Gayrimenkul sektöründeki toparlanma sürüyor

  Güncel Haberler    9 Ocak 2019
Yorum Yok

Gayrimenkul sektöründeki toparlanma sürüyor

Bu ay itibarıyla 120’inci defa yayınlanan ve 10’uncu yılını kutlayan Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’ne tarafından Türkiye genelinde konut satmak fiyatları son bir ayda yüzde 0,30 artarken, son üç ayda yüzde 0,53, son altı ayda yüzde 1,98, son bir yılda yüzde 6,65, son üç yılda yüzde 30,61, son beş yılda ise yüzde 79,44 oranında arttı. Konut kira değerleri ise son bir ayda yüzde 0,10, son üç ayda yüzde 0,07 azalış gösterirken, son 6 ayda yüzde 3,54, son 1 yılda yüzde 5,95, son 3 yılda yüzde 22,88, son 5 yılda ise yüzde 62,49 oranında çoğaltma gösterdi.

Tanıdık Olmayan yatırımcı oranı, geçen ay ulaştığı son iki yılın rekor seviyesinden daha sonra düşüşe geçti

REIDIN-GYODER Yeni Ev Fiyat Endeksi’ne kadar kasım ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 8’lik kısmının yabancı yatırımcılara yapıldığı gözlemlendi ve bu nedenle yabancı yatırımcı oranı geçtiğimiz ay yakaladığı son iki yılın rekor seviyesinden sonradan birincil kez düşüş gösterdi. Tanıdık Olmayan yatırımcıların tercih noktasında ağırlıklı olarak (yüzde 44) 2+1 özellikteki konutların öne çıktığı gözlemlendi. Onu yüzde 33 ile 1+1 ve yüzde 14 ile 3+1 konutlar izledi. Son altı aylık ortalamanın yüzde 13 olduğu yabancı yatırımcılara satışlar temmuz ayında yüzde 9, ağustos ayında yüzde 11, eylül ayında yüzde 18, ekim ayında ise yüzde 19 oranında gerçekleşmişti.

Tamamlanmamış konutlar daha fazla tercih ediliyor
Kasım ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 36’sı yeniden konut stoklarından oluşurken, yüzde 64’ü ise yarım kalmış ev stoklarından oluştu. Yarım Kalmış konutların satış oranında 4 puanlık bir düşüş olurken, yeniden konutların satış oranında ise 4 puanlık bir artış yaşandı. Hem Yeni Konut Fiyat Endeksi, kasım ayı stok erime hızı değerlendirildiğinde adet bazlı yüzde 3,9 oranında, metrekare bazlı ise yüzde 3,3 oranında erime gözlemlendi.

Yeni Konut Fiyat Endeksi 4+1 ve daha büyük konutlarda düşüş gösterdi

Yeni Ev Fiyat Endeksi kasım ayında bir önceki avuç içi kadar 1+1 ev tipinde yüzde 0,71 oranında; 2+1 konut tipinde yüzde 0,16 oranında; 3+1 ev tipinde yüzde 0,38 oranında artarken; 4+1 ev tipinde ise yüzde 0,56 oranında azaldı. Metrekare bazında ise 51-75 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,56 oranında; 76-100 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,22 oranında düşerken; 101-125 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,32; 126-150 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,33 oranında artarken; 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda ise yüzde 0,51 oranında azalma gösterdi.

Yeni Konut Fiyat Endeksi 8 yılda yüzde 83 arttı

Yeni Ev Fiyat Endeksi, kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,27 oranında, geçen yılın benzer dönemine tarafından yüzde 2,92 oranında, endeksin açılış dönemi olan 2010 yılı ocak ayına tarafından ise yüzde 83 oranında çoğalma gösterdi ve endeks değeri 183’e ulaştı. Yeni Ev Fiyat Endeksi kasım ayında bir önceki avuç içi kadar, İstanbul Asya Yakası’nda yer alan markalı ev projelerinde yüzde 0,21 oranında; İstanbul Avrupa Yakası’nda bulunan markalı konut projelerinde ise yüzde 0,39 oranında arttı. Endeksin açılış dönemine göre ise İstanbul Asya Yakası’ndaki projeler Avrupa Yakası’na kıyasla 10,10 puan artı yükselme gösterdi.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi, 2018 yılı kasım ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Markalı konut projelerinde gerçekleştirilen satışlara baktığımızda, peşinat kullanımı son 6 aylık ortalamanın yüzde 9 üzerine çıkarak yüzde 44, banka kredisi kullanımı ise son 6 aylık ortalamanın yüzde 6 altına düşerek yüzde 12 olarak gerçekleşti. Aynı dönemde senet tatbik oranı yüzde 44 oldu. Yüksek konut kredisi faiz oranları nedeniyle krediden uzaklaşan konut alıcısı, proje geliştiricilerinin sunduğu avantajlı ödeme seçeneklerine yönelmeye devam ediyor.” dedi.

