Finansal kurumlardan 9 ayda 92 milyar TL

  Kredi - Borsa    10 Ocak 2019
Yorum Yok

Finansal kurumlardan 9 ayda 92 milyar TL

Genel bütçeye tabi ulus yatırımları, mali kiralama yoluyla yapılabilecek. Hükümet, 2016-2018 dönemi Yatırım Programı’nda finansal kiralamaya (leasing) yer vererek, kamu yatırımlarında parasal kiralamanın önünü açtı. Leasingciler ise, parasal kiralamanın halk yatırımlarında kullanılmasında, 2004 yılından beri mevzuat açısından engel görülmemesine karşılık finansal kiralama konusunun resmi makamlar kadar çok bilinmediğini söyledi.

İHALELERDE KULLANILACAK

Parasal Kurumlar Birliği (FKB) Sektör Temsil Kurulu Başkanı ve Iş Leasing Genel Müdürü Hasan K. Bolat, genel bütçeye yan halk yatırımlarının finansmanının parasal kiralama ile yapılmasının Halk Parasal Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile düzenlendiğini söyledi. Yıllık Programlarda da mali kiralamaya birim ayrıldığını bildiren, Hasan Bolat, şunları söyledi:

“Ulus İhale Kanunu’nda da leasing yer alıyor. Kanun kapsamındaki idarelerin parasal kiralama suretiyle yapacakları mal alımlarında uygulanacak esas ve usullerin kurum göre belirleneceği yazıyor. Bu da millet yatırımları ile ilgili ihalelerde, alımlarda parasal kiralama yönteminin de kullanılabileceği anlamına geliyor.”

YASAL AÇIDAN SORUN YOK

HASAN K. Bolat, leasingin, kamu yatırımlarında kullanılması için gerekli yasal altyapının olduğunu belirterek, şunları söyledi. “Fakat belediyeler, su ve süt birlikleri gibi halk kuruluşları dıştan genel bütçe kapsamına giren; mesela, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, bakanlıklar, DSİ, Köy İşleri gibi kurumlardan istek gelmiyor. Bu konuda Hazine Müsteşarlığı nezdinde görüşmelerimiz oluyor. Leasing talebinin gelmemesinin nedenlerini araştırıyoruz.”

22 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.