Garanti Bankası’ndan Girişimci Kadın Buluşmaları

  Kredi - Borsa    17 Ocak 2019
Yorum Yok

Garanti Bankası'ndan Girişimci Kadın Buluşmaları

Türkiye ekonomisinin itici güçlerinden biri olan bayan girişimcilerin gereklilik duydukları veri ve tecrübe aktarımıyla yeni meslek birlikleri kurmaları ve yeni pazarlara açılmalarına katkı maddesi sağlamayı amaçlayan ‘Girişimci Kadın Buluşmaları’, Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Cemal Onaran ve KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sanem Oktar’ın konuşmalarıyla başladı. Öbür sektörlerinden öyle çok bayan girişimciyi ve büyük kurumların satın almacılarını bir araya getiren etkinlik, kadın girişimcilerin iki taraflı görüşmelerini taşıyan “Hızlandırılmış Meslek Bağlantıları” ve stant ziyaretlerine ilave olarak “İşinizde Sınırları Aşın” semineri gerisinde “Laf Satın Almacılarda” paneli ile devam etti.

Katılımcılar, işlerinin gelişmesi ve sürdürülebilirliği için üstünlük sağlayacak alanlar olan dijital trendler, e-ticaret, dış ticaret destekleri ve dış ticarette ödeme yöntemlerine değin geniş bir yelpazede bilgilendirildi.

Toplantıda değerlendirmede bulunan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Cemal Onaran, “Bayan girişimcilerin işlerini bir sonraki adıma taşımaları, hatta işlerinde sınırları aşmaları adına yeni pazar ve alıcı bulmaları için de yoğun olarak çalışıyoruz. Bu doğrultuda da uzun zamandır yeniden KAGİDER ile birlikte gerçekleştirdiğimiz etkinliklere yeni bir ebat katarak ‘Girişimci Bayan Buluşmaları’nı hayata geçirdik. Buluşmalara ülke çapından satın almacıları da gösteri ediyoruz. Bu sayede hem kadın girişimcilerimizin birbirleriyle ikili görüşmeler yaparak yeni iş fırsatları yakalamasına ayrıca de kayda değer kurumların satın almacıları ile network oluşturabilmesine aracı oluyoruz.” dedi.

Girişimci Kadın Buluşmaları ile Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Merkezi (ITC)’nin modelini Türkiye’de uygulayan ilk banka olduklarının altını çizen Onaran, “Kadın girişimcilerin işlerini büyütmeleri için uzun senelerdir, 4 ayaklı bütünsel bir program hayata geçiriyoruz. Finansman ayağı dahilinde eforumuzun belirgin bir kısmını kadın girişimcilerin farklı alanlara yönlendirilmiş milletlerarası kaynaklara ulaşmaları için harcıyoruz. Bugüne dek ulusal ve milletlerarası kaynakları bünyemize katarak bayan girişimcilere yaklaşık 5 milyar TL. finansman sağladık. Bu yıl da Türkiye’de bir ilke imza atarak Milletlerarası Finans Kurumu (IFC) ile bayan girişimcilere özel 75 milyon dolarlık sosyal tahvil ihracını gerçekleştirdik. 2012 ılından beriBoğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi meslek birliğiyle yürüttüğümüz ‘Kadın Girişimci Yönetici Okulu’ programı da bayan girişimcilerin eğitim ihtiyacını karşılıyor. Bu kapsamda şu esas dek 2.000 kadın girişimciye dokunduk. Cesaretlendirme ayağında ise bugün 37.000 başvuruya ulaşan ‘Türkiye’nin Bayan Girişimcisi Yarışması’ bulunuyor. Müsabaka sayesinde kadınların cesaretlenmelerinde, motive edici hikayelerden ilham almalarında rol oynadık. Bütün bunlara ilave olarak, bayan girişimcilerin yeni pazar ve yeni müşterilere ulaşmaları gerektiğinin farkındayız. Bu yıl, Bolu’dan sonra İstanbul’da da bizi bir araya getiren ‘Girişimci Bayan Buluşmaları’ da daima olduğu gibi bu amaca başarıyla hizmet ediyor. Kadın girişimcilere karşın çalışmalarımıza bundan sonra da reformcu ürün ve hizmetlerle devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sanem Oktar, “Bayan girişimcilik ve kadınların ekonomiye katılımı Türkiye’nin en kayda değer gündem maddelerinden biri. Ülkemizin geleceğini belirleyecek yaşamsal konular arasında yer alıyor. Bugün ülkemizde nüfusun yarısı kadınlardan oluşuyor ama kadının istihdama katılım oranı sadece yüzde 29,5 düzeyinde. Egzersiz yaşında olan yaklaşık 20 milyon kadın işgücüne dâhil değil. Türkiye’de girişimcilerin ise yalnızca yüzde 9’u bayan. Bu rakamlar kadınlardaki gizli potansiyeli açık açık gözler önüne seriyor. İşte bu potansiyel toplumdaki ataerkil bakış açısı, kadınların çocuk ve yaşlı bakımından sorumlu görülmesi, eşdeğer eğitim imkânı bulamama, finansmana erişim zorluğu gibi engeller nedeniyle hayata geçirilemiyor. 2019’da kadınların girişimcilik ekosisteminin çok daha geniş parçasını oluşturmasını istiyoruz. Kadınların teknoloji ve inovasyona dönük girişimlerde daha pozitif yer ve pay aldığını görmeyi istek ediyoruz. Hem 2019’da kadınların, sürdürülebilir çoğaltma ve kârlılık odaklı işletme girişimciliğinin örnek yapılarını oluşturmalarını bekliyoruz. bu arada, kadınların ekonomiye daha çok dâhil edilmeleri için bütün kamu ve özel sektör temsilcilerinin inisiyatif alması çağrımızı yineliyoruz.” dedi.

0 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: