Blog

Garanti için tavsiyeler

  Blog    8 Ocak 2019
Yorum Yok

Garanti için tavsiyeler
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, 2011 itibarıyla Ar-Ge harcamalarının yüzde 43,2’sinin özel sektör kadar gerçekleştirildiğini ve Ar-Ge personelinin yüzde 48,9’unun özel sektör göre istihdam edildiğini bildirdi. MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu’nun yazılı soru önergesini yanıtlayan Yılmaz, 9. Kalkınma Planı döneminde Ar-Ge’ye ayrılan kaynak miktarı ve bilim insanı sayısıyla özel sektörün Ar-Ge faaliyetleri, harcaması ve tahlilci istihdamının arttığını, üniversiteler, halk kurumları ve özel sektörde araştırma altyapılarının yaygınlaştırıldığını belirtti. 
Ar-Ge harcamalarının Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYH) oranının 2006’daki yüzde 0,6 seviyesinden 2011 yılında yüzde 0,86’ya yükseltildiğini kaydeden Yılmaz, “Bu dönem sonunda 80 bin olarak hedeflenen bütün süre eşdeğer araştırmacı sayısı 2011 yılı itibariyle 72 bine ulaşmıştır. 10 bin çalışan başına düşen tahlilci sayısı 2011 yılı itibarıyla 30 olup, 2010 yılı itibarıyla 70,3 olan AB ortalamasının altındadır” ifadesini kullandı. 
Ar-Ge harcamalarının 2011 yılı itibarıyla yüzde 43,2’sinin özel sektör göre gerçekleştirildiğini ve tam zamanlı eşdeğer tahlilci Ar-Ge personelinin yüzde 48,9’unun özel sektör tarafından istihdam edildiğini vurgulayan Yılmaz, özel sektörün rolünün artmasında teknoloji geliştirme bölgelerindeki gelişmeler ve teşviklerin etkili olduğunu kaydetti. Özel sektörün gösterdiği gelişmenin, bilginin katma değere dönüşümü bakımından siklet taşıdığını bildiren Yılmaz, “Ancak bu düzeylerin daha üst seviyelere çıkarılması ve AB hedefi olan üçte ikiye ulaşması temel yaklaşımdır” dedi.
Türkiye, yayınlara atıfta AB’nin son sıralarında
Yılmaz, 9. Kalkınma Planı’nda ve Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu kararlarında belirlenen öncelikli teknoloji alanları ilk önce elde etmek üzere, ulus kurumları ve üniversitelerde araştırma altyapıları oluşturulması nedeniyle yaklaşık 2,4 milyar lira kaynak harcandığını açıkladı. 
Faaliyete geçmiş 108, kurulumu sürekli 65 tematik, 97 ileri araştırma merkezi projesi bulunduğunun altını çizen Yılmaz, bu merkezlerin ağırlıklı olarak biyoteknoloji dahil yaşam bilimleri, malzeme, havacılık ve uzay, bilgi ve iletişim, savunma teknolojileri ile nanoteknoloji alanlarında etkinlik gösterdiğini kaydetti. 
Türkiye’nin 2010 yılı itibarıyla toplam bilimsel yayın sayısı bakımından dünyada 18. olduğunu anımsatan Yılmaz, bu yayınların nüfusa oranı bakımından 45. sırada olduğunu, yayınlara yapılan ortalama atıf bakımından ise AB ülkeleri arasında son sıralarda yer aldığını açıklama etti. Yılmaz, “Bu şart, bilhassa esas bilimlerde araştırma ortamının iyileştirilmesi ve araştırmacı insan gücünün özellik ve niceliğinin artırılması ihtiyacını göstermektedir” şeklinde manzara belirtti.

34 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.