Fibaemeklilik satın almayla büyümeye devam edecek

  Kredi - Borsa    16 Ocak 2019
Yorum Yok

Fibaemeklilik satın almayla büyümeye devam edecek

Yargıtay, yüz binlerce Tahvil-Kur’luya emsal olacak bir karar verdi. Kararla 2000 yılından önce vergi kaydı, esnaf odası kaydı yer alan ve bu dönemden önce emin bir zaman kaydı olup silinenlere ikinci bir fırsat kapısı aralandı. Senet-Kur’lular senelerdir bu kararı bekliyordu.

YOK SAYDILAR

Olay neydi? 4 Ekim 2000’de çıkan bir yasa ile belirlenen zaman içinde (bu süre üç aydı) Bağ-Kur’a girişini yaptırmayanlara “Sizi 4 Ekim 2000’den sonradan sigortalı sayalım” denildi.

Ama bu karar büyük tepki çekti ve ‘Anayasa Mahkemesi’ne dek gitti.

Yüksek Mahkeme, kararı 8 Ağustos 2001’de iptal etti. İptal kararma karşı dönemin hükümeti yeni bir yasal düzenleme yaptı. ‘4956 sayılı’ kanunla, 4 Ekim 2000’de meydana çıkan yasa hükümlerine aynı bir düzenleme yapıldı. Başka bir ifadeyle 2000’den önce oda kaydı, vergi kaydı, esnaf sicil kaydı olunan dönemler yok sayıldı. Geriye Doğru dönük borca girme sağlanamadı. bu nedenle 500 bin esnaf ve sanatkar ile vefat eden esnaf ve sanatkarın bakmakla mesul olduğu kişiler bu haktan yararlanamadı.

Yani tekrar tekrar yapılan düzenlemeler, ‘Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararma rağmen hak kaybma neden oldu.

SİGORTALI SAYILMALIYDI

Yargıtay ise açılan bir davada, 2000 yılından önceki dönemlerin sigortalılığa sayılması yönünde emsal niteliğinde karar verdi. Yargıtayım kararı 1985’te meydana çıkan ‘3165 sayılı Kanun’a dayanıyor.

Bu kanun, “Gelir Vergisi mükellefi olanlar, esnaf ve sanatkarlar siciline belirtilmiş bulunanlar ya da kanunla kurulu meslek kuruluşlarına belirtilmiş bulunanların kayıtlı oldukları tarihten itibaren kendiliğinden (otomatikman) sigortalı sayılacağma” hükmediyor.

Bağ-Kur kaydı olmayan 100 binlerce esnafı heyecanlandırdı. Karara kadar; 2000’den önce ödenti, sicil ve oda kaydı olup da sigortasını yaptıramayanlar geçmişe dönük borçlanma yapabilecek. Fakat dava açtırmak gerekiyor! Benzeyen ve çocukların durumu 2000’den önce kaydı olup primi tamamlayamadan vefat edenlerin eşi, çocuğu varsa aynı haktan yararlanabilir.

Adalet sahiplerinin de Yargıtay’ın kararına dayanarak dava açması gerekiyor.

Bu konuda açılan dava ve taleplerin artması halinde hükümetin yasal düzenleme yapabileceği ifade ediliyor.

‘Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun kararına kadar; 1985-2000 arasında oda, sicil ve ücret kaydı olanlar, ihtiyaçları varsa bu dönemleri sigortaya saydırabilecekler. Fakat bu kayıtların kanıt edilmesi gerekiyor. Ispat da yetmiyor.

MAHKEMEYE UYGULAMAK ŞART

Çünkü bu durumdaki şahısların başvurusunu SGK kabul etmiyor.

Kayıtlarını aldıkları evrakla ispatlayanlar dava açarak Yargıtay’ın bu kararını emsal olarak gösterebiliyor. Davası olumlu sonuçlanan esnaf, bugünkü basamak ve prim tutarı üzerinden gerektiği dek süreyi borçlanıp ödeyebiliyor. Bu durum sigortalılığı geri çekeceğinden yaşı da öne alıyor. Yani erken emekliliğin yolunu açıyor. Ayrıca prim eksiği olanlar, yetkisiz primini borçlanmayla giderebiliyor.

Örneğin; emekliliği için 7 yıllık prime ihtiyacı olan bir esnaf geçmiş dönemdeki kayıtlı zamanlarını borçlanma hakkı kazanırsa, bu döneme ilişkin ödemeyi yapıp 7 sene erken emekli olabilecek.

17 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.