Blog

Gençler klasik medyadan uzaklaşıyor!

  Blog    10 Ocak 2019
Yorum Yok

Gençler klasik medyadan uzaklaşıyor!

Bir Youth Republic grup şirketi olan Youth Insight’ın üniversiteli, liseli, çalışan ve çalışmayan toplam 4300 genç ile online ve yüz yüze görüşerek gerçekleştirdiği Türkiye’nin ilk ‘ Medya Tüketim’ araştırması, Türk gençlerinin medya tüketim alışkanlıklarını ortaya koydu.
Araştırmanın sonuçlarına göre, yeni cins iletişim araçlarını toplumun tüm kesiminden daha seri hayatlarının içine alan, teknolojik mutasyon ile birlikte yaşama görüş açıları, değerleri, tüketim alışkanlıkları, sosyalleşme biçimi değişen gençler, medyayı da hızla ve çoklu tüketiyor. Haftada 40 saatten fazla zamanlarını online geçiren gençler için internet ‘yokluğunda yaşamayacakları bir şey’ anlamına geliyor!
Youth Insight’ın Türkiye genelinde gerçekleştirdiği araştırmaya kadar;
Gençlik ve internet
Üniversite gençliği, televizyon başında geçirdiği zamanın 3 katını internette dolaşarak geçiriyor.
Her 4 liselinin 3’ü internette dolaşırken bununla birlikte başka şeylerle de ilgileniyor.
Gençliğin üçte biri için internet aramak, “yokluğunda yaşayamayacakları bir şey” çağırmak.
Gençlerin dikkatlerini toplayıp konsantre oldukları tek süre e-maillerini yoklama ettikleri ve online oyun oynadıkları saatler. İnternette gezinirken, sosyal paylaşım sitelerinde süre geçirirken veya TV izlerken konsantrasyonları daha ivedi dağılıyor ve çoklu medya tüketimine daha meyilli oluyorlar.
Hem liselilerin ayrıca üniversitelilerin internete girdiklerinde benzer anda ortalama 3 sayfa açık oluyor. En fazla emrindeki kalınan sayfa ise Facebook.
Facebook’ta reklam tıklanma oranı liseliler için %11, üniversiteliler için %14.
Liseliler %73 oranında e-posta kullanıyor, üniversitelilerde ise bu oran %90.
Medya Tüketim araştırmasına kadar, internetten alışveriş oranları liseliler için %22, üniversiteliler için %41.
Gençlerin hayatında internetin anlamı sosyal paylaşım siteleri olmuş durumda. Üniversitelilerin %87’si, liselilerin %67’si internete girme amacının sosyal paylaşım sitelerinde dolaşmak olduğunu belirtiyor.
Hem liselilerin hem de üniversitelilerin sohbet/ chat programlarına yönelik ilgileri çalışanlara ve okumayan-çalışmayanlara kadar daha düşük. Onlar için varsa yoksa Facebook!
Mobil internet kullanımı özellikle okuyan (Liseli ve üniversiteli) gençlerde gün geçtikçe yaygınlaşmaya başlıyor. Okuyan gençlerin neredeyse yarısı internete cep telefonlarından da bağlanıyor.
Gençlik ve klasik medya
Türkiye’deki çalışmayan, okumayan, evde süre geçiren, 15-26 yaş arası yaklaşık 1.5 Milyon gencin %20’si TV başındayken bir yanlamasına da yanındaki ile sohbet ediyor.
Araştırma sonuçlarına göre, üniversitelilerin gazete ve radyoya yönelik ilgileri liselilere kadar daha yüksek.
Liseliler incelendiğinde haftada 30 saat ile internet kullanımı medya tüketiminde ilk sırada yer alırken, haftada 14 saatle TV izleme, 12 saatle radyo dinleme, 10 saatle gazete okuma yer aldı. Araştırmaya katılan liselilerin yalnızca %26sı her hafta dergi okumaya süre ayırdıklarını belirtti.