REIDIN CEO’su Kerim Alain Bertrand kasım ayı sonuçları hakkında şunları söyledi: “Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi (TR-81) kasım ayında da yatay trendini sürdürüyor. Bu ay içerisinde endekste yüzde 0,30 oranında bir layık artışı yaşanmıştır. Aylık bazdaki anapara kazancı ve brüt kira getirisinden oluşan toplam getiri ise yüzde 0,73 biçiminde gerçekleşmiştir. Ülke düzeyindeki kasım ayı amortisman süresi ise 19,5 sene olarak ölçülmüştür. bundan başka kasım ayında ev satın alma gücü endeks değeri 73 şeklinde gerçekleşmiştir. 100 endeks değerinin altındaki bu seviye, ülke genelinde sıradan gelire sahip bir ailenin, mevcut faiz oranı ile (Kasım 2018: yüzde 2,39) 10 sene vadeli ev kredisi kullanarak bir konut sahibi olmakta zorlanacağına işaret etmektedir. İlgili gösterge, ev kredisi sağlayan kurumlar açısından kredi riskinin önceden belirlenmesi anlamında ve kredi müşterisinin hangi vadede ve hangi kredi-değer oranı üzerinden kredi kullanması gerektiğinin belirlenmesi anlamında kayda değer avantajlar sağlamaktadır. üstelik benzer gösterge, proje geliştiricileri açısından üretilecek konutlara azami talebin yaratılması için dürüst fiyat politikasının tespitinde de kullanılmaktadır. Endeks kredi kullanıcıları açısından ise, geri ödemelerin sürdürülebilirliğinin sağlanabileceği ve hane halkı geliri ile orantılı bir borçlanma sınırının belirlenmesi için önemlidir.”

Kasım ayı kira artışında Erzincan, satmak fiyatları artışında Karaman öne çıktı

Kasım ayında Karaman’da metrekare başına ev satmak fiyatları yüzde 1,35 oranında arttı ve Karaman, satmak fiyatlarının en fazla yükseldiği kent oldu. Aynı dönem içerisinde Artvin’de metrekare başına ev satmak fiyatları yüzde 1,48 oranında azaldı ve Artvin, satmak fiyatlarının en çok azaldığı büyük kasaba oldu. Türkiye Kiralık Ev Fiyat Endeksi’nde kasım ayında bir önceki avuç içi tarafından yüzde 0,10 oranında azaldı oysa geçen yılın aynı dönemine tarafından ise yüzde 5,95 oranında artış gerçekleşti. Kasım ayında Erzincan’da metrekare başına ev kira değerleri yüzde 1,24 oranında arttı ve Erzincan kiraların en çok yükseldiği şehir halkı oldu. Benzer dönem içerisinde Uşak’ta metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2,59 oranında azaldı ve Uşak kiraların en fazla azaldığı şehir halkı oldu.

En kısa değerini düşürme süresi ve en yüksek takvim kira getirisi sunan iller 8 aydır değişmiyor: Aydınlatılmış, Van ve Kırklareli

Satın alınan konutların kiraya verilmesi durumunda, alış fiyatının kaç sene içerisinde yıllık kira değeri ile karşılanabileceğini belirten küçültme süresi verilerine tarafından, kasım ayının en kısa küçültme süreleri sekiz aydır olduğu gibi yine Aydınlatılmış, Van ve Kırklareli şehirlerinde ölçüldü. Kira değerinin konutun satmak fiyatına bölünmesiyle hesaplanan REIDIN Takvim Brüt Kira Getiri Oranının en yüksek olduğu şehirler de yeniden Aydın, Van ve Kırklareli oldu.

33 okunma  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.