FKB’nin aktif büyüklüğü 120 milyar TL

  Kredi - Borsa    9 Ocak 2019
Yorum Yok

FKB’nin aktif büyüklüğü 120 milyar TL

SERAP SÜRMELİ – FINANSGUNDEM.COM

Mali Kurumlar Birliği’nce yılın birincil yarısının değerlendirildiği toplantıda yeni bir Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) kurulmasının gündemde olduğu öğrenildi.

Parasal Kiralama, Faktoring ve Finansman şirketlerinin 2017 yılının birincil 6 aylık dönemine ait konsolide verilerininin açıklandığı toplantıda konuşan FKB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cantekin, Türk ekonomisine büyük ivme kazandıran Kredi Garanti Fonu’nun ikincisi için, “Yeni kurulacak KGF ile ilgili taleplerimizi otoritelere ilettik” dedi.

Cantekin, “KGF’den yararlansaydık büyümeye artı 10 puan katkı maddesi sağlardık” diye konuştu.

Mehmet Cantekin’in verdiği bilgiye göre sektörün faal büyüklüğü 120 milyar TL’ye ulaştı. FKB olarak 2017 büyümesinin yüzde 20’yi bulacağı açıklama edildi.

“SEKTÖRÜNÜN AKTİFLERİ 2017’NİN ILK YARISINDA YÜZDE 19,5 BÜYÜDÜ”

Toplantıda, 2017 yılının birincil 6 aylık dönemi itibarıyla her üç sektöre ait konsolide verilerini açıklaklayan Cantekin, “Ülkemizde sağlanan kararlılık ortamı ile birlikte ekonomide yaşanan hoş gelişmelerin meyvelerini bütün finans kesimi olarak toplamaya başladık. Bankacılık dışı finans sektörü olarak 2017’nin birincil 6 aylık dönemini başarılı bir şekilde geride bırakıyoruz. Ülkemiz ekonomisinde bankacılık dışı Finans sektörünün payının artırılması, finansman kaynaklarının çeşitlendirilmesi, alternatif finansman olanaklarının yaygınlaştırılması, temsilcilik ettiği sektörlerin yargı ve menfaatlerini koruyarak sağlıklı bir rekabet ortamı oluşturulması yönünde etkin bir rol üstlenen Birliğimiz; 4 takvim bir sürede bankacılık dışı finans alanının kuvvetli bir temsilcisi konumuna geldi ve sektörlerimizin faaliyet alanlarının genişletmesine katkı maddesi sağladı. Edindiğimiz görev gereği Türkiye’nin finans alternatiflerini çeşitlendirmek, finansta değişimin öncüsü olmak gibi hedeflerimiz var. Bankalara alternatif edinmek yerine daima birlikte kuvvetli bir finans yapısı için bankacılık kesiminin yanına olmak, bir anlamda onların sırtındaki kayda değer yükü muhtemel olduğunca paylaşmak istiyoruz. Bu anlayışla, finansman alanında üzerimize düşen görevi yerine getirmeyi ülkemize bir borç biliyoruz.

Yapılanma süreci devam eden İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesinin somut bir mekândan çok, Türkiye’yi uluslararası anapara ve yatırımcıya, finansal teknolojilere cazip kılacak hukuki zeminin oluşmasına imkân sağlayacağını düşünüyoruz. FKB’nin üstünde önemle durduğu adres paylaşım sisteminin bankacılık dışı finansa açılması, aidat ve gerekli karşılıklar gibi aracılık maliyetlerinin düşürülmesi ve Kredi Garanti Fonu’ndan bankacılık dışı finansal kuruluşların yararlanması konularının tartışıldığı bu dönemde; gerçek kesim ve KOBİ’lerimiz için finansmana erişimi kolaylaştıran ve alternatifleri çoğaltan bu gibi düzenlemelerin, İFM çalışmalarının da nahoş motivasyonuyla, kısa sürede sonuçlandırılacağına inancımızı koruyoruz” dedi.

Mehmet Cantekin FKB çatısı altında temsilcilik edilen üç sektörün finansal performansına ilişkin olarak da şu bilgileri paylaştı: “Mali Kiralama sektörümüzün alacakları geçen yılın benzer dönemine tarafından yüzde 24,1 artarak 47 milyar TL seviyesini aştı. Diğer yandan sektörün etkin büyüklüğü son verilerle birlikte yüzde 23,6 oranında, öz kaynakları ise yüzde 13,2 oranında büyüdü.

Faktoring sektörüne baktığımızda; 2017’nin 6 aylık performansında operasyon hacmi 69,2 milyar TL; alacakları ise 33 milyar TL seviyesini aştı. Sektörün aktif büyüklüğü geçen yılın benzer dönemine tarafından yüzde 19,3’lük artışla 35 milyar TL; öz kaynakları ise yüzde 11,7 çoğaltma ile 5,3 milyar TL olarak gerçekleşti. 61 faktoring şirketi ile faaliyet bildiren sektör, her geçen gün genişleyen ve bugün sayıları 100 bini aşan müşterilerine hizmet veriyor.

Finansman sektörüne geldiğimizde ise, 2017 yılı birincil 6 ay verilerini tekrar geçen yılın aynı dönemine kadar karşılaştırdığımızda; sektörün çoğaltma ivmesinin devam ettiğini görüyoruz. Sektörün operasyon hacmi 2017 birincil yarısında yüzde 16,1 oranında büyüyerek, 11 milyar TL’yi aştı. Etkin büyüklüğü 13,6’lık artışla 33 milyar TL; alacak büyüklüğü ise 13,9’luk artışla 28,8 milyar TL seviyesine erişti.
2017 yılı birincil 6 ayı itibarıyla; Mali Kurumlar Birliği olarak temsilcilik ettiğimiz bankacılık dışı finans kesiminin toplam finans sektörü içindeki payı; faal büyüklüğüne tarafından %3,9, alacaklara tarafından %5,4 ve öz kaynaklara tarafından de %5’e erişmiş durumda. Yeniden toplam işlem hacmimizin GSMH içindeki payı da yaklaşık %7,1’ler seviyesinde.”

Cantekin sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm bu veriler ışığında Birliğimizin genel performansını değerlendirecek olursak; başta her üç sektörümüzün de başta KOBİ’lerimiz elde etmek üzere hakiki ekonomimize sundukları katkıyı ülkemizin çoğalma hedefleri doğrultusunda her geçen gün artırdıklarının altını özellikle çizmek isterim. 2016 yılında yaşadığımız olumsuz gelişmelere karşın; ekonomimizin istikrarı, yabancı yatırımcının Türkiye’ye duyduğu güven ile birlikte bankacılık ve bankacılık dışı finans sistemimizin dinç bir şekilde ayakta durduğunu görüyoruz ve bizler Türkiye’yi ekonomik olarak ileri seviyeye ulaştırmada da kararlıyız. Fakat şunun da altını çizmek istiyorum; Ülkemizdeki bankacılık dışı finans sektörünün ekonomideki payının artırılması, güçlendirilerek derinleştirilmesi ve KOBİ’lere gereken desteğin verilebilmesi, bizlerin yurt içi ve yurt dışı kaynaklara rekabet ve fırsat eşitliği içerisinde ulaşabilmemiz ile mümkündür. Bu sebeple; bugüne kadar yapılan düzenlemeler yatırım ortamının iyileştirilmesi açısından fazla kayda değer olmakla birlikte, özellikle rekabet koşullarının iyileştirilmesi yönünde atılabilecek yeni adımlarla, yatırım ortamının iyileştirilmesine daha da fazla katkı maddesi sunulabileceğine inanıyorum.”

 

25 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.