FETÖ’nün iadesi masada! Ankara’da kritik görüşme

  Güncel Haberler    7 Ocak 2019
Yorum Yok

FETÖ'nün iadesi masada! Ankara'da kritik görüşme

Görüşmeler, FETÖ elebaşı Fetullah Tebessüm Eden ve yakın çevresinin darbe girişimindeki rollerinin ortaya konulması ve ABD tarafının harekete geçmesini karşılamak açısından yük arz ediyor. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz 2016 darbe girişimin iddiaya göre sivil imamları Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Hakan Çiçek, Harun Biniş ve Nurettin Oruç’un benzer yıl ocak, mart ve haziran ayları içerisinde ABD’de bulunduğunu saptama etmişti. 

Söz konusu isimlerin Fetullah Gülen’le darbenin ön toplantılarını yaptığı biliniyor. Darbe girişiminin gerisinde Akıncı Üssü’nden kaçarken yakalanan isimlerden Hakan Çiçek’in telefonu arazi aramalarında bulunmuştu. 

Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığında incelenen ve Ankara Güvenlik Müdürlüğü Terörle Uğraş Şube Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan 12 kişilik özel takım kadar değerlendirilen telefondan çıkan dijital izlerde, cihazın nerelerde kullanıldığı anlaşılmıştı.

Çiçek’e ait ABD numaralı GSM hattının ilk olarak 7 Mart 2016’da FETÖ elebaşı Fetullah Tebessüm Eden’in kaldığı Pensilvaya’daki çiftlik evinde aktive edildiği saptama edilmişti. Telefonun aktive olduğu andan itibaren kaydettiği lokasyon verilerinden koordinatlar çıkarılmıştı. 

Türk yetkililer, tüm bu dijital izleri 13 Temmuz 2018’de Amerikalı meslektaşlarıyla yaptıkları toplantıda masaya koyarak FETÖ’nün darbe girişimindeki rolünü kanıtladı. ABD tarafı da verileri alarak üstünde kendi değerlendirmesini yapmaya başladı.

YENİ DURUM DEĞERLENDİRMESİ BEKLENİYOR

Ankara’da bugün ve yarın Dışişleri, İçişleri ve Yargı Bakanlığı yetkililerin katılımıyla gerçekleşecek toplantıda, ABD’nin yeni delillere ilişkin değerlendirmesi öğrenilecek. 

ABD tarafı, 18 eyalette FETÖ benzer kuruluş ve isimlerin vize usulsüzlüğü ile kara para aklama gibi organize kabahat işlerine ilişkin daha önce başlattığı ön incelemelerdeki son durumu aktaracak. 

ABD’de, 2013’te Kongre üyelerinin Azerbaycan’a yaptığı gezinin finansmanıyla ilgili yasaların ihlal edilmesinden sorumluluk sahibi tutulan ve ağustosta Ermenistan’da tutuklanan Kemal (Kevin) Öksüz’ün, ABD’ye iade edilmesi son dönemde sinyâl gelişmeler aralarında yer almıştı.

Türk yetkililer, Kimsesiz meselesinin,  FETÖ’nün ABD’de mektep ve dernek gibi farklı alanlara yönlendirilmiş kuruluşlar üzerinden yaptığı yasa dışı işlerin açığa çıkmasında ve ABD kamuoyunun ilgisini toplama noktasında dönüm noktası olabileceğini belirtiyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, FBI tarafından örgüt hakkında yürütülen soruşturmayı ciddiye aldığını vurgulayarak, şüpheci yaklaştıklarını ama bazı neticeleri görmeye başladıklarını söylemişti. 

30 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.