Üniversiteliler ise liselilere kıyasla daha pozitif zamanlarını internet başında geçiriyor. Araştırmaya göre bir üniversiteli genç haftada minimum 42 saatini internet başında geçiriyor.
Üniversitelilerin internetten daha sonra en fazla tükettikleri medya kanalları ise; haftada 14 saatle TV, 12 saatle radyo, 8 saatle gazete. Dergi okuyanların oranı ise yalnızca %28.
Youth Republic Ajans Başkanı Serhat Gürcü, Medya Tüketim araştırmasıyla ilgili:
“Bu araştırma bütün 7 ayda hazırlandı. 4300 gençle ( üniversiteliler, liseliler, çalışan gençler, okumayan&çalışmayan gençler) görüşüldü. Evlere kameralar yerleştirildi, anketler yapıldı. Özetle adamakıllı derinlere inildi. Yine gördük ancak gençleri aynı reddetmek gerekiyor. Araştırma’da bu fazla net gözüküyor. Mesela liselilerin yalnızca % 11’i Facebook reklamlarına tıklarken üniversitelilerde bu sayı % 14’e çıkabiliyor. Gençlik aralıksız değişen, ruh haliyle bizleri ve markaları büyüleyen, ekonominin tam kalbinde yer alan bir yaş grubu. Bu araştırmada onlara medya kanallarıyla nasıl daha iyi ulaşabiliriz? Derhal bu soruyu yanıtlıyoruz.” dedi.
Youth Insight Kurucu Ortaklarından Gökhan Kavasoğlu: “Bilhassa son 10 yılda, gençlerin medya ile ilişkisinin değiştiğini, dönüştüğünü konuşuyoruz ama sözlerimiz genel olarak anekdotsal verilere ve azıcık da sezgilerimize dayanıyordu. Türkiye’de birincil kere bu kapsamda ve ayrıntıda bir araştırmayla, bahsettiğimiz dönüşümün boyutları ortaya konmuş oluyor. Hem “gençlik” dediğimiz heybetli kitlenin kendi içindeki ayrışmaları ve farklılıkları da, sanırım ilk defa bu detayda rakamlara dökülüyor. Çıktıların bir kısmı, sezgilerimizi doğruluyor, bir kısmı ise ne dek kolay yanılabildiğimizi gösteriyor. “ dedi.
Araştırma künyesi:
Youth Insight medya tüketim araştırmasında 15-30 yaş arası Türk gençliğini 4 ayrı grup olarak ele aldı: Üniversiteliler, Liseliler, Çalışan Gençler ve Çalışmayan gençler.
Üniversiteliler: Türkiye’nin 7 bölgesinde, 36 Devlet, 13 Vakıf üniversitesinde, toplam 1515 üniversite öğrencisi ile online anket + 8 Fokus Grup Tartışması
Liseliler: 12 ilde*, lise türüne göre Türkiye temsili, toplam 1511 lise öğrencisi ile online anket + 4 Fokus Grup Tartışması
Çalışanlar: 12 ilde*, alıştırma hayatının birincil 5 yılında olan genç profesyoneller ile toplam 661 yüzyüze anket + 2 Fokus Grup Tartışması
Çalışmayanlar: 12 ilde*, herhangi bir eğitim kurumunda okumayan, son 6 aydır çalışmayan ve eğitimine de devam etmeyi düşünmeyen gençler ile toplam 614 yüzüze anket + 2 Fokus Grup Tartışması
*İller: İstanbul, Balıkesir, Bursa, İzmir, Ankara, Kayseri, Adana, Samsun, Trabzon, Erzurum, Malatya, Gaziantep
Bu 4 farklı kesimin hayat evreleri ve dolayısıyla hayata bakışları birbirinden çok farklı olduğu için, medya tatbik motivasyonları da birbirinden çeşitlilik gösteriyor.
Araştırma çerçevesinde, bütün 4.300 online ve yüz yüze anket yapıldı, 16 grup tartışması gerçekleştirildi. Evlerine kameralar yerleştirilip, ev hayatları incelendi. Gençler, kendilerine verilen günlüklerde kendilerini, günlük yaşamlarını ve kullandıkları her türlü iletişim aracını hayatlarına ne dek dahil ettiklerini anlattılar.

23 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.