Futbolcular konut krizini fırsata çeviriyor

  Güncel Haberler    15 Ocak 2019
Yorum Yok

Futbolcular konut krizini fırsata çeviriyor

Kurlarda yaşanan yükselme yabancıya konut satışında rekor getirdi. Temmuzda tarihi rekor kırıldı ve 1 ayda ülke genelinde 2 bin 858 yabancı konut sahibi oldu. Geçen yılın aynı dönemine tarafından yüzde 65.6 büyüme yaşandı. Türkiye’de yabancıların satın aldığı ev sayısı ocak-temmuz döneminde de yüzde 29.6’lık artışla 14 bin 674’e yükseldi. Kurdaki yükselişi avantaja çeviren sadece yabancılar olmadı. Geliri Euro ve dolar cinsinden olan kesim manâlı fayda yakaladı. Bunların başında da futbolcular geliyor. Bilhassa Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’da oynayan futbolcular, Euro üzerinden yaptıkları sözleşmelerle önemli bir servetin de sahibi olurken acilen sıra bu serveti nasıl değerlendireceklerine geldi. Bu noktada öne meydana çıkan alan ise gayrimenkul oldu.

MENAJERLER ARIYOR 

Kurumsal gayrimenkul danışmanlık şirketi Coldwell Banker’ın Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, son birkaç gündür Türkiye’de ciddi isim yapmış futbolcuların menajerlerinin kendilerini arayarak konut piyasası hakkında bilgi aldığını; bilhassa İstanbul’da prim yapması beklenen markalı konutlar için nabız yokladığını açıklama etti. Taş, “Gerek konut fiyatlarında yaşanan ayarlama gerekse kurlardaki yükseliş futbolcular için konut yatırımını her yerde çekici hale getirdi. Bugün büyük takımlarda oynayan yerli futbolcuların takvim kazançları ortalama 1.5 milyon Euro seviyesinde. Bugünkü kurlarla birlikte bu gelir adeta takvim 12 milyon TL’ye çıktı. Futbolcular bu geliri de bilhassa gayrimenkul yatırımlarında kullanmak istiyor” dedi. Taş, futbolcuların baktıkları evlerin fiyatlarının 350 bin ile 700 bin Euro aralarında değiştiğini açıklama etti. Almanya, Hollanda ve Belçika gibi ülkelerde yaşanan Türk asıllı futbolcular için de Türkiye’deki gayrimenkul piyasasının fazla cazip ayla geldiğinin altını çizen Taş, “Özellikle Anadolu’da; ailelerin göç ettiği, hala bir kısım akrabalarının yaşadığı şehirlerde yatırımlarını artırdılar. Afyon, Sivas, Trabzon ve Kayseri başı çekiyor” dedi.

YOĞUN ALAKA VAR

ERA Gayrimenkul Türkiye Idare Heyeti Üyesi Mustafa Baygan da son günlerde geliri döviz olan kesimden yoğun ilgi gördüklerini söyledi. Baygan, “Son günlerde ev döviz şampiyon için ucuzladı. Futbolcular da iyi gelir grubuna sahip kesim. Futbolcular kulübü bir miktarını karşılıyor diye diye lüks sitede kiracı oluyor. Lakin avantajı gören bundan böyle alımı seçiyor. 2-3 yıl yaşar, sonrada ya satar veya kira geliri sağlarım diyorlar. Ayrıca bizim ofislerde ayrıca de çevremizde bir futbol camiası ilgisi var” diye konuştu.

LÜKS SİTELER ÖNE ÇIKIYOR

Yabancı futbolcuların ev tercihleriyle ilgili Gökhan Taş, “Evli ve çocuğu olan adeta her futbolcunun birincil baktığı şey mektep. Natürel antrenman sahalarına yakınlığı da en önemli. Galatasaray’da oynayan Florya; Fenerbahçe’de oynayan Kadıköy; Beşiktaş’ta oynayan yabancı futbolcular ise özellikle Çekmeköy’ü tercih ediyor” dedi. Bekar futbolcuların ise genel olarak Acarkent, Göktürk, Etiler, Bebek gibi bölgelerde, lüks sitelerdeki loft dairelerde ikamet ettiğini söyleyen Taş, “Futbolcular lüks ve yeni olmasına, eşyalı olmasına, yüzme havuzu, sauna, Türk hamamı, buhar odası gibi bölümleri olmasına dikkat ediyorlar. Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe dışarıya; Süper Lig ve Birinci Lig’deki İstanbul takımlarındaki futbolcular ise daha fazla Maslak, Ataköy ve Ataşehir’i tercih ediyorlar” dedi. Özgürlük

1 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: