Fujifilm İnstax Mini 8 İncelemesi ve Kullanımı

  Fotoğraf Makinesi    4 Kasım 2018
Yorum Yok

Merhaba! Bugün yaklaşık 4 senedir hep istediğim ama bir türlü almaya karar vermediğim ve 3 hafta önce satın aldığım polaroid (şipşak, anında baskı) fotoğraf makinesini sizlere biraz tanıtmak istedim, zira ben satın almadan önce çok araştırma yaptım fakat yeterli doyurucu bilgiye sahip olamadım.

İlk olarak bu fotoğraf makinesini nasıl satın alabiliriz bunu konuşalım. Eğer internet üzerinden fujifilm instax mini 8 almak istiyorsanız Hepsiburada.com sitesini gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Gittigidiyor.com ve N11.com gibi sitelerde de daha ucuza satın alabileceğinizi de söyleyebilirim. Ben Gittigidiyor.com sitesinden satın aldım ve herhangi bir problem yaşamadım, yine de tercih sizindir. Fujifilm İnstax Mini 8’i alırken renk zevkinize hitap edebilecek 7-8 renk’ide incelemeyi unutmayın!

Fujifilm İnstax Mini Kullanımı

Kutuyu açıp fotoğraf makinesini çıkartın ve yan tarafındaki pil yuvasına kutudan çıkan pilleri takınız. Pilleri doğru takmadığınızda makine çalışmayacaktır, unutmayınız! Daha sonra ise fotoğraf kağıdını arkada bulunan film yuvası kapağını açarak çok ışıklı olmayan bir ortamda koyunuz, kapağı nazikçe kapatın ve bir daha film bitine kadar kapağı açmayın. Daha sonra ise kameranın ön tarafında sol alt düğmeye basın, objektifi açın. Fotoğraflarınızı flaş altındaki deklanşöre basarak çekebilirsiniz. Bir şeyler yolunda gitmiyorsa aşağıdaki fotoğraftaki (sizde de bulunan kullanım kılavuzundaki) talimatları yeniden uygulayın.

Fujifilm İnstax Mini 8 Siyah.

Fujifilm İnstax Mini 8 Siyah Modeli.

Geldik detaylara… Öncelikle pil konusuna tekrardan değinmek istiyorum; piliniz bitince yeni pil olarak “alkalin pil” kullanmanız gerekmektedir (alkalin piller uzun ömürlü olduğu için). Eğer size verilen pil bittiyse Duracell markalı pil de kullanabilirsiniz. Doldurma piller çalışmamaktadır, çalışsa dahi kullanmamanızı tavsiye ediyorum.

Fotoğraf kağıdı (filmi) yerleştirirken yoğun ışıklı ortamlarda değilde loş bir ortamda değiştirmek gerekmektedir. Ayrıca filmi yerleştirdikten sonra kapağı hemen kapatın. Sonrasında ise deklanşöre basın, film koruması çıkacaktır, ondan sonra ise normal bir şekilde çekilen fotoğraflar filmde çıkacaktır. Kaç film kaldığını ise arkada görebilirsiniz.

Fotoğraf makinenizi nasıl kapatabilirsiniz? Objektifi narin bir şekilde itin, makineniz kapanmış olacaktır.

Instax Mini 8 Fiyatı

369,00 TL olarak 2018’in sonunda fiyat hemen her yerde aynı. Ucuza bulabileceğiniz veya indirimleri takip ederek 20-30 lira ucuza alabilirsiniz. Biz fiyat bilgisini hepsiburada üzerinden güncellemeye çalışacağız. Tabi şipşak kameramızı almakla iş bitmiyor. Dijital fotoğraf makinesi olmadığı için şipşak fotoğraf makinemize fotoğraf filmi almamız gerekiyor. 20 adet fotoğraf filmi hespiburada üzerinden 77,60 tl olarak satılıyor. 10 ve katları şeklinde paket halinde indirimli alabilme imkanınız var.

Instax Mini 8 – Renk Seçenekleri

Ürünü aldık, şimdi nasıl çalıştıracağım? Veya yapmamam gereken neler var? Bu sorular gerçekten fotoğraf makineniz için büyük bir önem arz ediyor. İşte ilk aldığımızdan itibaren yapmamız ve yapmamamız gerekenler şunlar:

Instax Mini 8 Aksesuarları

Fotoğraf makineniz için çanta önemli. Çizilme ve kolay taşıma için çok şık çantalar mevcut özellikle geçen hepsiburada.com’da retro çantalar gördüm gayet hoştu. Şeffaf çantalar ve güzel stickerlar da var. Çantaların fiyatları 50 TL’den başlıyor 150 TL’ye kadar çıkıyor. Bir aksesuarda albüm çantası. Çektiğiniz fotoğrafları özel olarak tasarlanmış albüm çantasındaki film yerlerine koyarak, estetik ve düzen içinde saklayabilirsiniz.

Kişisel Görüşlerim

Evet arkadaşlar, makine küçük yaşta çocukların bile kullanabileceği düzeyde basit çalışmaktadır. O yüzden fazla anlatılabilecek bir kullanımı yok. Gerekli yerleri sizlere izah ettim. Şimdi ise kişisel görüşlerime geldi…

Makineyi aldığımda hayal kırıklığım sadece fotoğraf kağıdının (filmin) küçüklüğü oldu. “Biraz daha büyük olabilirmiş” diye içimden çokça geçirmişliğim var. Fotoğraf kalitesi ise beklediğimden iyiydi. Birde tabi fotoğraf kağıdının pahalı olması ayrı bir mesele… Bunlar haricinde bu fotoğraf makinesinden size kalanlar; keyifli günlerin görsel anıları…

Instax Mini 8

Instax Mini 8 Siyah Genel Görünümü

Arkadaşlar belirtmeliyim ki, bu fotoğraf makinesini alırsanı ya çok özel anılarınızda kullanmalısınız yada fotoğraf filmi için bütçe ayırmanız gerek. Haftada 4 fotoğraf, ayda düz hesap 20 fotoğraf çekerseniz maaliyet 77 lira. Yani yılda düz hesap 900 lira. Fotoğraf makinenizde 370 lira. 1270 lira yıllık fotoğraf çekimi için dlsr fotoğraf makinesi de alabilirsiniz. Fakat konspet fotoğraf çekmek istiyorum haftada en fazla 1 fotoğraf çekerim diyorsanız veya 2 fotoğraf, sizin için ideal bir fotoğraf makinesi olabilir.

[alert-note]Diğer yazımız da sizler için Drone Tavsiyeleri listesi hazırladık. En iyi Markalar ve modellerini okumadan sitemizden ayrılmayınız :)[/alert-note]

Dlsr ile de bu tarz fotoğrafları fotoğrafçılarınızdan 50 krş’luk bir ücrete çıkartabilirsiniz. Film kağıdının çekildikten sonra makineden çıkması ve yavaş yavaş fotoğrafın oluşması da ayrı bir zevk fakat olay tamamen konsept fotoğraf üretmekse alternatif yöntemleri kullanabilirsiniz.

Instax Mini 8 Şipşak Fotoğraf Makinesi
  • Editör Puanı
4.5

Fiyat

Fiyat performans ürünü diyemeyiz, konsept bir ürün olarak kullanabilir ve harika fotoğraflarla nostalji şöleni yaşabilirsiniz. Ürünümüzün fiyatı ₺369. Bir üst modeli Instax Mini 9 ise $450 civarı.

291 okunma

Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.