Ferit Şahenk ile Hüsnü Özyeğin’in anlaşması bozuldu

  Kredi - Borsa    10 Ocak 2019
Yorum Yok

Ferit Şahenk ile Hüsnü Özyeğin'in anlaşması bozuldu

Akaryakıtlara katılan milli marker uygulamasında EPDK değişikliğe gitti.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun konu ile ilgili kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.
Buna göre, Milli marker bedeli, çalınan, kaybolan ve/veya ziyan olan ulusal marker miktarı ile işaretlenebilecek mazot miktarından doğan her türlü vergiye karşılık gelen bedeldir. Milli marker bedeli hesaplanırken, lisans sahibinin Kuruma bildirdiği ilgili yıla ait Pazarlama Projeksiyonunda ulusal marker eklenmesi öngörülen mazot türleri içerisinden Kurum internet sitesinde yayımlanan, en yüksek operasyon hacmine sahip sekiz dağıtımcı şirketin bildirdiği, ortalama bayi fiyatları arasından en yüksek vergiye sahip olan mazot esas alınacak. 
Söz konusu ortalama fiyat her ayın birincil gününde güncellenir ve bir ay her tarafında bu fiyat üzerinden ulusal marker güvence tutarları hesaplanır. Teslim edilen ulusal markerin çalınması, kaybolması, ziyan olması halinde, milli marker bedeli hesaplanırken olayın gerçekleştiği veya saptama edildiği ay içerisinde geçerli olan ortalama bayi fiyatı alınacak. 
Ulusal marker bedelinin yukarıdaki yöntemle hesaplanamadığı durumlarda milli marker bedeli hesaplanırken, en yüksek işlem hacmine sahip sekiz distribütör şirketin bildirdiği, sıradan bayi 
fiyatları arasından en yüksek vergiye sahip olan akaryakıt esas alınacak.

13 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.