Film Önerisi: Muhteşem Gatsby

  Film Önerileri    23 Aralık 2018
Yorum Yok

Muhteşem bir aşk üçgenine (yedigen?) hazır mısınız? Bugün sizin için seçtiği Ne İzlesem? filmi, The Great Gatsby.

The Great Gatsby 1900′lü yılların ilk çeyreğinde geçen harika bir olay hikayesi. Leonardo Di Caprio ve Tobey Maguire’ın (Peter Parker’dan hatırlarsınız) başrollerini paylaştığı bu 2013 yapımı film, size tekrar tekrar yaşamak isteyeceğiniz bir 143 dakika vaadediyor.

Unutmadan, filmin 66. Cannes Film Festivalinin açılış filmi olarak seçildiğini de belirtelim.

Filmin konusuna geçmeden önce geçmişine değinelim. Film 1925 yılında Fitzgerald tarafından kaleme alınan bir romandan esinlenilerek hayata getiriliyor. Tabii bu ilk değil. The Great Gatsby, İlki 1926 yılında olmak üzere tam 5 kez beyaz perdeye aktarılmış:

  • Muhteşem Gatsby (film, 1926), Warner Baxter ve Lois Wilson’un başrollerini paylaştığı 1926 tarihli sessiz film.
  • Muhteşem Gatsby (film, 1949), Alan Ladd ve Betty Field’in başrol oynadığı film.
  • Muhteşem Gatsby (film, 1974), Robert Redford ve Mia Farrow’ın başrolü paylaştığı film.
  • Muhteşem Gatsby (TV, 2000), Toby Stephens ve Mira Sorvino’nun oynadığı bir TV filmi.
  • Muhteşem Gatsby (film, 2013), Baz Luhrmann yönettiği, Leanorda Di Caprio ve Tobey Maguire’ın başrollerini paylaştığı film.

Şimdi sıra filmin konusunda. The Great Gatsby filmini, Nicky’nin (Tobey Maguire) gözünden takip ediyoruz. Filmin ilk sahnesi Nicky’ni sesiyle başlıyor, mekan ise bir psikoloğun kliniği. Psikolog yaşadıkları hakkında Nicky ile konuşup onu terapi etmeye çalışıyor. Bir süre bu şekilde ilerledikten sonra psikoloğu Nicky’e aklını karıştıran şeyleri yazmasını tavsiye ediyor. Yazdıkça rahatlayacağını söylüyor ve Nicky yazmaya başlıyor. Filmimiz de burada başlıyor işte.

Muhteşem Gatsby Konusu

Nicky kendi imkanlarıyla yetişip Wall Street’e girmeyi başaran, çek senet işleriyle ilgilenen ufak çaplı, kendi halinde bir çalışandır. Nicky’nin kolejden çok yakın arkadaşı Tom Buchanan aynı zamanda kuzeni Daisy ile evlidir ve kıyının öteki tarafında güzel, büyük bir evde zengin hayatı yaşamaktadırlar. Nicky’nin bir de gizemli bir komşusu vardır. Kendini bir türlü halka göstermeyen. Çok zengin, sürekli tüm şehrin en elitlerine açık partiler düzenleyen. Kendini bir sır gibi korumayı başran Muhteşem Jay Gatsby’dir (Leonardao Di Caprio) bu komşusu.

Devasa bir kaleyi andıran şatosundan mutlu mesut yaşarken, bir yandan da sürekli Nicky’i gözlemeyi ihmal etmez Gatsby. Nicky bir şeylerin yanlış gittiğini bilir ama bir türlü aklı ermez bu işe. Gatsby’nin Nicky’den bir ricası olacaktır. Bu rica da ortalığı bir hayli karıştıracak ve filmi tadından yenmez bir hale getirecektir.

Nicky, Gatsby, Tom, Daisy, Myrtle ve Myrtle’ın kocası William arasında yaşanacak inanılmaz olaylarda; arkadaşlıklara, aşklara, kavgalara, cinselliğe, ihtirasa ve yalana bolca yer verilirken, bizden duymuş olmayın filmde 1’i kazara olmak üzere 2 cinayet ve bir de intihar sizleri bekliyor!

43 okunma  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.