyor. Bu, bilhassa yaşı ilerlemiş ve bağışıklık sistemi daha cılız insanlarda vücudun bakteriler ve tümörlerle savaşabilme yetisini artırıyor.
Bilim insanları grip aşısı gibi önleyici yöntemlerin de böylece daha etkin ışık halkası gelebileceğini belirtiyor. California Üniversitesi’nden Hekim Edward Goetzl, ilacı ‘gençlik hapı’ diye niteliyor ve “Elbette sağlıklı ve daha uzun ömür ile daha kısa bir zayıflık dönemini amaçlıyoruz” diyor. Elde edilen bulguların, ihtiyar toplumun bakımı için oluşan maliyetleri de azaltabileceği kaydediliyor. İlacın az miktarda kullanımının tatmin edici olduğu kaydedilirken, tedavinin az kalsın iyice yan etkisiz olması umuluyor.
Hap ileri yaştaki yetişkinler için tavsiye ediliyor. 2009’da Hekim Goetzl, 50 kişiden oluşan yaşı ilerlemiş erişkin grup üzerinde yaptığı araştırmalarda, bu kişilerin sitokin (virüs ve bakterilere saldırgan protein) seviyelerine baktı.
Goetzl, 70-80 yaşındaki tamamen sağlıklı kadınların 20 yaşındaki dinç kadınlarla benzer seviyede sitokine sahip olduğunu gördü. Ama bir takım ileri yaştaki erkek ve kuvvetsiz bünyeli kadınlarda iltihaplı hastalıklar düzeylerinde artış ile üretici olan ilk iki sitokin düzeylerinin düşmeye cereyan göstermesiyle enfeksiyonlara karşı direncin zayıfladığı görüldü.
Lenalidomide’in bu seviyeleri yükselttiği kaydedilirken, Doktor Goetzl, ilacın insanların özel olarak daha uzun yaşamasını sağlamadığı, ama daha dinç olmalarına ve daha kaliteli bir yaşam sürmelerine yol açtığnı belirtiyor. Daha büyük ölçekte deneylerin gelecek sene yapılması planlanırken, Goetzl, 65 yaş üstü kişilere ilacın grip aşısı gibi aşıların yanı sıra verileceğini umuyor.
Lenalidomide, yapısal olarak thalidomide’e benziyor. Thalidomide, 1961’e dek sabahtan bulantısı hapı olarak veriliyordu, oysa sonradan hamilelikte sorunlara yol açtığı ortaya çıktı. Bu yapısal benzerlik nedeniyle çocuk doğurabilecek yaştaki kadınların doktora başvurmaları gerekiyor.
Dr Goetzl ilacı katiyen genç kadınlara vermediğini belirtiyor. Bulgular Clinical Immunology dergisinin ocak sayısında yayınlanacak. 
Genrçlik hapı Türkiye’de www.organikeczane.com’da satılmaktadır. 
gazeteport

19 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.