Finansal Kurumlar Birliği 2018 ilk çeyrek rakamlarını açıkladı

  Kredi - Borsa    17 Ocak 2019
Yorum Yok

Finansal Kurumlar Birliği 2018 ilk çeyrek rakamlarını açıkladı

Bankacılık dışı finans büyüyerek KOBİ’lere destek olmayı sürdürürken, Türkiye ekonomisine de katkılar sunmaya devam ediyor. Parasal Kurumlar Birliği’nin 2018 yılı ilk çeyrek konsolide verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Parasal Kurumlar Birliği Başkanı Mehmet Cantekin: “Bankacılık dışı finans kesimini temsilci Mali Kurumlar Birliği olarak 2018 yılının birincil çeyreğini başarılı bir şekilde geride bırakıyoruz. Türkiye ekonomisinin zorlu sınavlardan geçtiği bir dönemde sektörümüz ekonomiye olan desteğini ilk çeyrek rakamlarıyla birlikte sürdürmektedir. Ülkemize hâkim olan güven, kararlılık ve sağlam temellere dayanan ekonomi anlayışı ile zinde olan bankacılık dışı Finans sektörümüz birleştiğinde ekonominin meyvelerini toplamamız mecburi oluyor. Bu bağlamda Mali Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri sektörlerinin kuvvetli, sürdürülebilir ve dengeli büyüme yönünde, bütün paydaşlarıyla yakın bir irtibat içinde, geleceğe umutla baktığının altını çizmek isterim. Bugün açıkladığımız rakamlarla, ekonomimize sunduğumuz katkıyı ne ölçüde artırdığımızı da bedensel biçimde ortaya koyduk. Birliğimiz, ekonomimizin can damarı olan hakiki sektöre sürdürülebilir artma için uzun vadeli kaynak sağlamaya tüm gücüyle devam ediyor” dedi. 

FKB çatısı aşağı temsil edilen üç sektörün mali performansına ilişkin bilgi veren Cantekin: “2017 yılına kıyasla ciddi düzeyde çoğalma yakaladığımızı bildirmek dürüst olacaktır. Bu bakımdan sektörlerimiz adına Türkiye’mize sunduğumuz katkının giderek artacağını öngörmekten sevinç duyuyoruz. 2018 yılının birincil çeyreğinde Mali Kiralama sektörümüzün alacakları yüzde 18,4 artarak, 54 milyar TL seviyesini geçti. Sektörün etkin büyüklüğü birincil çeyrekte yüzde 20,4; öz kaynakları ise yüzde 10,1 oranında büyüdü. 

Faktoring sektörüne baktığımızda; 2018 ilk çeyrek rakamlarına göre işlem hacmi 40 milyar 253 milyon TL; alacakları ise 41 milyar TL seviyesini aştı. Sektörün aktif büyüklüğü 2017’nın ilk çeyreğine oranla yüzde 33,8’lik artışla 43 milyar TL 608 milyon TL; öz kaynakları ise yüzde 17,4 büyüme ile 6 milyar TL seviyelerinde gerçekleşti. 60 faktoring şirketi ile faaliyet bildiren sektör, her geçen gün genişleyen ve bugün sayıları 120.000 bin seviyesine yakında olacak olan müşterilerine hizmet veriyor. Sektörün istihdam ettiği birey sayısı ise 5.000’lere yaklaşmaktadır. 

Finansman Şirketleri tarafında ise, 2018 ilk çeyrek rakamlarını tekrar geçen yılın benzer dönemine göre karşılaştırdığımızda; sektörün büyüme ivmesinin devam ettiğini görüyoruz.Sektörün işlem hacmi yüzde 77 gibi rekor bir seviyede büyüyerek; 9 milyar TL seviyelerine yaklaşmış bulunuyor. Sektörün etkin büyüklüğü de 40 milyar TL seviyesini geçerken, mikro kredilerde pazara giren yeni üyelerle tip sayımız 4,5 milyon kişiye ulaştı. Sektörün alacak büyüklüğü ise 34 milyar 958 milyon TL olarak gerçekleşti.” 

Cantekin keza 2018 birincil çeyrek sonuçları itibarıyla, FKB’nin temsil ettiği Parasal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri’nin toplam finans sektörü içindeki payının faal büyüklüğüne kadar yüzde 4,1 alacaklara göre yüzde 5,6 ve öz kaynaklara kadar de yüzde 4,9’a eriştiği; toplam işlem hacminin GSMH içindeki payının da yüzde 7,8 olarak gerçekleştiği bilgisini paylaştı.

18 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.